O PRÁZDNINÁCH DIVADLO NESPÍ NO.1: UKLÍZÍME!
1.7.2024
Pro letošní období divadelních prázdnin jsme si pro vás připravili malý fotografický seriál o nevšedních činnostech v prostorách našich divadel, který vás jistě přesvědčí o tom, že o prázdninách divadlo rozhodně nespí!
 
Neuběhlo ani 48 hodin od posledního představení 105. sezóny NDM a scény divadel se mění k nepoznání. Otevírá se nám jedinečný čas k různým opravám, rekonstrukcím a vylepšení našich jevištních technologií. Sice to není tak zajímavé jako naše inscenace, ale na druhou stranu můžete vidět to, co je oku běžného diváka zapovězeno...
Než se podíváme na některé probíhající akce – namátkou prozradíme, že uvidíte výměnu podlahy orchestřiště Divadla Antonína Dvořáka, úpravy zvukové režie, opravy scénických světel – musí divadelní scéna projít nemalou proměnou. Ta spočívá v takzvaném odstrojení jeviště a zakonzervování citlivých technologií, aby nedošlo k jejich poškození během následujících prací.
V první fázi dojde k "zaparkování" ošacení jeviště do provaziště. Tím dojde k odhalení všech jevištních technologií, zejména zvuku a scénických světel. Následuje demontáž všech menších přístrojů, větší celky jsou zakonzervovány a uvedeny do režimu spánku (mnoho divadelních technologií pracuje v režimu non-stop, například intercom, inspicientské pracoviště, povel do budovy, odposlech jeviště či systém jednotného času).
 
Ač máme na všech scénách Národního divadla moravskoslezského podobné technologické vybavení, v mnoha ohledech se scény značně liší. Stejně tomu tak je i v případě úklidu. Zatímco v Divadle Antonína Dvořáka se ošacení zaparkuje do provaziště, v Divadle Jiřího Myrona, kde je ošacení staršího data, je naopak připravováno na protipožární nástřik (o tom budeme mluvit v jednom z dalších dílů) a je plně rozvinuto v prostoru jeviště. Na fotkách si můžete všimnout zvláštních "kokonů" – to jsou plně zakonzervována inteligentní svítidla náchylná k nečistotám, které mohou zabránit v pohybech svítidla a značně tím omezit možnosti scénického svícení.
 
Samozřejmě se neuklízí jenom jeviště, ale celá divadla. Například kvůli "zaplynování" celých prostor divadel – jedná se o prevenci proti hmyzu, kterému chutnají naše kostýmy, jevištní látky, dekorace a rekvizity. První červencové dny se tedy jeví jako plné zmatku, bezhlavého přenášení věcí z místa na místo a překotné činnosti technických pracovníků divadla. Ale nenechte se zmást! Vše má svůj systém a řád. Jinak bychom pro Vás nemohli v nové sezóně hrát!
 
Foto Otakar Mlčoch
Příště vám ukážeme momentky z výměny podlahy orchestřiště DAD!