Josef Kurfiřt se narodil v Liberci do hudební rodiny. Roku 2016 absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech dirigování (Miriam Němcová, Miroslav Košler, Hynek Farkač) a klasický zpěv (Jiří Kotouč).

Jako dirigent vystoupil s orchestry, jako jsou Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Bohuslava Martinů, Filmová filharmonie, Talichova komorní filharmonie, Česká komorní filharmonie, Moravskoslezská sinfonietta, Filharmonie Gustava Mahlera, Praga Camerata a dalšími.

Od roku 2016 spolupracuje s Divadlem J. K. Tyla v Plzni, pro které nastudoval inscenace Papageno v kouzelném lese, O Rusalce, Prodáváme nevěstu a Žvanivý slimejš. Dirigoval zde inscenace oper Medea (Cherubini), Nevěsta messinská (Fibich), Iris (Mascagni), operetu Okouzlující slečna (Benatzky) nebo balety Korzár (Adam) a Don Quijote (Minkus).

S Národním divadlem moravskoslezským spolupracuje od roku 2023; jako asistent dirigenta se podílel na vzniku inscenací oper Rozbitý džbán a Císař Atlantidy aneb Odepření smrti (Ullmann), Tannhäuser (Wagner) a Dalibor (Smetana) a v pozici dirigenta debutoval v obnoveném nastudování inscenace Smetanova Tajemství. V aktuální sezóně se také chystá na spolupráci na obnoveném nastudování Smetanovy Čertovy stěny.

V rodném Liberci se postavil za dirigentský pult Divadla F. X. Šaldy nejen při symfonickém koncertu, ale také v inscenacích oper Dvě vdovy (Smetana) a La cenerentola (Rossini), muzikálu Divotvorný hrnec (Lane–Harburg) nebo světové premiéře baletu Mauglí (Březina). Nastudoval zde také operety Noc v Benátkách (Strauss ml.) a Čardášovou princeznu (Kálmán).

Národním divadlem v Praze byl přizván k inscenaci Figarovy svatby ve Stavovském divadle. Na koncertech doprovázel vynikající sólisty jako například Ivana Ženatého, Daniela Matejču, Johannese Grossa a další. Jako asistent spolupracoval například s Robertem Jindrou, Norbertem Baxou, Jakubem Kleckerem, Markem Šedivým, nizozemským dirigentem Jacem van Steenem nebo britskou dirigentkou Julií Jones.

Coby sbormistr se představil ve francouzském Orange na jubilejním koncertě tenoristy Roberta Alagni nebo v Divadle F. X. Šaldy Liberec. Dále pracoval s Českým národním sborem, Kühnovým smíšeným sborem či Vysokoškolským uměleckým souborem Univerzity Karlovy.


Za pravdivost a věcnou správnost informací uvedených v životopise zodpovídá umělec.

Články z webu

Čertova stěna mezi fantaskním a reálným světem
(19. 12. 2023)

Čertova stěna v Ostravě je inscenována s laskavým nadhledem
(16. 12. 2023)

Inscenační tým - Sezóna:
TAJEMSTVÍDirigent
ČERTOVA STĚNADirigent
TAJEMSTVÍDirigent