Studoval Pražskou konzervatoř a dále absolvoval v Curychu konzultace u světoznámého basisty Mattiho Salminena. V roce 2011 se stal vítězem Mezinárodní pěvecké soutěže Ad honorem Mozart. Od téhož roku také hostuje v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde ztvárnil roli Masetta v Mozartově Donu Giovannim, Wagnera v Gounodově Faustovi, zmateného doktora Spinelloccia v Pucciniho opeře Gianni Schicchi a Kašpara v Čarostřelci C. M. von Webera v režii uznávaného švýcarského režiséra Dominika Neunera. V roce 2013 si ho vybral filmový režisér Jiří Menzel pro roli pěvce Marka do svého snímku Donšajni.

Jan Hnyk se věnuje též koncertní činnosti např. pro Senát Parlamentu České republiky, Muzeum Bedřicha Smetany a další.

V letech 2010–2012 byl členem souboru Opera piccola di Praga, s nímž absolvoval řadu turné po Švýcarsku s Burkhardovou operou Spiegel, das Kätzchen v režii Josefa Nováka a produkci Mathiase Spohra, který ho dále angažoval ve švýcarském Winterthuru do role Bartola v Mozartově opeře Figarova svatba.

V listopadu 2016 se zúčastnil Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde zvítězil v kategorii Junior a dále získal Cenu Viléma Zítka, Cenu Milana Bürgera, Cenu Hlasového centra Praha a Cenu divácké poroty.

V květnu 2019 debutoval v Národním divadle jako Celio v Prokofjevově opeře Láska ke třem pomerančům.

Za pravdivost a věcnou správnost informací uvedených v životopise zodpovídá umělec.