Pianista a hudební pedagog Ivo Kahánek (*1979) rychle získává pověst jednoho z nejpozoruhodnějších umělců své generace. Pochází z vesničky Palkovice u Frýdku-Místku. Na piano hraje od čtyř let. Je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Zúčastnil se také mistrovských kurzů u Alicie de Larocha, Karl-Heinze Kämmerlinga, Christiana Zachariase, Eugena Indjiće, Petera Frankla aj.

V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a stal se tak v její historii teprve třetím českým pianistou, kterému se to podařilo.  Získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerg v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.).

Po úspěšných debutech na festivalu Beethovenfest v Bonnu a na Pražském jaru obdržel pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall, kde v srpnu 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert č. 4 “Inkantace” Bohuslava Martinů. Koncert živě přenášela televize BBC, rádio BBC a stanice Vltava. Tento kritikou oceněný debut nyní nabízí prestižní vydavatelství Deutsche Grammophon jako digitální download. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou Filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottisch Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Symfonickým orchestrem Hlavního města Prahy FOK, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno a mnoha dalšími. Z významných dirigentů, s nimiž vystoupil, jmenujme alespoň Pinchase Steinberga, Vladimíra Ashkenazyho, Jiřího Bělohlávka, Zdeňka Mácala či Jiřího Kouta. Ivo Kahánek podepsal v roce 2007 exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Supraphon Music a od té doby nahrál celkem 7 CD s díly Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Gideona Kleina, Miloslava Kabeláče, Jeana Francaixe, Jacquesa Iberta aj. Jeho album
   

 
(Janáček-Martinů-Kabeláč) získalo nejvyšší možné hodnocení v odborných zahraničních časopisech Classic Today (USA), Le Monde de la Musique (Francie) a Fanfare (USA). Kromě toho pravidelně natáčí pro Český rozhlas a Českou televizi. Jeho zatím poslední deska je věnována Fryderyku Chopinovi (Sonáta h-moll, 4 Scherza).

 

Obsazení - Sezóna:
NÁVRATY DOMŮKlavír
Klavír
Klavír
NÁVRATY DOMŮKlavír
Klavír
Klavír