Anna Kontek

Polská scénografka a výtvarnice, stálá spolupracovnice Finské národní opery.

Po absolutoriu studia architektury ve Varšavě se rozhodla odejít do Finska na helsinskou Universitu umění, designu a architektury. Ještě před dokončením studií scénografie (její absolventskou prací na helsinské univerzitě byly scéna a kostýmy k baletu Malý princ) jí byla v roce 1982 nabídnuta spolupráce s Finskou národní operou, která pokračuje až do současnosti.
 
Anna Kontek vytvořila scénu a kostýmy pro více než 100 inscenací operních (např. Simone Boccanegra, Tosca, Figarova svatba, Lady Macbeth Mcenského újezdu, Hoffmannovy povídky, Anna Bolena, Maškarní ples, Bohéma, Kouzelná flétna, Brundibár), činoherních (Měsíc na vsi, Dáma s kaméliemi, Tři sestry, Maloměšťákova svatba, Léto v Nohantu ad.), muzikálových (mj. Za zvuků hudby) i baletních. Je autorkou více než dvou desítek výtvarných návrhů ke klasickým i současným baletům (mj. Labutí jezero, Louskáček, Spící krasavice, Giselle, Bajadéra, Šeherezáda, Popelka; Malý princ, La Banda Sonora, Pohádka, Kouzelný les, Fenomén, Malé labutí jezero).
 
Spolupracovala s významnými tvůrci, mj. s Dariem Fo, Rudolfem Nurejevem, Kennethem Grevem, Natalií Makarovou, a divadly ve Finsku, Švédsku, Estonsku, Polsku, Německu, Francii či Spojených státech amerických. Své práce vystavovala na mnoha místech ve Finsku, dále např. v Tokiu, Bilbau, Torontu, Tallinu nebo Varšavě.
 
Je nositelkou stříbrné medaile z Pražského Quadriennale 1995 (za kostýmy ke Stravinského opeře Slavík), finské Ceny Wihuri 2002 a polského Rytířského kříže za zásluhy o polsko-finské vztahy; je čerstvou držitelkou vyznamenání Rytíře Řádu finského lva.
  
Více informací na www.annakontek.com
Inscenační tým - Sezóna:
NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTIScéna a kostýmy
POPELKAScéna
Kostýmy
TŘI MUŠKETÝŘIKostýmy
POPELKAScéna
Kostýmy
TŘI MUŠKETÝŘIKostýmy
POPELKAScéna
Kostýmy
SEN NOCI SVATOJÁNSKÉKostýmy
TŘI MUŠKETÝŘIKostýmy
POPELKAScéna
Kostýmy
SEN NOCI SVATOJÁNSKÉKostýmy
POPELKAScéna
Kostýmy