Jule Styne

Jule Styne (vl. jménem Julius Kerwin Stein) pocházel z rodiny ukrajinských židovských emigrantů. Narodil se v londýnském East Endu, ale od svých sedmi let vyrůstal v americkém Chicagu. Od dětství oplý- val mimořádným talentem pro hru na piano, a tak už před svými desá- tými narozeninami vystupoval se symfonickými orchestry v Chicagu, St. Louis nebo Detroitu.
 
Během studií na Chicago Music College ho jeho přítel Mike Todd, pozdější úspěšný filmový producent, požádal o píseň pro hudební představení, které tvořil – a právě tehdy vznikla první z patnácti set písní, které Styne během své kariéry složil.
 
Populární hudba začala Styna více přitahovat ve 20. letech, když zahájil spolupráci s chicagskými jazzbandy. Jeho taneční kapela brzy získala i pozornost Hollywoodu a zejména herce Franka Sinatry, který se stal Stynovým velkým podporovatelem. V Hollywoodu začal Styne spolupracovat s textařem Sammym Cahnem, s nímž napsal řadu písní k mnoha filmům. Některé z nich se probojovaly až na přední příčky hitparád, píseň „Three Coins in Fountain“ (1954) ze stejnojmenného filmu dokonce získala Oscara za nejlepší původní filmovou píseň roku, přičemž desítka jiných Stynových skladeb byla na Oscara alespoň nominována.
 
V roce 1947 složil Styne hudbu k prvnímu broadwayskému muzikálu High Button Shoes, který v následujících desetiletích následovaly další – mezi ty nejvýznamnější patří Gentlemen Prefer Blondes (1949), Peter Pan (1954), Bells Are Ringing (1956), Gypsy (1959), Do Re Mi (1960), Funny Girl (1964), Sugar (Někdo to rád horké, 1972) nebo Hallelujah, Baby! (1967), za nějž získal prestižní americkou divadelní Cenu Tony. V roce 1972 byl Styne zvolen členem Síně slávy amerických skladatelů, v roce 1981 členem americké Divadelní síně slávy a v roce 1990 získal prestižní Cenu Kennedyho centra. S
 
tynovou patrně nejslavnější a celosvětově nejúspěšnější písní se stal hit „Let it Snow! Let It Snow! Let It Snow!“ z roku 1945, kterou – ač je pro většinu z nás spojena se zimou a atmosférou Vánoc – Styne napsal v Hollywoodu během horkého kalifornského léta a dlouhotrvající vlny veder.

 

 

 

 
 
Inscenační tým - Sezóna:
FUNNY GIRLHudba
FUNNY GIRLHudba
SUGAR (NĚKDO TO RÁD HORKÉ)Hudba
SUGAR (NĚKDO TO RÁD HORKÉ)Hudba
SUGAR (NĚKDO TO RÁD HORKÉ)Hudba