Tomáš Svoboda (1972) je český dramatik, scenárista, překladatel, divadelní a filmový režisér. Studoval divadelní vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a roku 2002 absolvoval divadelní režii na brněnské JAMU. Po absolutoriu působil jako umělecký šéf Loutkového studia Nítě Západočeského divadla v Chebu, později v pražském Divadle Rokoko (2004–2006) a v Městském divadle Kladno (2010–2013).

Dnes pracuje jako host pravidelně na řadě scén u nás i v zahraničí, zejména v Polsku. Z polštiny rovněž přeložil divadelní hru, jedná se o komedii Testosteron, kterou činohra NDM úspěšně uvádí a již diváci mohou navštívit v Divadle Jiřího Myrona. Výrazná tendence k autorskému pojetí divadelní tvorby je klíčovým aspektem ve Svobodově tvůrčím přístupu. Je autorem či spoluautorem řady her, jež odráží současnou českou společenskou a politickou realitu, často nachází interpretační východiska v satiře, grotesce, popkulturních odkazech a důmyslné práci s kulturními klišé. V minulosti úzce spolupracoval s dramatikem, dramaturgem a scenáristou Petrem Kolečkem. Dnes se Tomáš Svoboda věnuje rovněž filmové režii. Debutoval v roce 2014 komedií Hodinový manžel, následovaly snímky Jak se zbavit nevěsty, Dvě nevěsty a jedna svatba, Indián.

Ostravskému divadelnímu publiku se v minulosti představil jako režisér úspěšných divadelních inscenací v Divadle Petra Bezruče, byly to inscenace Popcorn (2004), Trainspotting (2005), Pornohvězdy (2010). V Národním divadle moravskoslezské připravil divácky oblíbenou inscenaci Goldoni po ostravsku aneb Sluha dvou pánů, autorskou adaptaci slavné Goldoniho hry, jejíž je autorem. Svobodův text dodržuje tradiční principy žánru commedia dell´arte, avšak děj ze staré Itálie přenáší do současné Ostravy.

Články z webu

Režisér ostravské inscenace Hoří, má panenko Tomáš Svoboda: Přijďte se podívat, bude to velká legrace
(17. 11. 2022)

Vroucí ostravský kotel s Goldonim
(8. 11. 2021)

Inscenační tým - Sezóna:
GOLDONI PO OSTRAVSKU aneb Sluha dvou pánůRežie
Adaptace
HOŘÍ, MÁ PANENKORežie
Jevištní adaptace
TESTOSTERONPřeklad
GOLDONI PO OSTRAVSKU aneb Sluha dvou pánůRežie
Adaptace
TESTOSTERONPřeklad
TESTOSTERONPřeklad