NODO 2020
Dny nové opery Ostrava / New Opera Days Ostrava 
 26. – 30. června 2020
 
 
Červen bude opět patřit současné opeře. Festival NODO již popáté!
 
Již od roku 2012 platí, že každý sudý červen se nese ve znamení současné opery. Nejinak tomu bude letos. Koncem června se můžete těšit již na 5. bienále festivalu NODO/New Opera Days Ostrava, které se uskuteční v termínu 26. – 30. června 2020!
 
Posláním festivalu NODO/Dny nové opery Ostrava je přispět k otázkám rozvoje opery a ukázat možnosti a podoby hudebního divadla v 21. století. Festival pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. Jedná se o jediný festival svého druhu v České republice.

NODO uvádí operní díla v českých a světových premiérách, scénicky či koncertně, v kamenných divadlech i industriálních prostorách ve špičkovém provedení zejména zahraničních umělců. NODO iniciuje vznik a provedení nových děl, pro festival napsali opery Martin Smolka, Petr Kotík, Petr Cígler, František Chaloupka nebo Idin Samimi Mofakham. Česká kulturní veřejnost se díky NODO mohla poprvé seznámit s operami Johna Cage, Salvatore Sciarrina, Bernharda Langa, Richarda Ayrese, Rudolfa Komorouse nebo Iannise Xenakise. NODO zadává objednávky mladým skladatelům a podněcuje ke spolupráci pro operní žánr netradiční inscenační týmy.

Letošní program bude obzvlášť pestrý: do Ostravy se sjedou týmy z USA, Japonska nebo třeba Polska, aby během několika málo dnů připravily celkem 7 inscenací. V českých a světových premiérách na festivalu zazní skladby Salvatora Sciarrina (Itálie), Michala Rataje (ČR), Miyi Masaoky (USA), Marka Keprta (ČR), Any Sokolović (Srbsko/Kanada), Moor Mother (USA) a Richarda Ayrese (UK/Nizozemsko). Operním orchestrem se opět stane mezinárodní Ostravská banda a operním sborem Canticum Ostrava, který již od podzimu připravuje Jurij Galatenko. Kromě našich operních domů (Divadlo Antonína Dvořáka a Divadlo Jiřího Myrona) se festival vypraví i do prostor industriálních (Brick House v Dolní oblasti Vítkovice) a doposud nevyzkoušených (pavilon G na Černé louce).
 
PROGRAM
 
26. a 27. 6. 2020
SALVATORE SCIARRINO

▸ pavilon G (Černá louka)

28. 6. 2020
MICHAL RATAJ & KATHARINA SCHMITT

▸ Brick House, Důl Hlubina
MIYA MASAOKA
▸ Brick House, Důl Hlubina

29. 6. 2020
MAREK KEPRT

▸ Divadlo Antonína Dvořáka
ANA SOKOLOVIĆ
▸ Divadlo Antonína Dvořáka

30. 6. 2020
MOOR MOTHER

▸ Divadlo Jiřího Myrona
RICHARD AYRES
▸ Divadlo Jiřího Myrona
 
Podrobný program bude zveřejněn v následujících týdnech a dozvíte se o tom i na našich stránkách. Vstupenky budou v prodeji od 1. dubna.
 
Více informací na www.newmusicostrava.cz nebo na stránkách NDM v sekci NODO .
 

PŘEDCHOZÍ ROČNÍKY

NODO 2018
NODO 2016
NODO 2014 
NODO 2012

PROGRAMOVÁ BROŽŮRA NODO/DNY NOVÉ OPERY OSTRAVA 2012