LEOŠ JANÁČEK A ČESKÁ MYŠLENKA
23. 10. 2014 v 18 hodin v Antikvariátu a klubu Fiducia

    „Janáček je světový, dokonce Češi si to ještě asi moc neuvědomují. Janáček je skutečně nejhranější operní autor 20. století.“

Jiří Zahrádka a Jiří Nekvasil besedují o tvůrčím vývoji osobnosti Leoše Janáčka. Národní divadlo moravskoslezské již tradičně uvádí na svá jeviště díla tohoto významného českého skladatele. Beseda se koná u příležitosti premiéry Janáčkovy opery Výlety páně Broučkovy, která se uskuteční 16. října 2014 v Divadle Antonína Dvořáka.

Janáčkova hudebně dramatická tvorba sklízí vynikající úspěchy na operních scénách po celém světě. Významný český muzikolog Jiří Zahrádka, kurátor Janáčkova archivu Oddělení dějin hudby Moravského zemského muzea, odborný asistent na Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Masarykovy univerzity svůj profesní život zasvětil osobnosti Leoše Janáčka a jeho skladatelskému odkazu. Je autorem knihy „Divadlo nesmí býti lidu komedií“ s podtitulem „Leoš Janáček a Národní divadlo v Brně“.  V současné době vede Zahrádka rozsáhlý projekt zaměřený na edici korespondence Leoše Janáčka. Dlouhodobě se zabývá přípravou kritických edic díla Leoše Janáčka: Šárka, Výlety páně Broučkovy, Příhody lišky Bystroušky atd.
       (mkš)

 

 

Audio-video ukázky