Slouží ke zkouškám orchestru a nahrávání hudby pro potřeby všech uměleckých soborů  Národního divadla moravskoslezského i pro ostatní zákazníky mimo NDM. Je vybudováno v nové části budovy Divadla Antonína Dvořáka jako „room in room“ s vynikajícími akustickými vlastnostmi, které vypočítal Ing. Kačmařík a realizovala firma SADO. Studio je zcela oddělené od ostatního provozu divadla. Jeho rozměry a akustika umožňují nahrávání až 80členného orchestru. Je vybaveno i výkonnou a bezhlučnou klimatizací, která umožňuje dlouhou nepřetržitou práci ve studiu. Účinkující se mohou občerstvit v bufetu, cca 20 metrů od studia.
 
Nabízíme:
Výrobu zvukových záznamů pro vydávání CD, scénickou hudbu pro divadla, podklady pro playbacky, filmovou a televizní hudbu (asynchronní i synchronní). Vyrábíme i jiné záznamy: reklamy, elektronické kompozice, demosnímky kapel atd., byť víme, že v této oblasti máme více než hojnou konkurenci v malých, na tuto činnost specializovaných studiích.
Na splnění požadavků zákazníků může spolupracovat i sehraný operní orchestr NDM, jeho přední sólisté, dirigenti i hráči a sólisté z jiných hudebních těles. Po dohodě mohou být k dipozici i členové sboru opery, sólisté opery, na mluveném slovu pak mohou spolupracovat i přední členové činoherního souboru NDM. Můžeme zajistit i spolupráci renomovaných hudebních režisérů z ČRO.

Obrovské editační možnosti HDR Soundscape a mnoho dalších voice-procesorů, ať už v SW nebo HW podobě, umožňují také rozsáhlé  a pružné postprodukční zpracování u nás natočeného (nebo i doneseného) zvukového materiálu. V případě výroby kompletní scénické hudby dodáme, upravíme a smícháme i zvukové efekty (ruchy) z našeho rozsáhlého archívu – tedy vše až „na klíč“.

Výstupní média vyrobíme podle přání zákazníka ve všech běžných formátech: WAV, CD, MD, DAT ale třeba i MP3 a MC. Snímek můžeme v případě potřeby odeslat i přes internet.

 
KONTAKT
Josef Pácha Otakar Mlčoch
Sound master Technical Chief
M: +420 733 368 997 M: +420 734 558 153
E-mail: josef.pacha@ndm.cz E-mail: otakar.mlcoch@ndm.cz
Za dobu existence nahrávacího studia v DAD v něm bylo realizováno, kromě průběžného natáčení scénické hudby, textů a reklam pro naše divadlo i mnoho dalších zajímavých projektů, profilových a výročních CD. Můžeme vzpomenout třeba profilovou desku, kterou zde natočila italská sopranistka Amarilli Nizza, další společné CD u nás natočila se svým italským kolegou, tenoristou Robertem Frontali. Svá dvě poslední CD zde realizovala i bluegrassová skupina Alibaba, natáčel tu i známý autor vážné i scénické hudby a vpravdě renesanční osobnost, profesor Vladimír Franc, své "promo" tu nahrál i slovenský tenorista Jaroslav Dvorský, některé své projekty tu zaznamenal známý ostravský skladatel Pavel Helebrand. Autorské čtení z knihy povídek tu namluvil i zesnulý spisovatel Jan Balabán, pár písniček si zazpíval i ostravský bard Jaromír Nohavica atd.
 
 
Technické parametry studia:
Objem studia: 630 m3, podlahová plocha: 140 m2, střední doba dozvuku (100 Hz): 0,85 s
Průběh doby dozvuku: středem doporučeného tolerančního pole Tato charakteristika studio také předurčuje především pro nahrávání akustické hudby všech myslitelných žánrů ve vysoké technické kvalitě.Technické vybavení režie je samozřejmě na odpovídající úrovni: Osvědčený digitální mixážní stůl Midas PRO1 (40 mikrofonních/ linkových vstupů, 8 výstupů GROUP, 16 výstupů AUX, hlavní stereofonní výstup pro záznam, vše 96 kHz)., za kterým následuje plně digitální záznam na harddiskový rekordér 32, 44.1, a 48 kHz s hloubkou 32 nebo 16 bitů. Používáme osvědčené SW multitrackové rekordéry CoolEdit Pro nebo moderní Steinberg Nuendo. Sestava umožňuje současný záznam do 24-ti kanálů a reprodukci (mixáž) z 24-ti kanálů, 64 stop celkem. 
K dispozici jsou pochopitelně i starší běžné modulační zdroje: přehrávače Compact flash karet Tascam SSR-1, minidisky DENON, DAT, CD přehrávač DENON, kazetové magnetofony SONY a dokonce i páskový magnetofon REVOX s rychlostí 9,53 a 19,05 cm/sec. Mikrofony používáme převážně od firem MG (pobočka firmy G. Neumann), Sennheiser a AKG, poslechové monitory jsou od firmy Genelec; k dispozici máme kromě běžných i 24 bezdrátových sluchátek pro playbacky.

Režie u nahrávacího studia slouží i k odbavování představení ve zkušebně ve 4. patře, kde bývají inscenovány divadelní hry intimnějšího charakteru. Spojení zajišťuje kvalitní odposlech a dvě TV kamery ve zkušebně. Každé představení ve zkušebně DAD je zaznamenáváno průmyslovou kamerou na HDD rekordér ve formátu mpg a uchováváno nejméně po dobu 30-ti dnů.