10 důvodů, proč navštívit Barcelonu
Barcelona je druhým největším španělským městem a leží přímo u Středozemního moře. Je tu všechno, po čem srdce cestovatele může zatoužit: pláže, jedinečná architektura, významná muzea, ohromující kulturní nabídka nebo třeba skvělé katalánské jídlo.
 
  
1. Dokonalé počasí
Barcelona je ideální lokalitou pro cestování po celý rok. Nejchladněji tu bývá od prosince do února a ani v těchto měsících teploty obvykle neklesají pod deset stupňů. V létě je tu příjemně teplo a slunečno, ale s omračujícími vedry se tu zpravidla nesetkáte. Zkrátka ať už se do Barcelony vydáte v kteroukoli roční dobu, počasí by vám mělo přát.
 
2. Bašta významných umělců
Gaudí, Dalí, Miró, Picasso… Slavná katalánská čtveřice, která žila a tvořila v Barceloně na počátku 20. století. Ohromující Picasso Museum vystavuje více než 3500 umělcových děl a na Gaudího pohádkové stavby narazíte při toulkách městem takřka na každém kroku.
 
3. Ráj pro milovníky nákupů
Barcelona byla vyhlášená druhým nejlepším evropským městem k nákupům, v žebříčku se umístila hned za Londýnem. Kromě obchodů světových značek tu najdete také velké množství butiků nezávislých majitelů s originálním zbožím, které jen tak jinde neseženete. A co teprve skvělé barcelonské tržnice s ojedinělou atmosférou!
 
4. Zažijte barcelonské slavnosti
Katalánci nejsou žádní suchaři a nuda je pro ně neznámé slovo. Po celý rok se v Barceloně konají nejrůznější slavnosti a oslavy. Mezi ty nejpopulárnější patří třeba rajčatové bitvy nebo býčí zápasy. Tím největším barcelonským festivalem je pak La Merce, oslava patrona města s ohňostroji, pouličními akcemi a všudypřítomnou živou hudbou.

5. Poznávání i odpočinek na pláži
Barcelona je městem, ve kterém se dá dokonale spojit poznávání historických památek s odpočinkem u moře. K velkému množství pláží se navíc dostanete pohodlně metrem přímo z centra města! A jak se o tom přesvědčit? Katalánskou metropoli musíte prožít na vlastní kůži. Nejpohodlnější je vydat se do Barcelony letecky – například z Katovic trvá let jen 2 hodiny 45 minut a pak už si naplno užíváte přímořskou atmosféru.
 
6. Návyková katalánská kuchyně
Jídlo se v Barceloně stává skutečným zážitkem a katalánská kuchyně je jednou z těch nejlepších v Evropě. Vynikající sušená šunka, paella z mořských plodů, čerstvé ryby, návykové jednohubky tapas a k tomu všemu skvělé katalánské víno. Projděte se po ránu po některém z barcelonských potravinových trhů a nechte vaše chuťové buňky rozdráždit na maximum!
 
7. Ani v noci se tu nenudíte
Barcelona nikdy nespí. V katalánské metropoli najdete velké množství nočních klubů, do kterých se můžete zajít odreagovat po celodenním poznávání. Velké noční podniky jako Opium, Catwalk nebo Shoko jsou navíc většinou otevřeny až do šesté hodiny ráno!
 
8. Vidět chrám Sagrada Familia na vlastní oči
Většina metropolí má nějaký svůj symbol a tím barcelonským je bezesporu Gaudího impozantní Sagrada Familia, která ročně přitahuje více než tři miliony návštěvníků. Fascinující je, že kostel stále ještě není dokončen. Až k tomu konečně dojde, nejvyšší z jeho věží bude ještě o polovinu vyšší, než je nyní!
 
9. Místo pro sportovní nadšence
Jste fotbalový fanoušek? Tak nesmíte zapomenout navštívit domov slavného fotbalového klubu FC Barcelona, stadion Camp Nou, který je největším v Evropě. Chcete-li váš zážitek ještě více umocnit, kupte si vstupenky na zápas a fanděte spolu s rozvášněným davem.
 
10. Udělejte si siestu!
Že pořád někam spěcháte? Zkuste na chvíli zapadnout mezi místní obyvatele a dopřejte si odpoledne pořádnou siestu! Každý den od 13:30 do 16:00 je obvykle ve většině obchodů zavřeno a místní si dopřávají odpočinek. Udělejte to jako oni, posaďte se do restaurace a užívejte si vzácné hodiny strávené s vynikajícím jídlem.
 
 
 
Autor: Barbora Klementová, průvodkyně Radynacestu.cz
Foto: Radynacestu.cz – Pavel Špurek foto