Barcelona svým návštěvníkům nabízí nejen oslnivé památky, velké množství poutavých muzeí nebo příležitosti k nákupům. Třešničkou na dortu během pobytu v katalánské metropoli jsou také gurmánské zážitky a návštěva místních špičkových restaurací, útulných rodinných hospůdek nebo třeba oblíbených tapas barů.

Barevné barcelonské tržnice: Čerstvé suroviny vybízející k ochutnávce
Barcelonské trhy můžete navštívit také vy a čerstvé suroviny tak ochutnáte z první ruky. Navíc v blízkosti trhů často nachází množství restaurací, rychlých občerstvení nebo tapas barů, ve kterých vám naservírují úpravy toho, co ještě před chvílí leželo na prodejních pultech.
Nezapomeňte navštívit zejména trh Mercat de la Boqueria v centru města s neuvěřitelnou plochou téměř 14 000 m2. Fascinujícím trhem je také nedaleký Mercat de Sant Antoni nebo Mercat de Santa Catarina rozkládající se na místě významného středověkého dominikánského kláštera. Alespoň na malou potravinovou tržnici narazíte téměř v každé barcelonské čtvrti.

Typická katalánská kuchyně: Dary moře a netradiční kombinace surovin
Kromě restaurací se specialitami nové katalánské kuchyně najdete ve městě obrovské množství podniků specializujících se na typickou katalánskou kuchyni, kde vám pokrmy naservírují pěkně „postaru“. Katalánská kuchyně je především výkladní skříní ryb a mořských plodů a také lokální čerstvé nebo tepelně upravené zeleniny. Vyznačuje se ale také netradičními kombinacemi – mohou jimi být třeba mořské plody s masem nebo drůbež s ovocem. Katalánci jsou také doslova posedlí lesními houbami nebo vynikajícími klobásami. Skvělým pokrmem je např. botifarra – plněná klobása, často podávaná právě s houbami nebo s bílými fazolemi.
 
Praktické informace: Stravujte se jako místní
Katalánci zbožňují jídlo, považují ho za společenskou událost a často chodí do restaurací s celými početnými rodinami. Našinec si však musí zvyknout na pár odlišností. Snídaně se tu zpravidla odbývá, Barceloňané si na ni nepotrpí a většinou se po cestě do práce zastaví na kávu a sladké pečivo. Tak jako v celém Španělsku, také v Barceloně se obědvá na naše poměry dost pozdě, zpravidla mezi 14. a 15. hodinou. Výhodou však je, že oběd si místní užívají skutečně dlouho. Večeře přichází na řadu mezi devátou a jedenáctou večer, o víkendech se často protáhne ještě do pozdějších hodin. Na tyto zvyklosti je potřeba myslet, protože se jimi řídí také otevírací doba drtivé většiny barcelonských restaurací. Utěšitelem hladu v „nevhodné“ denní době jsou však tapas bary, které mají zpravidla otevřeno po celý den.
 
Vyrazit na eurovíkend v Barceloně a neochutnat zdejší středomořskou kuchyni by byl skutečný hřích – Buen provecho!
 
 
Autor: Barbora Klementová, průvodkyně Radynacestu.cz
Foto: Radynacestu.cz – Pavel Špurek, foto: Shutterstock.com