TOP 5 barcelonských muzeí, která nesmíte minout!

V Barceloně žili a tvořili umělci slavných jmen jako Dalí, Gaudí, Picasso, Miró nebo Velázquez a paleta místních muzeí a galerií je skutečně široká. Víte, která z barcelonských muzeí byste při vašem pobytu v katalánské metropoli určitě neměli opomenout navštívit?
 
 
 
1.    Museu Picasso
Picassovo muzeum je nejnavštěvovanějším muzeem v Barceloně a zároveň jednou z nejobsáhlejších sbírek umělcových děl pod jednou střechou na světě. V několika propojených středověkých budovách, v nichž je muzeum umístěno, budete moci obdivovat především raná díla slavného představitele kubismu (včetně několika jeho dětských kreseb) a také několika jeho současníků. Muzeum pořádá také zajímavé výstavy a rovněž procházky městem po Picassových stopách!
 
2.    Námořní muzeum
V Museu Marítim umístěném v bývalé loděnici blízko Kolumbova sloupu se dozvíte vše, co jste chtěli vědět o námořních plavbách. Jsou v něm vylíčeny cesty Katalánců do zámoří nebo poutavá historie barcelonského přístavu, prohlédnete si tu také modely historických galér a plachetnic. A nudit se tu nebudou ani děti.
 
3.    Fundació Joan Miró
Barcelonský rodák malíř a sochař Miró založil v 70. letech nadaci, která spravuje toto muzeum sídlící v zářivě bílé moderní budově. K vidění je tu více než 300 Miróových obrazů, na 150 plastik a obrovské množství grafických listů a kreseb a také mnoho dalších děl od jeho kolegů.
 
4.    MNAC: Národní muzeum katalánského umění
Museu Nacional d’Art de Catalunya na vrcholku Montjuïc se může pochlubit především oslnivou sbírkou románských a gotických děl. Nejvýznamnějšími exponáty jsou překrásně malované románské fresky pocházející z několika kostelů, ze kterých byly zachráněny během španělské občanské války. Kromě nich tu uvidíte také obsáhlou sbírku moderního umění s díly Picassa nebo Dalího.
 
5.    Muzeum obuvi
Pokud se řadíte mezi nadšené průzkumníky menších netradičních muzeí, zavítejte do barcelonského Muzea obuvi (Museu del Calçat). Kromě botiček z mnoha staletí a ševcovského nářadí zde uvidíte třeba boty, které měl na nohou Edmund Hillary – první člověk, který vyšplhal na Mount Everest.
 
Barcelonská muzea by se neměl nechat ujít žádný milovník umění. A i když jím zrovna nejste, tak během prodlouženého víkendu v Barceloně, určitě aspoň jedno navštivte. Je to zážitek!
 
Autor: Barbora Klementová, průvodkyně Radynacestu.cz
Foto: Radynacestu.cz – Pavel Špurek foto, Shutterstock.com
 
 
 

 

Audio-video ukázky