Nejlepší vyhlídky na Řím: 5 míst, kde vám Věčné město bude ležet u nohou

 
Řím je okouzlující metropole plná nádherných vyhlídek. Můžete se kochat romantickými pohledy na proslulé římské památky, ale i na desítky kupolí, typické střešní balkony a kopce na obzoru. Budete okouzleni zelení místní vegetace i typickou okrovou barvou římských střech.
 
1. Romantická vyhlídková na druhou
 
Skvělou zprávou je, že mnohé římské vyhlídky jsou přístupné zdarma. Nejinak je tomu v případě vyhlídkové terasy na okraji vyhlášeného parku Villa Borghese na pahorku Pincio, odkud se skýtá jeden z nejhezčích výhledů na město. Přímo pod vámi leží monumentální náměstí Piazza del Popolo, v dálce se vyjímá bazilika sv. Petra s vatikánskými paláci a ke slavným Španělským schodům odsud dojdete za chviličku po vyhlídkové ulici známé jako „ulice lásky“.
 
 
 
 
2. Když pod vámi dýchá srdce antického města…
 
Pohledem na vznešené ruiny antického Říma se můžete pokochat z terasy na rohu Kapitolu, nejnižšího a zároveň nejdůležitějšího ze sedmi legendárních římských pahorků. Přímo pod vámi bude Forum Romanum, někdejší pulzující kulturní, společenské a obchodní centrum města, a dohlédnete až na Koloseum.
 
 
3. Co je vidět tajnou dírkou?
 
Zcela zdarma je i jedinečný výhled „tajnou“ dírkou v bráně vedoucí do římské rezidence Řádu maltézských rytířů na pahorku Aventin. Zadíváte-li se do ní, rozeběhne se před vámi alej speciálně sestříhaných keřů, která všechny zvědavé pohledy svede přímo na kopuli baziliky sv. Petra.
 
 
 
4. Kopule všech kopulí
 
Výšlap do kopule baziliky sv. Petra je adrenalinový sám o sobě, ale až zdoláte poslední schůdek, bude vám ležet u nohou celý Vatikán – se Svatopetrským náměstím, paláci a zahradami. Připravte se na minimálně 320 schodů – to pokud si část cesty zkrátíte výtahem – nebo na 551 schodů, v případě, že celý výšlap zvládnete po svých.
 
 
5. Vittoriano – Řím z nebes
 
Vittoriano neboli památník Viktora Emanuela II. či Oltář vlasti je památník postavený na počest sjednocení Itálie v roce 1870. Díky své mohutnosti i použitému materiálu dominuje městu.  Z jeho nejvyšší panoramatické terasy se naskýtá výjimečný, 360stupňový výhled na Řím. Z nižší vyhlídkové terasy, která je přístupná zdarma, jezdí do té horní, „nebeské“, prosklený panoramatický výtah.
 
 
Vychutnejte si během eurovíkendu v Římě i další vyhlídky, jsou nezapomenutelné. Stačí se sbalit a vyrazit za zážitky!
 
Autor: Barbora Šupíková, průvodkyně Radynacestu.cz
Foto:  Shutterstock.com, Pavel Špurek foto
 

 

Audio-video ukázky