Divadlo Jiřího Myrona má novou fasádu!

Přijďte se podívat i do našich nově zrekonstruovaných prostor! Srdečně Vás zveme do Divadla „12“ a do nového baru "Ve dvanáctce" na ulici Čs. legií, do Ateliéru – centra divadelního vzdělávání a kreativního setkávání nacházejícího se na rohu Milíčovy ulice a tř. Čs. legií či do Slavnostního sálu Edmunda Palkovského v 1. patře Divadla Jiřího Myrona.
 
 
  

Otevření slavnostního sálu v Divadle Jiřího Myrona

Staronový slavnostní sál v 1. patře rekonstruovaného Divadla Jiřího Myrona, který v první sezóně ponese jméno Edmunda Palkovského. Sál jsme otevřeli v den výročí vzniku republiky 28. října 2018 a zahájili jsme zde výstavu s podtitulem Od Národního domu k novodobé české státnosti (1894-1918) mapující divadelní a kulturní život (výstava bude pro veřejnost přístupná do 31. prosince 2018). Sál bude sloužit koncertům, výstavám nebo společenským setkáním. Fotografie ukazují sál během a po rekonstrukci. 


 

ATELIÉR – centrum divadelního vzdělávání a kreativního setkávání je otevřen

V sobotu 20. října 2018 se otevřely návštěvníkům Národního divadla moravskoslezského zbrusu nové prostory Ateliéru – nového centra divadelního vzdělávání a kreativního setkávání. Posláním tohoto nového prostoru je hledat a vytvářet nové cesty k percepci i porozumění umění, s důrazem na umění dramatické. Besedy, přednášky, workshopy, inspirativní komorní představení, diskuse s umělci, činoherní studio nebo vhled do divadelního zákulisí  – to jsou jen některé aktivity, které Národní divadlo moravskoslezské ve spolupráci s Ateliérem pro děti a mládež již několik let pořádá. Nyní se naše možnosti rozrůstají a díky novému prostoru (na rohu Milíčovy ulice a tř. Čs. legií (bývalý nucený výsek) s nimi lze pracovat dlouhodoběji a koncepčněji se setkávat na d aktuálními inscenacemi a tématy, která v sobě nesou a která tvůrci i diváci společně objevují. Učme se je pojmenovávat, poukazovat na ně a kultivovat zároveň svou osobnost. Ve všech životních etapách, neboť aktivity Ateliéru jsou určeny široké veřejnosti od dětí a jejich rodičů přes pedagogy a studenty až po ty nejstarší. 
Přáli bychom si vytvořit zde pro vás přívětivé prostředí jakéhosi pomyslného inkubátoru, ve kterém existují podmínky pro pěstování kultury v nás  i okolo nás.
 
Fotogalerie z otevření Ateliéru:

První etapa rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona finišuje

První etapa rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona v Ostravě jde do finále. Od září 2018 se v divadle normálně hraje. V komplexu byla otevřena zcela nová scéna – Divadlo „12“, kam se přestěhovaly komorní inscenace ze zkušebny Divadla Antonína Dvořáka. V nových prostorách už funguje Ateliér při NDM.  Postupně jsou dokončovány další prostory, do nového se obléká fasáda divadla.
 
 
V patře nad novým komorním Divadlem „12“ končí rekonstrukce společenského sálu, který bude už koncem října 2018 sloužit společenským a kulturním akcím pořádaným nejen naším divadlem. V rekonstruovaných prostorách vznikají také nová moderní prostorná zkušebna orchestru souboru opereta a muzikál, a nový baletní sál. Divadelnímu provozu pomůže zcela nové patro s pokoji hotelového typu pro hostující umělce. Kavárna Národní dům bude od prosince sloužit veřejnosti také v časech mimo představení, bar Ve dvanáctce především posezení před a po komorních představeních. 
 
 
 

Práce první etapy finišují, ale my už připravujeme další fázi rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona. Bude se týkat hlediště, jeviště a revitalizace dvora areálu. Hotovou již máme projektovou dokumentaci na modernizaci jevištních technologií, které jsou po více než 30 letech za hranicí životnosti. Velká zkušebna by pak měla vzniknout rekonstrukcí prostor v jednom z pavilonů na Černé louce, kde by měla vzniknout také další scéna pro cca 250 diváků.

V měsíci říjnu 2017 započala rekonstrukce areálu Divadla Jiřího Myrona

Součástí 1. fáze rekonstrukce je revitalizace celého areálu Divadla Jiřího Myrona, bývalého Národního domu a nejstarší společenské stavby v Ostravě. Národní divadlo moravskoslezské dělá vše pro to, aby na začátku příští, tedy 100. sezóny zářila nejen uliční fasáda, ale aby si diváci mohli také zajít do nové kavárny, nového předprodeje či do nového komorního divadla na ulici Čs. legií 12. V areálu budovy divadla mají vzniknout také nové zkušebny či divadlu bolestně chybějící ubytovací kapacity. 

V prvních etapách, které probíhají od podzimu roku 2017, se v místech bývalého Euroshopu a předprodeje v ul. Čs. legií započalo budování malé scény (Divadla „12“) pro přibližně šedesát diváků.
 
Z pohledu diváka tvoří malou scénu především dva prostory, divadelní bar a hlediště v sále; vizualizace Jiří Stejskalík
 
Rekonstrukce proběhla i v místě bývalého řeznictví, které se přebudovalo na prostor pro komunikační centrum a lektorskou činnost Ateliéru pro děti a mládež při NDM
 
Současný stav prostoru pro komunikační centrum a lektorskou činnost Ateliéru pro děti a mládež při NDM; foto archiv

Z důvodu této fáze rekonstrukce bylo proto nutné přesunout prodej vstupenek a předplatného NDM. Ten je dočasně přemístěn do Provozní budovy NDM, která se nalézá za budovou Divadla Antonína Dvořáka.
Předprodej NDM, na který jsou návštěvníci divadla již více jak půl století zvyklí, skončil po 56. sezónách! Poprvé byl centrální předprodej otevřen na začátku sezóny 1961/1962. Do té doby si diváci mohli, pouze ve vymezených časech, zakoupit vstupenky v pokladnách obou divadelních budov anebo v pasáži kina Vesmír, v kině Radost v Havířově a v kině Dukla v Porubě. Na zcela nový předprodej NDM se mohou návštěvníci divadla těšit po ukončení rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona v nově vzniklé pasáži v prostorách dnešního květinářství vedle vchodu do DJM.
 
Fotografie zachycuje místo před vznikem centrálního divadelního předprodeje na začátku 60. let 20. století. Vedle po pravici sídlila tehdejší propagace SDO; foto František Krasl
Místo pro nový předprodej – divadelní pasáž; vizualizace Jiří Stejskalík
 
V Divadle Jiřího Myrona proběhla v I. pololetí roku 2017 rekonstrukce divadelního archivu NDM (bývalý prostor Bar U Námořníka). Tento prostor již je zkolaudován a plně v provozu.
 
Nový divadelní archiv; foto archiv
 

Rekonstrukce Provozní budovy NDM dokončena!

V objektu Provozní budovy (za Divadlem Antonína Dvořáka) jsou soustředěny provozy, které umožňují umělecko-technický chod divadla: dekorační dílny, sklady dekorací, nábytku, kostýmů a rekvizit a nově také krejčovny.
 
Umělecko-dekorační dílny NDM vyrábí veškeré dekorace, rekvizity, zbraně a doplňky potřebné k provozu divadla. Suterén budovy je využíván pro sklady materiálů (řezivo, textil, kov, barvy), nábytku a rekvizit. Přízemní prostory jsou určeny pro ukládání dekorací, které jsou na repertoáru divadla. V prvním poschodí se nachází sklad stovek kostýmů, klobouků, bot a dalších kostýmních doplňků. Druhé poschodí je využito výhradně pro výrobu dekorací, rekvizit, zbraní, šperků a kostýmních doplňků.
 
Umělecko-dekorační dílny NDM; foto Martin Kusyn
 
Dílny truhlářská, zámečnická, čalounická, malířsko-kašérská, zbrojířsko-šperkařská, krejčovny a dílna modistky jsou vybaveny dostupnou technologií, vycházející ze současných požadavků. Při výrobě jsou používány jak ověřené, tak zcela nové postupy i materiály, které jsou nedílnou součástí dnešních výrobních požadavků a procesů. Výroba je na velmi vysoké technické a umělecké úrovni, která se může bez nadsázky rovnat jiným divadlům v Česku i zahraničí. Zaměstnanci jsou odborníky ve svých profesích, kteří řadu let drží tradičně vysokou uměleckou a technickou úroveň výrobků.
 
Zbrojířsko-šperkařská dílna; foto Martin Kusyn
Sklad kostýmů NDM; foto Martin Kusyn
 
Z důvodu rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona se dočasně v Provozní budově nachází také prodej vstupenek NDM předplatné NDM.
 
Dočasné přemístění prodeje vstupenek a předplatného NDM v Provozní budově; foto Václav Melecký

Rádi bychom vám také poděkovali za vstřícnost, kterou věnujete částečným omezením pohodlí, jež přinesla probíhající 1. etapa rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona ve foyeru tohoto divadla. Chtěli jsme toto vámi oblíbené divadlo s oblíbeným repertoárem (jak nasvědčuje jeho návštěvnost, která nás pochopitelně těší) zachovat v provozu co nejdéle, tedy do konce měsíce března 2018.