V měsíci říjnu započala rekonstrukce areálu Divadla Jiřího Myrona

Součástí 1. fáze rekonstrukce je revitalizace celého areálu Divadla Jiřího Myrona, bývalého Národního domu a nejstarší společenské stavby v Ostravě. Národní divadlo moravskoslezské dělá vše pro to, aby na začátku příští, tedy 100. sezóny zářila nejen uliční fasáda, ale aby si diváci mohli také zajít do nové kavárny, nového předprodeje či do nového komorního divadla na ulici Čs. legií 12. V areálu budovy divadla mají vzniknout také nové zkušebny či divadlu bolestně chybějící ubytovací kapacity.
 
V prvních etapách, které probíhají od podzimu tohoto roku, se v místech bývalého Euroshopu a předprodeje v ul. Čs. legií započalo budování malé scény (Divadla „12“) pro přibližně šedesát diváků.
 
Z pohledu diváka tvoří malou scénu především dva prostory, divadelní bar a hlediště v sále; vizualizace Jiří Stejskalík
 
Rekonstrukce již také probíhá v místě bývalého řeznictví, které se přebudovává na prostor pro komunikační centrum a lektorskou činnost Ateliéru pro děti a mládež při NDM
 
Současný stav prostoru pro komunikační centrum a lektorskou činnost Ateliéru pro děti a mládež při NDM; foto archiv

Z důvodu této fáze rekonstrukce bylo proto nutné přesunout prodej vstupenek a předplatného NDM. Ten je dočasně přemístěn do Provozní budovy NDM, která se nalézá za budovou Divadla Antonína Dvořáka.
Předprodej NDM, na který jsou návštěvníci divadla již více jak půl století zvyklí, skončil po 56. sezónách! Poprvé byl centrální předprodej otevřen na začátku sezóny 1961/1962. Do té doby si diváci mohli, pouze ve vymezených časech, zakoupit vstupenky v pokladnách obou divadelních budov anebo v pasáži kina Vesmír, v kině Radost v Havířově a v kině Dukla v Porubě. Na zcela nový předprodej NDM se mohou návštěvníci divadla těšit po ukončení rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona v nově vzniklé pasáži v prostorách dnešního květinářství vedle vchodu do DJM.
 
Fotografie zachycuje místo před vznikem centrálního divadelního předprodeje na začátku 60. let 20. století. Vedle po pravici sídlila tehdejší propagace SDO; foto František Krasl
Místo pro nový předprodej – divadelní pasáž; vizualizace Jiří Stejskalík
 
V Divadle Jiřího Myrona proběhla v I. pololetí tohoto roku rekonstrukce divadelního archivu NDM (bývalý prostor Bar U Námořníka). Tento prostor již je zkolaudován a plně v provozu.
 
Nový divadelní archiv; foto archiv
 

Rekonstrukce Provozní budovy NDM dokončena!

V objektu Provozní budovy (za Divadlem Antonína Dvořáka) jsou soustředěny provozy, které umožňují umělecko-technický chod divadla: dekorační dílny, sklady dekorací, nábytku, kostýmů a rekvizit a nově také krejčovny.
 
Umělecko-dekorační dílny NDM vyrábí veškeré dekorace, rekvizity, zbraně a doplňky potřebné k provozu divadla. Suterén budovy je využíván pro sklady materiálů (řezivo, textil, kov, barvy), nábytku a rekvizit. Přízemní prostory jsou určeny pro ukládání dekorací, které jsou na repertoáru divadla. V prvním poschodí se nachází sklad stovek kostýmů, klobouků, bot a dalších kostýmních doplňků. Druhé poschodí je využito výhradně pro výrobu dekorací, rekvizit, zbraní, šperků a kostýmních doplňků.
 
Umělecko-dekorační dílny NDM; foto Martin Kusyn
 
Dílny truhlářská, zámečnická, čalounická, malířsko-kašérská, zbrojířsko-šperkařská, krejčovny a dílna modistky jsou vybaveny dostupnou technologií, vycházející ze současných požadavků. Při výrobě jsou používány jak ověřené, tak zcela nové postupy i materiály, které jsou nedílnou součástí dnešních výrobních požadavků a procesů. Výroba je na velmi vysoké technické a umělecké úrovni, která se může bez nadsázky rovnat jiným divadlům v Česku i zahraničí. Zaměstnanci jsou odborníky ve svých profesích, kteří řadu let drží tradičně vysokou uměleckou a technickou úroveň výrobků.
 
Zbrojířsko-šperkařská dílna; foto Martin Kusyn
Sklad kostýmů NDM; foto Martin Kusyn
 
Z důvodu rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona se dočasně v Provozní budově nachází také prodej vstupenek NDM předplatné NDM.
 
Dočasné přemístění prodeje vstupenek a předplatného NDM v Provozní budově; foto Václav Melecký

 Rádi bychom vám také poděkovali za vstřícnost, kterou věnujete částečným omezením pohodlí, jež přinesla probíhající 1. etapa rekonstrukce Divadla Jiřího Myrona ve foyeru tohoto divadla. Chtěli jsme toto vámi oblíbené divadlo s oblíbeným repertoárem (jak nasvědčuje jeho návštěvnost, která nás pochopitelně těší) zachovat v provozu co nejdéle, tedy do konce měsíce března 2018.