PAVEL FORMAN: KRÁSNÉ NOVÉ SVĚTY
12. března 2018 - 10. května 2018
 
Malíř, performer, básník a světoběžník Pavel Forman (* 1977) pochází z Bruntálu, žil a studoval v Olomouci, Berlíně, působil a učil malbu v USA a momentálně zakotvil v Ostravě, kde vyučuje na Ostravské univerzitě. Zapojil se hned i do organizování zdejšího výtvarného života – v loňském roce například na Dole Michal připravil reprízu výstavy Art-Brut-All, jakéhosi výtvarného pandánu k hudebnímu metalovému festivalu Brutal Assault v Josefově. Stojí ale i za výstavou Situace: Ostrava 2017, jejímž cílem bylo shrnout a ukázat současné umělce působící na Ostravsku nebo s Ostravskem spojené. 
 
Ve svých excentrických realizacích, které sahají od malby přes street art, graffiti až ke konceptu a site specific instalacím artikuluje svá témata prostřednictvím nejrůznějších odkazů – využívá sprejů a šablon, pracuje s repeticí a serialitou, rád také využívá a parafrázuje obrazy známých osobností (TGM), pohádkových postav (Hurvínek, medvídek Pú) a dalších vizuálních banalit a stereotypů spojených s národem, politikou, kulturou či náboženstvím. Nic pro něj není svaté, nic ale není ani nízké a nehodné pozornosti. Vše je naopak připraveno k tomu, aby se toho bez skrupulí zmocnil a proměnil to ve vizi světa, možná dekadentního, možná dystopického, možná panoptikálního nebo apokalyptického, každopádně ale vysoce sugestivního svým direktivním zobrazením. Možná je to krásný nový svět, jak napovídá název výstavy v explicitní parafrázi odkazující k nejslavnějšímu dílu Antonína Dvořáka. Stejně tak je ale možné, že Pavel Forman svými plátny dává nahlédnout za oponu všeho pravidelného, jasného, racionálního, harmonického a uspořádaného a v obrazech snad symbolicky přítomného v rastrech (mřížích?) na pozadí. Ostrým nasvícením scény dokáže přimrazit a překvapit všechny ty nepřipravené, zmutované a proměněné postavy a obyvatele alternativního světa ukrytého za všedností a připomínajícího někdy momentky z béčkových hororů či fantazy filmů. Jeho plátna ovšem nejsou výsledkem dlouhých spekulací a složitě promýšlených kompozic, ani pečlivě a jasně formulovaného poselství. Jsou naopak silné právě rychlými spojeními a okamžikovými záblesky, v nichž se to, co je za denního světla jasné a uspořádané, proměňuje ve svět, který je možná stejně nový jako starý, který ale žije svým vlastním životem. Tento svět nám může připadat znepokojivě povědomý možná právě proto, že i v něm hrajeme svou roli, aniž o tom víme nebo si chceme připustit.
 
Diváci, které zaujme tvorba Pavla Formana, budou mít krátce po vernisáži další příležitost se s autorem a jeho dílem setkat – 28. března 2018 proběhne v 16 hodin komentovaná prohlídka výstavy Krásné nové světy a následně pak vernisáž autorovy retrospektivy v prostorách národní kulturní památky Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích. 
(Martin Mikolášek, kurátor výstavy) 
 
Vernisáž výstavy: 
    Foto: Martin Kusyn
 
Fotografie obrazů:
Arnoled - Lover Power 1
Bald In Wald 4
Dívka s koulí 1
Just Another Batman 2
V Zrcadle 1
V Zrcadle 2 
V Zrcadle 3