TRANS/MISE

 
Projekt Mezinárodního festivalu umění TRANS/MISE se zrodil v polovině června 2017 v polském městečku Łańcut nedaleko Rzeszówa, kde zástupci divadel ze šesti zemí – Polska, Slovenska, Česka, Maďarska, Ukrajiny a Litvy – podepsali memorandum o jeho vzniku. Dne 25. srpna 2018 byl pak slavnostně zahájen první ročník festivalu TRANS/MISE Rzeszów-Košice-Ostrava-Debrecen-Lvov-Trakai.
 
Do přehlídky toho nejlepšího z kultury regionů zemí Visegrádské čtyřky, Litvy a Ukrajiny se zapojilo i Národní divadlo moravskoslezské a další ostravská divadla. Cílem je vytvořit unikátní uměleckou platformu, která na jediný týden v roce spojí 6 evropských zemí. Všechna partnerská města mají společné jedno – geografickou polohu v blízkosti hranic, která přeje vzájemnému pronikání kultur. Dalším cílem festivalu, který se každoročně bude uskutečňovat v jiném městě a v jiném státě, je mezioborovost. Plánované festivalové akce proto nejsou pouze uměleckými projekty (divadelní představení, taneční, hudební, filmové produkce, performance atd.), ale taky akcemi vzdělávacími, debatami, setkáními s umělci, vědeckými konferencemi, přednáškami a podobně. Festival zároveň každoročně nabídne jiné základní téma ze společné historie zapojených států.
 
Projekt realizujeme s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostrava.
 První ročník se konal v polském Rzeszówě a v Łańcutu v době od 25. do 31. srpna 2018. Každá země během jednoho dne představila to nejlepší ze své tvorby – NDM nabídlo festivalovým divákům úspěšnou inscenaci Christophera Hamptona Řeči léčí v režii Vojtěcha Štěpánka a koncert muzikálových melodií a šansonů Edith Piaf v podání Hany Fialové a Tomáše Savky za klavírního doprovodu Jakuba Žídka.
  
Druhý ročník se uskutečnil 8.–14. září 2019 v Košicích. Tématem tohoto ročníku byl rok 1989 a pád komunismu. Organizátoři se dále snažili zamyslet i nad vztahem demokracie a diktatury, nad pádem jakékoliv garnitury a momentem změny, který takový pád přináší, a nad tím, jak se s takovým momentem společnost vyrovnává. Tak jako při premiérovém ročníku, i v Košicích byly jednotlivé dny věnovány vždy jinému státu a jejich program připravila zapojená zahraniční divadla spolu s partnery. NDM, společně s dalšími ostravskými i mimoostravskými kulturními subjekty, se na festivalu prezentovalo v pátek 13. září 2019. Výjezd byl umožněn díky finanční podpoře statutárního města Ostrava a Ministerstva kultury České republiky.
 
 
PROGRAM:
 
FILM ZÍTRA SE BUDE…
KINO: Tabačka Kulturfabrik – kinosál / Gorkého 2
Začátek promítání: 16.30 hodin
 
NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ / THRILL ME
SCÉNA: Státní divadlo Košice – malá scéna / Hlavná 76
Začátek představení: 17.00 hodin
 
DIVADLO PETRA BEZRUČE / NEJSEM RASISTA, ALE…
SCÉNA: Tabačka – velká scéna / Gorkého 2
Začátek představení: 18.00 hodin

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ / VÝNOSNÉ MÍSTO
SCÉNA: Státní divadlo Košice – velká scéna / Hlavné nám. 1
Začátek představení: 20.00 hodin
 
VÝSTAVA „LISTOPAD 1989 – CESTA KE SVOBODĚ“
Výstava v Muzeu V. Löfflera ze Slezského zemského muzea v Opavě
Výstava připravená k 30. výročí tzv. sametové revoluce se zaměří na rozhodné okamžiky listopadu 1989 na území dnešního Moravskoslezského kraje. Obsahem výstavy bude krátký historický exkurz doplněný autentickými historickými fotografiemi jak z muzejních a archivních fondů, tak od přímých účastníků.
 
Fotogalerie:
Foto 1–3 Svjatoslav Dohovič a synové Branko a Bohdan; foto 4–8 Miroslav Vacula; foto 9 Peter Olenič  
 
Více informací na www.trans-misie.sk