TRANS/MISE

 
Dne 25. srpna 2018 byl slavnostně zahájen první ročník festivalu TRANS/MISE Rzeszów-Košice-Ostrava-Debrecen-Lvov-Trakai.
 
Do přehlídky toho nejlepšího z kultury regionů zemí Visegrádské čtyřky, Litvy a Ukrajiny se zapojilo i Národní divadlo moravskoslezské a další ostravská divadla. Cílem je vytvořit unikátní uměleckou platformu, která na jediný týden v roce spojí 6 evropských zemí. Všechna partnerská města mají společné jedno – geografickou polohu v blízkosti hranic s jiným státem. Dalším cílem festivalu je mezioborovost. Plánované festivalové akce proto nejsou pouze uměleckými projekty (divadelní představení, taneční, hudební, filmové produkce, performance atd.), ale taky akcemi vzdělávacími, debatami, setkáními s umělci, vědeckými konferencemi, přednáškami a podobně.
 
První ročník se konal v polském Rzeszówě a v Łańcutu v době od 25. do 31. srpna 2018. Každá země během jednoho dne představila to nejlepší ze své tvorby – NDM nabídlo festivalovým divákům úspěšnou inscenaci Christophera Hamptona Řeči léčí v režii Vojtěcha Štěpánka a koncert muzikálových melodií a šansonů Edith Piaf v podání Hany Fialové a Tomáše Savky za klavírního doprovodu Jakuba Žídka. 
 
Druhý ročník se bude konat 8.–14. září 2019 v Košicích. Tématem tohoto ročníku bude rok 1989 a pád komunismu. NDM, společně s dalšími ostravskými i mimoostravskými kulturními subjekty, se bude na festivalu prezentovat v pátek 13. září 2019. Výjezd je umožněn díky finanční podpoře statutárního města Ostrava a Ministerstva kultury České republiky.
 
PROGRAM:
FILM ZÍTRA SE BUDE…
KINO: Tabačka Kulturfabrik – kinosál / Gorkého 2
Začátek promítání: 16.30 hodin
 
KOMORNÍ SCÉNA ARÉNA / SMÍŘENÍ
SCÉNA: Divadlo Thália – velká scéna, Mojmírova 1
Začátek představení: 17.00 hodin
 
NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ / THRILL ME
SCÉNA: Státní divadlo Košice – malá scéna / Hlavná 76
Začátek představení: 17.00 hodin
 
DIVADLO PETRA BEZRUČE / NEJSEM RASISTA, ALE…
SCÉNA: Tabačka – velká scéna / Gorkého 2
Začátek představení: 18.00 hodin

NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ / VÝNOSNÉ MÍSTO
SCÉNA: Státní divadlo Košice – velká scéna / Hlavné nám. 1
Začátek představení: 20.00 hodin
 
VÝSTAVA „LISTOPAD 1989 – CESTA KE SVOBODĚ“
Výstava v Muzeu V. Löfflera ze Slezského zemského muzea v Opavě
Výstava připravená k 30. výročí tzv. sametové revoluce se zaměří na rozhodné okamžiky listopadu 1989 na území dnešního Moravskoslezského kraje. Obsahem výstavy bude krátký historický exkurz doplněný autentickými historickými fotografiemi jak z muzejních a archivních fondů, tak od přímých účastníků.
 
Více informací na www.trans-misie.sk