Vychutnejte si s námi skleničku skotské whisky v pulsujícím Edinburghu 
 
Je tolik důvodů, proč se řada mužů touží alespoň na chvíli stát solidním gentlemanem dobré pověsti. Láká je jízda na koni, vyprávění loveckých dobrodružství i kouření dýmky. A jako obzvlášť příjemná se jim nejspíš jeví i představa popíjení whisky v tlustých kožených fotelech. Ťukněte si s námi ve skotské metropoli i vy a společně vyprázdněme skleničku whisky na počest slavným mužům, jimž „živá voda“ sloužila či stále slouží jako zdroj inspirace i devastace zároveň.
 
 
Nepolepšitelným milovníkem whisky býval například americký zpěvák a herec Frank Sinatra. Pití silného alkoholického nápoje si oblíbil natolik, že ho s láhví Jack Daniel's Old No. 7 dokonce pohřbili. Koneckonců vždycky říkával: „Alkohol je možná nejhorším nepřítelem člověka, ale Bible říká, miluj svého nepřítele.“
 
 
Také proslulý americký spisovatel Mark Twain si rád vypil pohárek whisky. S oblibou prohlašoval, že „příliš mnoho čehokoliv je špatné, ale příliš mnoho dobré whisky je sotva kdy dost“. Že je whisky pitím skutečných gentlemanů, s chutí dokazoval i odvážný a moudrý Winston Churchill, jenž byl v anketě deníku Daily Mail vyhlášen největším britským gentlemanem posledních sta let.  
 
Velmi poeticky pak o pití whisky hovoří i nejvýznamnější japonský spisovatel současnosti – Haruki Murakami, když medově zbarvenou rosu z Japonska přirovnává k ženské smyslnosti a půvabu. „Whisky, stejně jako i krásná žena, vyžaduje uznání. Nejdříve se na ni upřeně díváš, pak nastane čas se napít.“
 
 
Rovněž i pravá skotská whisky se časem stala legendou, opředenou řadou historek. A spolu s britským ginem a dalšími nápoji tak dodnes patří k nejpopulárnějším výrobkům, jež světu dalo Spojené království. Ani náš poznávací zájezd do Edinburghu se tak neobejde bez návštěvy muzea skotské whisky okořeněné ochutnávkou tekutého pokladu z jedné ze skotských oblastí.
 
Autor: Adéla Vavřačová, expertka Radynacestu.cz