MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ / MAČ
2. 7. – 1. 8. 2020  |  Divadlo „12“  |  v 19.00 hodin (maďarská linie – tlumočeno) a ve 20.30 (domácí linie)
 
Červenec v Ostravě je neodmyslitelně spjatý s literaturou. Nejinak tomu bude i letos, kdy divadelní prostor „Dvanáctky“ opanují nejzajímavější jména české literatury v domácí linii, zatímco tu zahraniční obstarají spisovatelky a spisovatelé z Maďarska. „Maďarsko je letos čestným hostem festivalu, který proběhne po jednadvacáté, v Ostravě pak po jedenácté,“ vysvětluje ředitel festivalu Pavel Řehořík z pořádajícího nakladatelství Větrné mlýny.
 
Festival ostravským divákům nabídne v termínu od 2. července do 1. srpna 2020 dvě programové linie: Ta domácí – ve které se představí špičková jména současné české literatury, včetně hvězdných autorů, kteří jsou spojeni s Ostravou a okolím – bude začínat vždy ve 20.30 hodin, ale už v 19.00 hodin čeká na návštěvníky festivalu maďarský host. „Platí, stejně jako tomu bylo v minulosti, že všechna čtení i následné debaty jsou tlumočeny do češtiny, takže se diváci nemusejí bát, že se ztratí v poněkud exotičtějším jazyce našich někdejších jižních sousedů. Ale samozřejmě také platí, že kdo by se chtěl v maďarštině zdokonalit, nebo s ní začít, není nic vhodnějšího než letní červencové večery ve ‚Dvanáctce‘,“ popisuje nadcházející literární svátek v podobě festivalu jeho ředitel Řehořík.
 
Nad Měsícem autorského čtení v letošním roce, stejně jako nad mnoha dalšími kulturními či sportovními akcemi, visela pomyslná hrozba zrušení. „Samozřejmě v tuto chvíli nevíme na 100 %, zda v červenci bude vše v pořádku, jestli budou otevřené hranice, aby mohli přijet naši autoři, ale připravujeme se na všechny scénáře,“ komentuje situaci Řehořík. Ve hře je například i to, že by večery probíhaly pouze s českými autory a ti maďarští by se připojovali do prostor Divadla „12“ ze svých domácností, pracoven. „Ale naší hlavní ambicí je, aby Měsíc autorského čtení v Ostravě proběhl, máme skvělé prostory ‚Dvanáctky‘ a věřím, že i navzdory covidu si k nám diváci cestu najdou, alespoň v takové míře jako v loňském roce,“ doplňuje Řehořík a dodává: „O pozvání 31 maďarských autorů jsme usilovali dlouho, skoro by se dalo říct, že jsme na tuto příležitost čekali uherský rok, tak věřím, že vše proběhne a budou nadšeni diváci i spisovatelé.“
 
Program Měsíce autorského čtení bude zveřejněn na začátku června a zájemci jej najdou na webových stránkách festivalu www.autorskecteni.cz.
(pm)