Dejte svému cestovatelskému já tuto sezonu maximální volnost a pojďte se s námi už popáté podívat do přívětivého srdce Toskánska. Florencie je totiž město na léta a ne jen na pár dní. Tentokrát jsme pro vás vybrali osm pozoruhodností, které z tohoto italského města, jímž se klikatě vine řeka Arno, činí tak jedinečné místo.

1. Podle UNESCO se ve Florencii nachází téměř třetina všech uměleckých pokladů světa.
2. V Toskánsku se zrodila jedna z nejoblíbenějších postav dětské literatury. Autor Pinocchia, spisovatel Carlo Lorenzini (známý spíše pod pseudonymem Collodi), byl totiž rodákem právě z pohádkově krásné Florencie. Postavičku malého dřevěného panáčka, jehož nos se, pokaždé když zalže, protáhne o kousek do dálky, stvořil na konci 19. století. 

 
3. Florencie byla prvním evropským městem, kde mohli lidé již od roku 1339 kráčet po dlážděných ulicích.
4. Výstavba honosné barevné budovy dómu (Duomo) trvala dlouhých 140 let. Stavební práce započaly okolo roku 1296, dokončeny však byly až 25. března 1436.
5. Do kopule dómu vede 463 úzkých kamenných schodů, a pokud se vám podaří vystoupat až na vrchol, vaše zvýšené úsilí bude odměněno krásným výhledem na město.
 
 
6. Ve znaku města je rudá „lilie“ (rozumějte kosatec) na bílém pozadí. Její předlohou se však stal nádherný kosatec bělavý (Iris albicans), jenž se dříve v dané oblasti hojně pěstoval.
7. Během 2. sv. války byla Florencie bombardována spojenci. Při ústupu pak Němci až na jeden zničili všechny mosty přes řeku Arno. Jedinou tehdejší výjimkou byl slavný most Ponte Vecchio, nejstarší most ve městě s řadou obchůdků sklánějících se nad vodou, o němž Hitler prohlásil, že je příliš krásný na to, aby mohl být zničen.
8. Když Michelangelo tvořil své opravdové mistrovské dílo – Davida, vytesal mu z chladného, nablýskaného mramoru pravou ruku nepoměrně větší než tu levou. Ve středověku byl totiž David označován jako „manu fortis“ – „muž silné ruky“.
 
 
Inspirace není nikdy dost, ale skutečné zážitky jsou k nezaplacení. Nechte se vtáhnout toskánskou atmosférou a vydejte se na letecký poznávací zájezd do Florencie
 Autor: Adéla Vavřačová, expertka Radynacestu.cz
Foto Shutterstock.com
 
Jako návštěvník či předplatitel Národního divadla moravskoslezského získáte slevu 5 % na zájezdy pro cestovatele od CK Radynacestu.cz.