SVOBODNÉ DISKUZE – ŽIVOT V NESVOBODĚ 
18. září v 10 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Mladí lidé (středoškoláci) se do svobody narodili a vůbec je nenapadne, že by to mohlo být nějak jinak. Snahou debaty bude představit životy lidí, jejich práva a povinnosti v zemích, kde svoboda i ve 21. století není.
   
Moderuje: Vladimír Baar,
hosté: Nina ŠpitálníkováKateřina ProcházkováLibor Dvořák
 
Vladimír Baar
Debatu povede kulturní a politický geograf prof. RNDr. Vladimír Baar, CSc. Je vedoucím Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Ostravské univerzity, kde svého času působil také jako rektor. Mezi obory jeho širokého zájmu patří především Asie, Oceánie a Rusko. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, pokračoval na Univerzitě Karlově v Praze a na Fakultě politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Matěje Bela v Bánské Bystrici.
 
Hosté:
Nina Špitálníková
Jaké to je, být vyslýchám severokorejskou policií za to, že jedete metrem? Jídlo a voda na příděl? A můžou vás popravit za telefonát? O tom, jak se žije v KLDR, se dozvíme od Niny Špitálníkové, české odbornice na Korejskou lidově-demokratickou republiku. Nina v průběhu studia na Ústavu Dálného východu na Univerzitě Karlově absolvovala studijní pobyt v KLDR na Univerzitě Kim Il-songa v Pchjongjangu a své zkušenosti, zážitky a poznatky publikovala v knize Na studiích v KLDR: Mezi dvěma Kimy.    
 
Kateřina Procházková
Na jaře roku 2016 založili čeští sinologové Martin Hála a Olga Lomová projekt Sinopsis, jehož smyslem je přispět k lepšímu porozumění Číně a podávat o ní nezkreslené a kvalitní informace. Analytička Sinopsis Kateřina Procházková, která je součástí týmu, představí minulou i současnou Čínu. Kateřina Procházková je také novinářka, redaktorka zahraniční redakce České televize a bývala zpravodajka Českého rozhlasu v Asii, kde dlouhou dobu žila. 
 
Libor Dvořák
Novinář a moderátor Českého rozhlasu Plus. Moderuje pořad Den podle… a zároveň je dlouholetým komentátorem pořadu Názory a argumenty, kde se zaměřuje na oblast Ruska a prosovětský prostor. Působil rovněž ve zpravodajství České televize, kde mimo jiné pracoval jako redaktor zahraniční rubriky zpravodajství. Je také překladatelem ruské krásné literatury (bratři Strugačtí, Michail Bulgakov, Fjodor Michajlovič Dostojevskij a další).
 
 
SVOBODNÉ DISKUZE – EVROPSKÁ UNIE S NÁMI
10. října v 10 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Co pro Českou republiku znamená členství v Evropské unii? Je pro nás přítěží, nebo přínosem? Kde můžeme získat o EU nezkreslené informace? Přijďte se ptát, zjišťovat a diskutovat.   
 
Moderuje: Petr Kopecký,
hosté: Jaroslav MillerRadek Špicar
 
Petr Kopecký
„Svoboda a demokracie bez vzdělání a kritického myšlení hynou a slábnou.“ Tento citát najdeme na stránkách Ostravské univerzity na profilu Doc. Petra Kopeckého, PhD., který povede debatu o Evropské unii. Petr Kopecký v roce 2006 absolvoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci doktorské studium oboru Anglická a americká literatura. V současné době působí na Katedře anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty OU. Jeho obory jsou britská a americká studia, sociální a kulturní dějiny Velké Británie. 
 
Hosté:
Jaroslav Miller
Prof. Mgr. Jaroslav Miller, M.A., PhD. je historik a od roku 2014 také rektor Univerzity Palackého v Olomouci. Vystudoval historii, ruskou a anglickou filologii a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Palackého, pokračoval ve studiu na Středoevropské univerzitě v Budapešti a na Oxfordské univerzitě. Absolvoval také řadu stáží na univerzitách a vědeckých ústavech v Kanadě, Maďarsku, USA, Velké Británii, Německu a Austrálii. Jaroslav Miller je součástí projektu EUforka, jehož cílem je představit objektivní informace o Evropě.   
 
Radek Špicar
Radek Špicar je absolventem Univerzity Karlovy v Praze a University of Cambridge. V  minulosti působil jako náměstek místopředsedy vlády pro ekonomiku a později coby ředitel pro vnější vztahy Auto Škoda nebo ředitel think-tanku Aspen Institute Prague. V současné době působí jako viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, který je největším tuzemským zástupcem českých podnikatelů. V akademické oblasti se Radek Špicar věnuje společenské odpovědnosti podniků a ekonomické diplomacii.
 
 
SVOBODNÉ DISKUZE – SVOBODA TISKU
22. listopadu v 10 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Žijeme v naprosto svobodném světě, kde se informace zveřejňují bez omezení, ale umíme se v tomto svobodném světě pohybovat? Dokážeme rozpoznat, které zprávy jsou bulvární, které jsou zaujaté a které jsou přímo falešné a manipulativní? 
   
Moderuje: Petr Hruška,
hosté: Ondřej Neumann, Jindřich Šídlo, Jan Tvrdoň
 
Petr Hruška
Je básník, spisovatel a literární historik. Vystudoval Vysokou školu báňskou (obor úprava nerostných surovin), poté absolvoval Českou literaturu a literární vědu na Filozofické fakultě OU a doktorské studium na Masarykově univerzitě v Brně. Pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Vydal několik básnických sbírek (Obývací nepokoje, Měsíce, Vždycky se ty dveře zavíraly, Darmata a další) a podílel se na řadě kolektivních vědeckých publikací.
  
Hosté:
Ondřej Neumann
Spoluzakladatel a ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky. Absolvoval obor Ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Novinářskou kariéru začínal v roce 1993 v ČTK. Pracoval jako zástupce šéfredaktora časopisu Týden, jako šéfeditor zpravodajství pomáhal rozjíždět ČT24. Z České televize přešel do pozice zástupce šéfredaktora Hospodářských novin. Do prosince 2013 byl šéfredaktorem týdeníku Ekonom. Ústav nezávislé žurnalistiky založil po dlouhém přemýšlení nad stavem českých médií a jejich perspektivou.
 
Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo je novinář, redaktor a politický komentátor. Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Působil v týdeníku Respekt a byl členem redakce deníku Mladá fronta DNES. Vykonával také funkci vedoucího redaktora domácího zpravodajství deníku Hospodářské noviny, řídil domácí zpravodajství České televize a byl také hlavním analytikem této veřejnoprávní televize. Na portálu Seznam zprávy uvádí pravidelný satirický pořad Šťastné pondělí. Za svou žurnalistickou práci získal v roce 2007 novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky. V roce 2013 byl v anketě Tweet roku 2013 zvolen osobností roku českého Twitteru.   
 
Jan Tvrdoň
Jan Tvrdoň se zabývá domácí politikou a factcheckingem. Dříve působil jako vedoucí projektu Demagog.cz, který vznikl v České republice jako unikátní nezávislá platforma zkoumající a ověřující faktická tvrzení politické elity. Činnost projektu spočívala primárně v poukazování na nepravdivá a manipulativní vyjádření politiků, která negativně ovlivňují veřejný prostor. Demagog.cz získal Novinářskou cenu za inovativní občanskou online žurnalistiku.