RŮZNÉ TANEČNÍ STYLY V REPREZENTATIVNÍM VÝBĚRU BALETU NDM ON-LINE
BALET / 12.3.2021
Baletní soubor NDM připravil pro březen netradiční taneční ochutnávky. Ve dvou blocích je nabídne on-line – od 13. a od 27. března budou vždy po dobu sedmi dnů ke zhlédnutí na YouTube a sítích NDM.
 
„Nemůžeme hrát pro diváky v hledištích, ale můžeme ukázat v domácím prostředí obou našich velkých divadel průřez tím nejlepším, co jsme měli nebo máme na repertoáru. Chceme představit tanec a různé taneční styly tradičním divákům, ale i těm, kteří na balet běžně nechodí nebo jej ještě neobjevili vůbec. Některé choreografie byly pro filmování upraveny a některé ukázky jsou nasnímány z netradičních pohledů,“ přiblížila šéfka souboru Lenka Dřímalová.
„Program jsme nazvali TASTE BALLET OSTRAVA! (Baletní hostina z Ostravy) a věříme, že si diváci opravdu ‚pochutnají‘, výběr je velmi pestrý a reprezentativní,“ řekla Lenka Dřímalová.
 
Oběma bloky budou provázet (a nechají nahlédnout i do zákulisí příprav v divadlech) tanečnice Anna Knollová, členka baletu NDM, a její otec Pavel Knolle, tanečník, kostýmní výtvarník, scenárista, choreograf a režisér, jehož umělecká činnost je spjata se scénou Národního divadla – Laternou magikou (v letech 2010–2020 byl vedoucím uměleckého souboru).
 
První část zahájí 13. března v 18.30 hodin ukázka z choreografie Jiřího Pokorného Útěk obra. Autor ji speciálně upravil pro kamerový záznam. Fantaskní svět obrazů Hieronyma Bosche inspiroval českého choreografa k vytvoření vlastního příběhu o fenoménu doby nedávné – migraci. Následují ukázky z baletu Arturse Maskatse a Krzysztofa Pastora Nebezpečné známosti. Tanečnice Shino Sakurado získala za roli Markýzy de Merteuil v roce 2019 nominaci na Cenu Thálie a zatančí mj. scénu ze závěru díla. Finále prvního večera bude patřit baletu Don Quijote. Komediální příběh s hudbou Ludwiga Minkuse dává vyniknout klasické virtuózní technice. Role choreografa se poprvé ve své kariéře zhostil v NDM bývalý první sólista Baletu Národního divadla Michal Štípa. Sóla zatančí Sawa Shiratsuki (Kitri) a Sergio Méndez Romero (Basil) – získali za ně širší nominace na Cenu Thálie v roce 2019. První blok bude online k dispozici do 19. března (23.59 hodin).
 
 
Všechny ukázky uvede balet NDM v původních kostýmech a na jevišti té scény, na níž soubor běžně jednotlivé inscenace hraje pro diváky – v Divadle Jiřího Myrona a Divadle Antonína Dvořáka.
 
Výběr choreografií Lenka Dřímalová. Záznamy pořídil filmařský tým Martina Svobodníka. V Ostravě s tanečníky pracovali choreografové Curtis Foley, Nataša Novotná, Gianvito Attimonelli a Rodion Zelenkov.
(šs)