Baletní soubor NDM

Baletní soubor, který byl již od vzniku Národního divadla moravskoslezského v Ostravě v roce 1919 jeho významnou součástí, patří svou historií a velikostí spolu se soubory pražského Národního divadla (vznikl roku 1883) a Národního divadla Brno (1891) mezi naše největší ansámbly.

Historie

Prvním, pro osud souboru důležitým šéfem, byl Ital Achille Viscusi, který v letech 1919 – 1924 vybudoval z amatérů fungující baletní soubor. Po jeho odchodu se ve vedení souboru vystřídali Milena Fuchsová (1924), Ivo Richard Stuchlý (1924 – 1927), Loris Relský (1927 – 1929), Saša Machov (1929 – 1934), Jaro Häusler (1934 – 39).

Dodnes záviděníhodnou etapu v celém spektru naší taneční historie zaznamenal baletní soubor pod vedením Emericha Gabzdyla v letech 1938 – 1970. Jako choreografickou posilu angažoval Pavla Šmoka. Po Gabzdylově odchodu vedla soubor Jarmila Kovalová (1970 – 1971), poté Albert Janíček (1972 – 1990), který pokračoval v Gabzdylově linii a přilákal sem spoustu hvězd tehdejšího československého baletu, po něm Petr Koželuh (1990 – 1992), Ivan Hurych (1992/1993) a Libuše Králová (1993 – 1995). V roce 1996 vyhrál díky své koncepci konkurz na místo šéfa baletu NDM Igor Vejsada.

Současnou šéfkou souboru baletu NDM je Lenka Dřímalová.

Současnost

Dnes je baletní soubor NDM díky své dlouholeté tradici a vysokému uměleckému standardu všech členů schopen uvádět nejen klasická baletní díla světového repertoáru, ale také nové autorské počiny a choreografie současného tance a pohybového divadla. Tomuto trendu napomáhají nejen domácí, ale i zahraniční tanečníci a choreografové, kteří zde hostují. Dramaturgická koncepce Igora Vejsady soubor systematicky rozvíjí v klasickém i současném repertoáru – obě linie jsou při dvou premiérách za sezónu rovnoměrně zastoupeny.

Soubor baletu každoročně spolupracuje se zahraniční hosty z řad špičkových tanečníků, pedagogů i choreografů. Mezi nimi se objevili např. Jeanne Solan (pedagožka, Nederlands Dans Theater Jiřího Kyliána), Derek Williams (choreograf a pedagog, USA), Philippe Talard (choreograf, Francie), Eddy Toussaint (choreograf, Kanada), Christopher Fleming (choreograf, USA), Eric Trottier (choreograf, Kanada), Yehuda Maor (pedagog, USA), Irina Strode (choreografka, Lotyšsko), Jozef Sabovčík (choreograf, Slovensko), William Fomin (choreograf, Maďarsko), Alexander Pereda (pedagog, Kuba), Lilla Pártay (choreografka, Maďarsko). Mezi významné hosty bývalého šéfa baletu NDM Igora Vejsady patřila také Yehudit Arnon, zakladatelka a ředitelka Kibbutz Contemporary Dance Company (Izrael), jíž byla symbolicky věnována česká premiéra inscenace Purim aneb Volba osudu.

Členové baletního souboru také účinkují v inscenacích opery a operety / muzikálu. Pravidelně se účastní domácích i zahraničních tanečních soutěží, festivalů a workshopů, soubor hostoval např. v Německu, Itálii, Maďarsku, Polsku či v Kanadě (Festival des Arts de Saint-Sauveur).

Sólisté baletu NDM získali řadu ocenění, na Cenu Thálie byla nominována Tamara Černá a Lukáš Lepold (2007), v širší nominaci se objevila v posledním roce Barbora Kaufmannová (2009 – Églé, Spor aneb Dotyky a spojení), divadelní cena Národního divadla moravskoslezského byla udělena Olze Borisové-Pračikové, Janu Krejčíři, Janu Koldovi, Tamaře Černé, Daně Muntágové ad. Lukáš Lepold získal dvakrát prestižní ocenění Philip Morris Ballet Flower Award (2004, 2007), Yuriko Kitamura získala čestné uznání na II. Mezinárodní baletní soutěži Brno 2006. Z mezinárodního festivalu Týden tance na Nové scéně ND v Praze si baletní soubor NDM odvezl cenu za osobité dílo (The Beatles).