MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ V DIVADLE „12“
29.6.2020
Největší středoevropský literární festival MĚSÍC AUTORSKÉHO ČTENÍ se uskuteční během července také v Ostravě, konkrétně v prostorách Divadla „12“. Letošní ročník je věnován zejména maďarské literatuře.
 
Červenec v Ostravě je neodmyslitelně spjatý s literaturou. Nejinak tomu bude i letos, kdy divadelní prostor „Dvanáctky“ opanují nejzajímavější jména české literatury v domácí linii, zatímco tu zahraniční obstarají spisovatelky a spisovatelé z Maďarska. „Maďarsko je letos čestným hostem festivalu, který proběhne po jednadvacáté, v Ostravě pak po jedenácté,“ vysvětluje ředitel festivalu Pavel Řehořík z pořádajícího nakladatelství Větrné mlýny.
 
 
Festival ostravským divákům nabídne v termínu od 1. července do 1. srpna 2020 dvě programové linie: Ta domácí – ve které se představí špičková jména současné české literatury, včetně hvězdných autorů, kteří jsou spojeni s Ostravou a okolím – bude začínat vždy ve 20.30 hodin, ale už v 19.00 hodin čeká na návštěvníky festivalu maďarský host. „Platí, stejně jako tomu bylo v minulosti, že všechna čtení i následné debaty jsou tlumočeny do češtiny, takže se diváci nemusejí bát, že se ztratí v poněkud exotičtějším jazyce našich někdejších jižních sousedů. Ale samozřejmě také platí, že kdo by se chtěl v maďarštině zdokonalit, nebo s ní začít, není nic vhodnějšího než letní červencové večery ve ‚Dvanáctce‘,“ popisuje nadcházející literární svátek v podobě festivalu jeho ředitel Řehořík.
 
Nad Měsícem autorského čtení v letošním roce, stejně jako nad mnoha dalšími kulturními či sportovními akcemi, visela pomyslná hrozba zrušení. „Naší hlavní ambicí je, aby Měsíc autorského čtení v Ostravě proběhl, máme skvělé prostory ‚Dvanáctky‘ a věřím, že i navzdory covidu si k nám diváci cestu najdou, alespoň v takové míře jako v loňském roce,“ doplňuje Řehořík a dodává: „O pozvání 31 maďarských autorů jsme usilovali dlouho, skoro by se dalo říct, že jsme na tuto příležitost čekali uherský rok, tak věřím, že vše proběhne a budou nadšeni diváci i spisovatelé.“
 
Podrobný program Měsíce autorského čtení najdou zájemci na webových stránkách festivalu www.autorskecteni.cz.
(pm)