TŘI NEJZAJÍMAVĚJŠÍ BUDOVY OPERY V EVROPĚ
24.6.2024
Hra jevištních světel, živá hudba z orchestřiště a dechberoucí výkony pěvců je kombinace vjemů, která nás přivádí k opeře. Aby byl ale zážitek kompletní, musí nás ohromit už prostředí, ve kterém se odehrává. Pojeďte se s průvodci CK Radynacestu.cz podívat na stavby, které svou krásou uchvátily svět.
 
1. Opera ve Valencii: Palác umění královny Sofie
 
Opera ve Valencii, oficiálně Palacio de las Artes Reina Sofía, opravdu není nic menšího než velkolepý palác. Na první pohled budova, která původní rozpočet překročila hned čtyřikrát a s celkovými náklady přes 332 milionů eur vešla do historie jako nejdražší budova opery na světě, vévodí celému komplexu Města umění a věd. Město umění a věd je největším projektem renomovaného španělského architekta Santiaga Calatravy. „Dal budově tvar helmy spartského bojovníka. Ta má symbolizovat, stejně jako množství dalších detailů (vázy ve vestibulech, madla dveří ve tvaru řeckých hlavic), návaznost na antickou kulturu,“ prozrazuje průvodkyně zájezdů do Valencie Lenka Rašková. Celková výška budovy dosahuje 14 pater a je to tedy nejvyšší existující operní budova vůbec. Hloubka scény je prý (po opeře v Sydney) druhá na světě. Jako sídlo operního souboru, baletu a filharmonie funguje Palác umění od roku 2005. Nabízí však i nepřeberné množství dalších uměleckých a vzdělávacích aktivit, například každodenní dopolední programy pro školy.
 
2. Opera v Oslu: kra, která se noří do fjordu
 
Budova z bílého mramoru, připomínající kru zanořující se do fjordu, disponuje třemi sály, přičemž největší z nich pojme až 1 350 diváků. Stavba probíhala v letech 2003–2008 v tzv. neomodernismu, a tak tady krom mramoru byly použity surové materiály jako beton, ocel, sklo a v interiéru, dle skandinávských tradic, i dřevo. Vysoká okna s minimálním rámováním zajišťují ničím nerušený výhled na vodní hladinu okolo. V interiéru stavby se kromě kavárny nacházejí i galerie, baletní škola, vyhlídková terasa či technické zázemí jeviště, které je umístěno pod mořskou hladinou.
 
Opera ve Valencii ve tvaru helmy La Scala v Miláně se chlubí skvělou akustikou… Spojení moderny a tradic – opera v Oslu
Při organizované prohlídce v rámci zájezdů Radynacestu.cz do Norska vždy vystoupáme společně na střechu této krásné moderní budovy,“ zve průvodkyně Vladimíra Svitáková. Budovu Opery na břehu Oslofjordu v centru skandinávské metropole slavnostně otevřel norský král Harald V. v dubnu roku 2008 a o rok později si vysloužila ocenění za architekturu Mies van der Rohe Award. Ta je cenou Evropské unie pro stavby podporující tvořivost v současné architektuře. Dokážete ji ocenit i vy?
 
3. La Scala: operní chlouba Milána
 
Pokud chceme mluvit o nejzajímavějších budovách opery v Evropě, pak na seznamu nesmí chybět milánská La Scala. Zvenčí spíše nenápadně vyhlížející budova se chlubí velmi honosným interiérem, zdobeným zlatem a karmínově červeným sametem. Obrovský lustr nad hledištěm zdobí 365 žárovek. V šesti patrech je dohromady 270 lóží. O komfort diváků, kterých se sem vejde až 2 800, se stará i malé titulkovací zařízení, umístěné v zadní straně sedadel. Obrovské je i hlediště La Scaly, které je schopné pojmout až 400 účinkujících. I přes úctyhodné prostory se La Scala chlubí výbornou akustikou. Však také o znovuotevření La Scaly po druhé světové válce, kdy byla uzavřená, se zasloužil sám velký dirigent Arturo Toscanini, který tu zřídil i benefiční koncerty, aby bylo možné budovu poničenou bombardováním opravit. Neopakovatelný zážitek z návštěvy zdejší opery umocňuje historie budovy i její umístění v nejluxusnější části Milána, v těsné blízkosti takových skvostů, jako je Milánský dóm či slavná Galerie Viktora Emanuela II. „Zájezd za největšími skvosty Milána, kam opera jistě patří, plánujeme na příští rok. A podíváte se i do Verony, kde dokonce navštívíme operní představení v amfiteátru Arena di Verona,“ říká specialistka CK Radynacestu.cz na zájezdy do Itálie Daniela Lukovicsová.
 
Už máte jasno? Začněte balit a dopřejte si cestování s CK Radynacestu.cz, stejně jako operní představení Národního divadla moravskoslezského.
 
Dechberoucí zážitky volají! Poznávejte svět, poznávejte sebe.
Stačí jediné… Zajistěte si své předplatné do Národního divadla moravskoslezského do 4. 9. 2024 a staňte se výhercem poukazu na zájezd s CK Radynacestu.cz v hodnotě 35 000 Kč.
 
Autorka: Jitka Bajtková, Radynacestu.cz
Zdroj použitých fotografií: Shutterstock.com