35 LET OD SAMETOVÉ REVOLUCE
17.11.2024Umělci tehdejšího Státního divadla Ostrava i další umělci vyšli v listopadových revolučních dnech roku 1989 do ulic. Jak to tehdy probíhalo? Text a fotografie pro vás zpracoval archiv Národního divadla moravskoslezského.
17. a 18. listopadu 1989: V Ostravě zatím nic netuší… O studentské manifestaci v Praze se dozvídají až na druhý den. Na náměstí se postupně schází malé skupinky studentů, mezi prvními byli studenti z nedaleké konzervatoře.
19. a 20. listopadu 1989: Hrát či nehrát? Zprávy o tom, co se 17. listopadu v Praze odehrálo jsou ještě stále kusé. Na druhý den už ale herci oznamují, že v návaznosti na události vstupují do stávky. Probíhá zároveň schůze Svazu českých divadelních umělců v divadelním klubu, v jejím průběhu se pod okny klubu objeví skandující studenti, kteří vyzývají divadelníky k solidaritě. Je rozhodnuto – bude se stávkovat.
21. a 22. listopadu 1989: Stávka zahájena. Během dopoledne se přidávají i ostatní divadla, včetně zaměstnanců jevištní techniky. Odpoledne se ustavuje divadelní stávkový výbor, jehož mluvčí se stává režisérka Lída Engelová. Všichni chtějí naplnit výzvu pražských divadelníků, aby v divadlech probíhaly místo představení veřejné diskuze o situaci v zemi. Stávkový výbor zasedá třikrát denně a na náměstí probíhají manifestace, které moderuje tanečník Jindřich Šimek.
23. a 24. listopadu 1989: Dochází k prvním kontaktům se vznikajícím ostravským Občanským fórem. Odpoledne probíhá v divadle schůze, na níž vysloví účastníci souhlas s účastí divadla na generální stávce. Se svým osobním svědectvím o pražském 17. listopadu vystoupí herec Ypsilonky Pavel Nový a na výzvu herečky Jitky Smutné se přes 400 účastníků (jen dva hlasy proti) přihlásí k hnutí Občanského fóra. Stávkový výbor získává příslib zveřejnění textu Proč nehrajeme ve sdělovacích prostředcích. Kladně reaguje pouze Český rozhlas Ostrava. Herci se rozjíždějí do závodů a institucí, ale málokde jsou vpuštěni. Závodní stráže mají své instrukce…
25. a 26. listopadu 1989: Každý, kdo může, distribuuje letáky s prohlášením Proč nehrajeme mezi veřejnost. Videozáznam z Národní třídy 17. listopadu se promítat nesmí, KNV vyhrožuje obviněním z trestného činu pobuřování. Na náměstí ale stále probíhají manifestace, které moderují herečka Jitka Smutná a tanečník Jindřich Šimek. Až v neděli 26. listopadu, po čtyřhodinovém složitém jednání v divadelním klubu se zástupci KNV, KV KSČ a Městského výboru KSČ, získávají souhlas k otevření divadla pro veřejné diskuze.
27. listopadu 1989: Divadelníci se zúčastňují generální stávky na náměstí. Odpoledne je v Loutkovém divadle poprvé promítán i videozáznam z Národní třídy. Po Pavlu Novém, Jiřím Bartoškovi a Karlu Heřmánkovi přijíždějí v dalších dnech postupně Bronislav Poloczek, Ladislav Frej, Alexej Pyško, a další. Na jevišti diskutují nejen členové divadla, ale i přes zákaz další hosté, například člen Národního divadla Vladimír Ráž či malíř Karel Hofman. Z hlediště se ozývají některé snahy o vyvolání konfrontací, ale moderátoři Lída Engelová a Stanislav Šárský je s elegancí odvracejí.
28. a 29. listopadu 1989: Pokračují výjezdy do závodů, institucí a škol, a to ve sále větší míře. Působí zde herci Jan Fišar, Tomáš Jirman, Josef Novák-Wajda, Jiří Čapka, Naděžda Letenská, Miloslav Čížek, Jan Mazák, operní pěvci Jiří Kubík, Jaroslav Kosec, Vladimír Mach, tanečníci Jindřich Šimek a Ctirad Ondráček, člen operety Karel Čepek a další. Dispečerskou funkci plní od rána až do noci Apolena Veldová, Kateřina Krejčí a Dagmar Hlubková. Ve středu 29. listopadu za nadšeného ohlasu veřejnosti oznamují z jeviště zrušení vedoucí úlohy KSČ.