EXTRA AKCE
Cyklus komorních koncertů – ŠTĚPÁN RAK
Uvedení 19.10.2023, 19:00 hodin
slavnostní sál v DJM
arrow-left arrow-left
  • Detail
  • Realizační tým / Obsazení
  • Termíny představení
arrow-right arrow-right

Cyklus komorních koncertů – ŠTĚPÁN RAK - Uvedení 19.10.2023

Uvedení 19.10.2023, 19:00 - slavnostní sál v DJM

Cyklus komorních koncertů ve spolupráci s uměleckou agenturou Presto.

logoInformace

XXIII. sezónu Cyklu komorních koncertů zahájíme 19. října v 19 hodin ve slavnostním sále Divadla Jiřího Myrona koncertem Prof. Štěpána Raka, který si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.


V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel.

 V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P. I. Čajkovského. Ohlas koncertu, kterého se zúčastnily špičky ruského hudebního života, byl zcela mimořádný a vyústil v další pozvání. V témže roce vystoupil společně s Alfredem Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem k poctě J. A.  Komenského VIVAT COMENIUS. Bylo to již čtvrté společné turné těchto umělců po americkém kontinentu.

 V roce 2002 vystupuje Štěpán Rak opět na moskevské konzervatoři a na prestižním světovém festivalu Moskevský podzim. K třiasedmdesáti zemím, které do té doby se svou kytarou navštívil, přibylo v tomto roce ještě Japonsko.V roce 2003 vychází společná kniha Jaroslavy Urbanové a Štěpána Raka KYTARA, MÁ LÁSKA. Je věnována velké osobnosti, zakladateli české kytarové školy, profesoru Štěpánu Urbanovi. 

V únoru 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V divadle v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje.V březnu 2004 je hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala Rakova celovečerní suita pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem. 

Během roku 2005 navštívil se svou kytarou řadu zemí i mnoho míst naší republiky v rámci oslav svého jubilea.

 V listopadu 2006 byl  obdarován světovým unikátem z díla sochaře Jana Řeřichy kamennou kytarou. Tato kytara má zcela výjimečné rezonanční vlastnosti, které Štěpán Rak využívá ve svém projektu KYTAROTERAPIE.Koncem listopadu 2007 oslavil koncertem na HAMU spolu se svými absolventy čtvrtstoletí kytary, kterou v roce 1982 na HAMU založil. Významným okamžikem bylo v listopadu 2007 vystoupení ve Florencii v Galerii Uffizi, kde společně s Alfredem Strejčkem provedli Komenského Obecnou poradu před obrazem Komenského od samotného Rembrandta. V prosinci pak došlo k vydání výběru z díla Komenského Obecné porady o nápravě věcí lidských, kterou oba umělci pokřtili.

 

logoObjednat vstupenky
Vybrané datum představení
19.10.2023
19:00
slavnostní sál v DJM
Další termíny představení
19.10.2023
19:00
slavnostní sál v DJM
logoRealizační tým
logoPředstavení
Datum Začátek Místo Typ Detail Vstupenky
19.10.202319:00slavnostní sál v DJMUvedenízobrazit detail
logoSouvisející