Narodila se a studovala v Praze, do prvního operního angažmá nastoupila v Brně. Od roku 1954 hostovala na scéně Stavovského divadla. Účinkovala však také v činoherních a muzikálových představeních, zejména v Divadle Voskovce a Wericha, s Janem Werichem ve slavné inscenaci muzikálu Divotvorný hrnec.

V roce 1958 přijala Soňa Červená angažmá v Berlíně. Současně hostovala v desítkách dalších rolí po celé západní Evropě, od Barcelony a Milána, přes Paříž a Vídeň až po Amsterdam a Glyndebourne, v Americe pak od Los Angeles po Chicago.

Po dovršení 2025 vystoupení ve 112 operních rolích se rozhodla operní scénu opustit. Před nabídkou profesury operního herectví v Tokiu však dala přednost pozvání do renomovaného činoherního divadla Thalia v Hamburku, kde začala spolupracovat s režisérem Robertem Wilsonem a hudebníky Tomem Waitsem a Lou Reedem. V tomto novém angažmá vystoupila také v New Yorku, Hongkongu a Rio de Janeiro.

Do České republiky se vrátila na jeviště Národního divadla v symbolické pantomimické roli Osudu ve Wilsonově inscenaci Janáčkovy opery Osud (2002). Dále se zde představila ve světové premiéře opery Slzy Alexandra Velikého (2007), ztvárnila ústřední roli ve světové premiéře opery-procesu A. Březiny a J. Nekvasila Zítra se bude.... (2008) a roli Emilie Marty v Čapkově Věci Makropulos v režii Roberta Wilsona (2010).

Obsazení - Sezóna:
ČESKÉ OPERNÍ GALAÚčinkují
CARMENCarmen
Fotografie - Sezóna:
ČESKÉ OPERNÍ GALA
Soňa Červená (Účinkují)
Foto: Martin Popelář