Zuzana Lapčíková je česká cimbalistka, zpěvačka a skladatelka. Hudební kořeny z rodného moravského Slovácka ji studijně i profesně nasměrovaly k moravské lidové písni a hudbě: vystudovala hru na cimbál na brněnské konzervatoři a etnologii a hudební vědu na Masarykově univerzitě v Brně.
Hudební kariéra

Vyhrála řadu národních soutěží a zúčastnila se řady mezinárodních festivalů. Hrála a natáčela s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, komorními seskupeními i orchestrálními tělesy. Nahrála a podílela se na čtyřech desítkách titulů, její poslední CD Rozchody – návraty (Zuzana Lapčíkova Kvintet) získalo hudební Cenu Anděl 2011. Věnovala se také lidovému tanci – v Bílovicích u Uherského Hradiště vedla 17 let národopisný soubor Včelaran (dvojnásobný Laureát MFF Strážnice).

Spolupracovala a spolupracuje s mnoha hudebními osobnostmi různých stylů a žánrů (mj. Emil Viklický, Miloš Štědroň, Jiří Pavlica, George Mráz, Ida Kelarová). Je zakládající členkou tria Ad Lib Moravia, otevřeného seskupení hudebníků kolem jazzového pianisty a skladatele Emila Viklického. V roce 2000 natočila v New Yorku CD Morava s Georgem Mrázem, Billym Hartem a Emilem Viklickým, které získalo mimořádnou odezvu v jazzovém světě, a v roce 2002 vystoupila na Pražském jaru s George Mráz Quartetem. Od roku 2000 intenzivně spolupracuje s vynikajícím kontrabasistou, cimbalistou a skladatelem Josefem Fečem (v roce 2007 iniciovali vznik ansámblu Zuzana Lapčíková Kvintet). Na Smetanově Litomyšli 2007 premiérovala své oratorium Orbis pictus na texty Jana Amose Komenského. Jako cimbalistka se téměř dvacet let intenzivně věnuje také pedagogické činnosti (Zlín, Uherské Hradiště). V roce 2009 přijala nabídku režiséra Václava Kadrnky na ztvárnění postavy matky ve filmu Osmdesát dopisů. Komorní hraný film měl premiéru na Berlinale 2011 a získal sedm mezinárodních festivalových ocenění.

   

Divadlo

Více než 10 let trvá spolupráce Zuzany Lapčíkové s divadelním světem. Zkomponovala hudbu pro inscenaci Valašské remazúry (MD Zlín 2002), pro Městské divadlo v Brně připravila nastudování multižánrového projektu Ej, hora… (2005). Spolu se sólistkou baletu a choreografkou Hanou Litterovou vytvořila hudebně-taneční autorskou inscenaci Balady (Národní divadlo v Brně 2006), která získala několik prestižních ocenění a za niž byla Zuzana Lapčíková nominována na Cenu Alfréda Radoka 2006 v kategorii Hudba. S Národním divadlem moravskoslezským spolupracuje poprvé.

 

Inscenační tým - Sezóna:
BALADYHudba
Libreto
BALADYHudba
Libreto

Obsazení - Sezóna:
BALADYcimbál, zpěv
BALADYcimbál, zpěv
BALADYcimbál, zpěv
Fotografie - Sezóna:
BALADY
Michał Lewandowski (Jan, ženich Kateřiny), Lucie Skálová (Juliána), Josef Fečo (kontrabas), Zuzana Lapčíková (cimbál, zpěv), Chiara Lo Piparo (Kateřina, dcera Juliány)
Foto: Martin Popelář