Filip Veverka (1978)

Je absolventem Taneční konzervatoře v Brně. Po ukončení studií získal angažmá v Národním divadle v Praze, kde měl během sedmi let možnost pracovat jako sólista s choreografy Jiřím Kyliánem, Jurijem Grigorovičem nebo Borisem Bregvadzem. Za roli Petruccia v Crankově Zkrocení zlé ženy získal Cenu Thálie. Hostoval v Divadle J. K. Tyla v Plzni a v Národním divadle v Brně. V roce 2003 odešel na dvě sezony do Tulsa Ballet v americké Oklahomě. Pak působil jako sólista Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu, kde tančil především v choreografiích Yuriho Vàmose. K jeho stěžejním rolím se řadí například Romeo v Romeovi a Julii, Albert a Hilarion v Giselle, Demetrius ve Snu noci svatojánské, Princ v Louskáčkovi a ve Spící krasavici, Alfonso v Židovce z Toleda, titulní hrdinové v baletech Spartakus a Julien Sorel (adaptace Stendhalova románu Červený a černý). V sezoně 2009/2010 byl členem Švédského královského baletu ve Stockholmu. Ve Státní opeře Praha hostoval v minulých letech v roli Prince v Čajkovského Labutím jezeře a 23. ledna 2010 nadchl premiérové publikum ztvárněním role Neznámého v baletu Spící krasavice – poslední dcera cara.  V roce 2010/2011 působil krátce ve Státní Opeře Praha. Od roku 2011 působil také v Národním divadle Brno jako sólista a jako stálý host Národního divadla Praha  a Staatstheater Karlsruhe.  
Od sezony 2015/2016 pracuje jako asistent baletu v Národním divadle Moravskoslezském.

Nová posila baletu NDM Filip Veverka: V zahraničí se pracuje mnohem intenzivněji než tady
ostravan.cz, Ladislav Vrchovský, 9. 9. 2015
 

 

Inscenační tým - Sezóna:
CHAPLINRepetitor
SEN NOCI SVATOJÁNSKÉChoreografické nastudování
BAROCCO & CARMINA BURANAAsistent choreografie
CHAPLINRepetitor
SEN NOCI SVATOJÁNSKÉChoreografické nastudování
BAROCCO & CARMINA BURANAAsistent choreografie

Obsazení - Sezóna:
Mezinárodní galaJAKSTOHOVEN
NÁVRATY DOMŮChlapci
Fotografie - Sezóna:
Mezinárodní gala
Giordano Bozza (JAKSTOHOVEN), Ondřej Vinklát (JAKSTOHOVEN), Patrick Ulman (JAKSTOHOVEN), Stefano Pietragalla (JAKSTOHOVEN), Filip Veverka (JAKSTOHOVEN), Matthias Kastl (JAKSTOHOVEN), Justin Zee (JAKSTOHOVEN)
Foto: Martin Popelář
Mezinárodní gala
Patrick Ulman (JAKSTOHOVEN), Stefano Pietragalla (JAKSTOHOVEN), Filip Veverka (JAKSTOHOVEN), Justin Zee (JAKSTOHOVEN)
Foto: Martin Popelář
Mezinárodní gala
Ondřej Vinklát (JAKSTOHOVEN), Patrick Ulman (JAKSTOHOVEN), Stefano Pietragalla (JAKSTOHOVEN), Filip Veverka (JAKSTOHOVEN), Matthias Kastl (JAKSTOHOVEN), Justin Zee (JAKSTOHOVEN)
Foto: Martin Popelář
NÁVRATY DOMŮ
PO ZAROSTLÉM CHODNÍČKU

Eriko Wakizono (Černá), Filip Veverka (Chlapci)
Foto: Martin Popelář