Filip Bandžak

Narodil se v Pardubicích. Svoji pěveckou kariéru zahájil v Kühnově dětském sboru (Prague Philharmonic Childern´s Choir) pod vedením prof. Jiřího Chvály. Po vítězství sboru na mezinárodní soutěži European Grand Prix v roce 1998 ve španělské Tolose odešel ze sborové scény. Svoji sólovou dráhu zahájil již v roce 1993, kdy vystupoval v Česku, Německu a v Polsku v hlavní roli dětské opery Hanse Krásy Brundibár. Svůj první „malý úspěch na velké scéně“ dosáhl již ve svých 11 letech na scéně pražského Národního divadla v roli Pážete v opeře G. Verdiho Rigoletto, debutoval ve Státní Opeře v Praze v roli malíře Marcella v opeře La Bohème G. Pucciniho.  Po absolvování studia – oborů psychologie a hudební kultura na Západočeské univerzitě v Plzni, opery na Hudební fakultě Ruské akademie múzických umění v Moskvě (GITIS) ve třídě prof. Rozetty Němčinské, pod vedením sólisty Velkého divadla v Moskvě, národního umělce RSFSR, barytonisty Jurije Věděnějeva a národní umělkyně RSFSR, prof. Světlany Varguzovové.

Po návratu do České republiky vystupoval v koncertních sálech a divadlech mnoha měst České republiky, například v pražském Národním divadle, v pražském Obecním domě a v Rudolfínu, v Libereckém divadle F. X. Šaldy, v Plzeňském divadle J. K. Tyla, a dále na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Polsku, Maďarsku, Německu, Řecku, Francii, Belgii, Španělsku, Holandsku, Slovinsku, Estonsku, Rusku, na Ukrajině, v Kazachstánu, Malajsii, Singapuru, Číně a v Kanadě. Od ukončení studia úzce spolupracuje ve Vídni s legendárním ruským basistou, národním umělcem SSSR, Kammersänger, prof. Jevgenijem Nestěrenkem. 

Filip Bandžak velmi úspěšně reprezentuje Českou republiku v zahraničí, na mezinárodních festivalech, na prestižních mezinárodních pěveckých soutěžích. Již v květnu 2006 se poprvé stal laureátem Mezinárodní soutěže Mikuláše Schneidera-Trnavského na Slovensku, v listopadu téhož roku získal I. cenu na Mezinárodní soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. O necelé dva roky později, v říjnu 2008, se stal laureátem největší a nejprestižnější soutěže v Asii – Čínské mezinárodní pěvecké soutěže (CIVC) v Ningbu, kde současně získal Gran Prix za nejlepší interpretaci čínské árie v čínském jazyce. V březnu 2009 se v řeckých Aténách stal laureátem i jedné z nejprestižnějších světových soutěží – 35. ročníku soutěže Marie Callas 2009 Gran Prix, která se konala pod záštitou Ministerstva kultury Řecka a UNESCO.  

V červnu 2010 se v ruském Pljosu stal laureátem První mezinárodní soutěže F. I. Šaljapina. Od roku 2008 opakovaně vystupuje na Mezinárodním hudebním festivalu Bártok v Maďarském Miškolci. V srpnu 2010 s velkým úspěchem vystoupil jako jediný Evropan na největším Mezinárodním asijském hudebním festivalu v čínském Harbinu. V prosinci téhož roku úspěšně jako první interpret ve festivalové historii s velkým úspěchem představil českou pěveckou tvorbu na největším evropském varhanním festivalu v Ruské Samaře. V prosinci 2012 se zúčastnil velkého turné se sólisty z Velkého divadla v Moskvě po Sibiřských městech pořádaných k 70. výročí Muslima Magomaeva. V listopadu 2013 v pražském Rudolfínu bylo Filipu Bandžakovi slavnostně předáno nejvyšší ocenění Evropské unie umění v oblasti operního zpěvu – Zlatá Europea.

Více informací: www.filipbandzak.com

Obsazení - Sezóna:
BAROCCO & CARMINA BURANABARYTON
BAROCCO & CARMINA BURANABARYTON