Jan Martiník se narodil se roku 1983 v Ostravě, kde vystudoval zpěv u Elišky Pappové na Janáčkově konzervatoři. Získal několik ocenění na mezinárodních pěveckých soutěžích, mj. v soutěži Mikuláše Schneidera-Trnavského v Trnavě, v soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech nebo účast ve finále soutěže Operalia 2007. Své pěvecké vzdělání dále rozvíjel na mistrovských pěveckých kurzech u Petera Dvorského a díky stipendiu získaném ve vídeňské soutěži Belveder na kurzech Vereny Keller v Německu. 

Profesionální kariéru zahájil na scéně Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, kde nastudoval roli Pistoly ve Verdiho opeře Falstaff. Zde dále vystupuje v roli Leporella (Mozart: Don Giovanni) a Truffaldina (R. Strauss: Ariadna na Naxu), jako Sarastro (Mozart: Kouzelná flétna) se představil v opeře Státního divadla Košice. 

Do pražského Národního divadla byl pozván k nastudování role Masetta (Mozart: Don Giovanni) v mozartovském roce 2006, ve kterém také se souborem Národního divadla pohostinsky vystoupil na operním festivalu v italské Ravenně. Roku 2007 v Praze pod taktovkou Johna Fioreho nastudoval role Larkense a Castra v Pucciniho Děvčeti ze Západu. V roce 2009 zde ztvárnil roli Maga a Aralda v inscenaci Händelova Rinalda, ve které pak vystoupil také na koprodukčních scénách ve Francii (Caen, Rennes) a Luxemburgu. Jeho další rolí v Národním divadle je od června 2012 Leporello v Mozartově Donu Giovannim. 

Od sezony 2008/2009 se stal členem souboru Komische Oper v Berlíně, kde je obsazen např. do role Masetta (Don Giovanni), Sarastra (Kouzelná flétna), Markýze d’Oubignyho (Verdi: La traviata), Collina (Puccini: Bohéma), Surina (Čajkovskij: Piková dáma) a Eremita (Weber: Čarostřelec). 

   
       

 

Obsazení - Sezóna:
DVOŘÁKOVSKÝ PÍSŇOVÝ MARATON Účinkující
LA BOHÈME (BOHÉMA)Colline
ŽIVOT PROSTOPÁŠNÍKAOtec Trulove
POTRESTANÝ PROSTOPÁŠNÍK aneb DON GIOVANNILeporello
ARIADNE AUF NAXOS (ARIADNA NA NAXU)Truffaldin
POTRESTANÝ PROSTOPÁŠNÍK aneb DON GIOVANNILeporello
ARIADNE AUF NAXOS (ARIADNA NA NAXU)Truffaldin
POTRESTANÝ PROSTOPÁŠNÍK aneb DON GIOVANNILeporello
FALSTAFF Pistola
FALSTAFF Pistola
KOUZELNÁ FLÉTNADruhý ozbrojenec
SNĚGUROČKABojar Bermjata
KOUZELNÁ FLÉTNADruhý ozbrojenec
SNĚGUROČKABojar Bermjata
Fotografie - Sezóna:
DVOŘÁKOVSKÝ PÍSŇOVÝ MARATON
Alexandr Starý (Klavírní doprovod), Jan Martiník (Účinkující), Jana Kurucová (Účinkující), Tomáš Král (Účinkující), Pavla Vykopalová (Účinkující)
Foto: Martin Popelář