Program letošního evropského divadelního svátku jsme umístili do netradičního prostoru – do provozní budovy NDM. A jelikož je téma letošního ročníku Hoří!, budou se zde odehrávat rozličné divadelní i jiné zábavné akce a aktivity s tímto tématem spojené. Návštěvníky Noci divadel čekají divadelní premiéry (tři obsazení – tři premiéry) projektu Resistance! Dvanáct mladých lidí pod vedením profesionálních mentorů (umělce, divadelní lektorky a historika) vytvořilo autorskou inscenaci na téma činu sebeupálení Jana Palacha a dobového kontextu… Součástí každé premiéry bude krátký aktivizační úvod a diskuze po představení. Později vás přeneseme do poetické i legrační atmosféry hasičské zábavy: kromě originální hudby z inscenace NDM Hoří, má panenko si návštěvníci mohou užít také úryvky textů vztahujících se k této inscenaci v podání herců činohry. Máme pro vás připravený také off program před provozní budovou NDM: oheň a opékání buřtů, stánek klubu Mladý divák, zeď nářků a další občerstvení…

PROGRAM:

18:00, 19:00, 20:00 hodin
KDYŽ SKONČILO JARO!
premiéry performance a diskuse
Chce se mi křičet. - To ticho rve uši. - Všichni to vědí a mlčí. - Vzhledem k tomu, že se naše národy ocitly na okraji beznaděje, rozhodli jsme se vyjádřit svůj protest a probudit lidi této země! - Ve jménu života vašeho …hořím!
Skupina ostravských umělců/studentů vytvořila pro mezinárodní putovní festival moderní evropské historie autorskou performance o Janu Palachovi.

21:00 – 22:30 hodin
HASIČSKÁ POETICKÁ ZÁBAVA
Recyklace textů jarní Hasičské poetické kavárny s tombolou. Herci činohry NDM, živá i reprodukovaná hudba, Formanovy texty i další autoři a jejich výpovědi o vzniku kultovního díla Hoří, má panenko. Co bude v tombole??? Nevíme! To zajistí umělci NDM!

Prostor provozní budovy NDM, ve kterém se bude hlavní program Noci divadel odehrávat, má omezenou kapacitu, na Hasičskou poetickou zábavu je nutné si rezervovat místo. (Pomocí on-line formuláře zde: bit.ly/hasicskazabava či prostřednictvím e-mailu: nocdivadel23@atelier-ndm.cz).
 
Projekt Resistance! je financován s podporou Evropské komise v Programu CERV: Občané, rovnost, práva, hodnoty.