DNES NEHRAJEME! DISKUTUJEME!

17. listopadu 2014 v 18.30 hodin, Divadlo Jiřího Myrona

VSTUP VOLNÝ



25. VÝROČÍ SAMETOVÉ REVOLUCE PŘIPOMÍNÁME DEBATOU S VÝZNAMNÝMI OSOBNOSTMI ČESKÉ VĚDY A KULTURY

Po 25 letech se divadlo na jeden večer opět stává prostorem pro otevřenou diskuzi. Kde jsme byli, kde jsme, kam jdeme? Moderátorem večera je sociolog Jiří Siostrzonek. 
 
Debaty se zúčastní:
 
 
DANIEL BALABÁN – malíř
Malíř a pedagog Daniel Balabán patří mezi nejvýznamnější osobnosti současného českého výtvarného umění. V jeho tvorbě osmdesátých let se mísí témata hrůz reálného socialismu a socialistického realismu. Do všeobecného povědomí se dostal na začátku devadesátých let svými plátny s tematikou klasické křesťanské ikonografie. Nejzásadnější součástí jeho tvorby jsou sakrální témata, která postupem času rozvinul do brilantní charakteristické formy. 
 
 
Vystavoval na mnohých místech, včetně Špálovy galerie v Praze v roce 1993. Je kmenovým autorem galerie Via Art v Praze. Svými díly je zastoupen v Národní galerii v Praze, Galerii hlavního města Prahy, Moravské galerii v Brně, Galerii výtvarného umění v Ostravě a dalších galeriích. Je zastoupen v soukromých sbírkách významných sběratelů. V současnosti působí jako profesor v ateliéru malby Fakulty umění Ostravské univerzity.
     
 
MICHAL HVORECKÝ – spisovatel
Michal Hvorecký patří mezi nejvýraznější osobnosti současné literární tvorby na Slovensku. Narodil se roku 1976, vystudoval estetiku na UKF v Nitře. Píše povídky, romány a blogy. Jeho knihy vyšly v šesti jazycích, z němčiny překládá prózu a divadelní hry. O ohlasu jeho děl v zahraničí svědčí rovněž autorská stipendia ve Vídni, Berlíně, Mnichově či USA. Pravidelně publikuje v řadě deníků a časopisů na Slovensku i v České republice. Režisér Tomáš Mašín natáčí podle jeho novely film Nejhorší zločin ve Wilsonově.
V roce 2009 získal v Berlíně Mezinárodní novinářskou cenu a v roce 2010 Cenu Nadace Tatra banky za umění – Mladý tvůrce. Jeho nejnovějším dílem je autobiografická próza Spamäti. Román oslovuje čtenáře vzpomínkami a autentickými zážitky spisovatele od sedmdesátých let 20. století po současné dění. 
     
 
JERONÝM KLIMEŠ – psycholog
Zabývá se psychologií rodiny, policejní psychologií, psychologií reklamy a církevně-pastorální psychologií. Roku 1990 získal titul magistra v oboru hydrogeologie a inženýrské geologie, roku 1996 v oboru psychologie, roku 2002 pak doktorát (Ph.D.) ze sociální psychologie, vše na Karlově univerzitě v Praze. V průběhu své profesní kariéry vyučoval policejní psychologii studenty v pomaturitním studiu na střední policejní škole, vyučoval etiku na 3. lékařské fakultě UK, posuzoval zájemce o osvojení dětí pro Městské centrum sociálních služeb Praha, zkoumal psychologické dopady neplodnosti, věnoval se psychologickému poradenství zaměřenému zejména na rodinné vztahy, zabýval se církevně-pastorální psychologií. V roce 2006 pracoval jako konzultant pro veřejného ochránce práv a vyučoval psychologii na Filozofické fakultě UK. Blíže se také zabývá problematikou náboženské konverze církevně angažovaných lidí. Z oblasti policejní psychologie se zabýval korupcí policistů. 
   
         
 
MILOŠ REJCHRT – teolog, farář Českobratrské církve evangelické
Farář, chartista, překladatel a autor písní Miloš Rejchrt po ukončení teologické fakulty působil jako vikář v České Lípě, po dvou letech byl zbaven státního souhlasu k výkonu duchovenské činnosti a pracoval jako topič parních kotlů – až do léta 1989. Patřil k prvním signatářům Charty 77 a v roce 1980 byl mluvčím Charty. Učil na Evangelické akademii (2000–2001), byl farářem u Salvátora v Praze 1 (2002–2006), v Horních Počernicích (2006) a také v kostele u Jákobova žebříku v Kobylisích (2006–2011). V Synodní radě ČCE zastával funkci 2. náměstka synodního seniora.
Sedm let byl redaktorem náboženské redakce Českého rozhlasu a dva roky ji vedl. V roce 2001 mu bylo prezidentem republiky Václavem Havlem uděleno vyznamenání za zásluhy 1. stupně. Přeložil několik knih z francouzštiny. Je autorem desítek duchovních písní. Příležitostně publikoval v řadě českých i zahraničních periodik.
   
         
    LIBOR DVOŘÁK – moderátor, komentátor
Narodil se v červnu roku 1948. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor filozofie-ruština. Od 70. let působí také jako překladatel ruské krásné literatury (bratři Strugačtí, Michail Bulgakov, Arkadij Averčenko, Michail Zoščenko, A. P. Čechov, Viktor Pelevin, Vladimir Sorokin a jiní). V Českém rozhlasu Plus pracuje od března 2013, od března 2005 byl redaktorem ČRo 6. Pro Šestku do února 2013 pravidelně připravoval pořady Studio STOP, Rozmluvy Studia STOP a Hovory – věda, zdraví, společnost a životní styl. Předtím působil ve zpravodajství České televize, kde mimo jiné pracoval jako redaktor zahraniční rubriky zpravodajství. Stejnou pozici zastával také na Rádiu Alfa. Po roce 1989 řídil Lidové nakladatelství Praha. Pro ČRo Plus moderuje pořad Den podle..., s jehož hosty rozmlouvá o nejdůležitějších událostech dne i tématech, která dlouhodobě ovlivňují náš život. Zároveň je dlouholetým komentátorem pořadu Názory a argumenty, kde se zaměřuje hlavně na Rusko a postsovětský prostor.   
         
 
ERIK TABERY – publicista
Šéfredaktor týdeníku Respekt. S redakcí začal spolupracovat v roce 1997, o dvě léta později se stal kmenovým redaktorem, v roce 2009 šéfredaktorem. Píše zejména politické komentáře. V roce 2003 obdržel za komentáře cenu Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let. V únoru 2009 pak získal Cenu Ferdinanda Peroutky a o dva roky později i Novinářskou cenu. Je autorem knihVládneme, nerušit (získal za ni prestižní cenu Toma Stopparda, byla také nominována na cenu Magnesia Litera) a Hledá se prezident, která byla rovněž nominována na cenu Magnesia Litera. Podle první z nich byl natočen dokumentární film, který získal cenu Trilobit. Je autorem námětu k dokumentu Tady je Šloufovo či k dokumentárnímu seriálu o mladých lidech Generace nula.
   
         

 Fotogalerie:



 


  Články

ČT1 – Týden v regionech
(ČT, 22. 11. 2014, ve stopáži 8:35-11:00)
 
ČT1 – Události v regionech 
(ČT, 20. 11. 2014, ve stopáži 0:00-3:20)
 
ČT1 – Studio 6
(ČT, 20. 11. 2014, ve stopáži 98:00-106:20)
 
(ČT, 14. 11. 2014, ve stopáži 16:16-18:26)
 
(regiony24.cz, 13. 11. 2014)
 
(fan-tom.cz, 12. 11. 2014)
 
(naseostrava.cz. 10. 11. 2014)