Divadlo Antonína Dvořáka

Režie odbavení

Slouží k obsluze hlavní scény Divadla Antonína Dvořáka. Je umístěna v prvním patře budovy a spojení s hledištěm zajištuje vysoce věrný odposlech z hlediště a barevné i černobílé kamery průmyslové televize, které zvládnou nezvyklé světelné podmínky na jevišti. Je osazena mixážním pultem Midas PRO1 (40 mikrofonních/ linkových vstupů, 8 výstupů GROUP, 16 výstupů AUX, hlavní stereofonní výstup pro záznam).
 
Modulační zdroje jsou běžné: 3 přehrávače Compact flash karet Tascam SSR-1, 3 minidisky DENON, DAT, kazetový přehrávač, přehrávač CD DENON, SW přehrávač v PC atd. Kromě 16-ti efektových cest v mixpultu jsou k dispozici ještě další zvukové procesory: echa, kompresory dynamiky, omezovače zpětné vazby atd.
 
Mikrofonní linky jsou rozvedeny po celém jevišti, proscéniu, orchestřišti i hledišti, taktéž je k dispozici linkové propojení pro rozhlasové a TV přenosy u nouzového východu z hlediště. 24 linek spojuje režii odbavení s nahrávacím studiem, odkud bývají často realizovány přenosy hudby a zpěvu "za scénou" na jeviště.
 
Snímání jeviště a orchestřiště je realizováno čtyřmi pevnými mikrofony na předním a zadním jevišti, orchestřiště snímají 4 mikrofony montované v ostění orchestřiště.
 
Je možno použít přenosné mikrofony (dynamické i kondenzátorové - AKG, Sennheiser, kterých je dostatek.) Kromě toho lze používat i mikroporty (8 kanálů, systém D.A.I.S.Y) buď jako "hand" nebo jako "body". Signálem je pokryto celé jeviště, orchestřiště i hlediště.
 
Výkonové zesilovače a reproduktory
 
Na jevišti jsou instalovány 4 reprosoustavy pro odposlech (4x250W) a pro ozvučení (4x600W). Je možno připojit v kterémkoliv místě přenosné aktivní reproskříně. Všechny reproduktory jsou od fy. Montarbo. Odposlech pro dirigenta zajišťuje repro Yamaha v ostění orchestřiště.
 
Ozvučení hlediště zajišťují rovněž reprosoustavy Montarbo se subwoofery v portálech o výkonu 2x2500W, dále jsou k dispozici reproduktory v proscéniu a na zadní stěně hlediště. (6 kanálů, fa. Boss). Reproduktory jsou i ve stropě hlediště - Montarbo 350W.
Všechny reproduktory jsou vzájemně frekvenčně i časově korigovány digitálními audioprocesory, napájení zajišťují spolehlivé výkonové zesilovače, převážně firmy CROWN, umístěné v místnosti výkonových zesilovačů.


Televizní okruhy, dorozumívání a signalizace

Na jevišti je instalováno 6 TV monitorů s obrazem dirigenta, další čtyři lze připojit. Kolem jeviště a v provozních prostorách divadla je větší počet monitorů, na nichž lze zvolit čtyři ze šesti TV kamer v hledišti, orchestřišti, studiu i zkušebně. Monitory lze připojit i na dalších místech: v hledišti, orchestřišti, foyer atd.
 
Televizní okruhy, dorozumívání a signalizace Inspicientské pracoviště je v levém portále jeviště, má hlasité spojení a světelnou signalizaci se všemi technickými pracovišti, hlášení do šaten a hlediště, odposlech a TV monitor. Odtud se ovládá i nástupní světelná signalizace, rozvedená po jevišti, orchestřišti, propadle, hledišti i okolních chodbách. Je nepřenosné.
 
Spojení technických pracovišť (světlo, zvuk, video, strojník), zkušeben, studia, režijního pultu v hledišti a baletních sálů je realizováno pomocí hlasitého dorozumívacího systému NAXOS. Z oprávněných stanic lze hlásit i na jeviště, do šaten a do hlediště.

Inspicientské pracoviště je v pravém portále jeviště, má hlasité spojení a světelnou signalizaci se všemi technickými pracovišti, hlášení do šaten a hlediště, odposlech a TV monitor. Odtud se ovládá i nástupní světelná signalizace, rozvedená po jevišti, orchestřišti, propadle, hledišti i okolních chodbách. Je nepřenosné. 

Spojení technických pracovišť (světlo, zvuk, video, strojník), zkušeben, pultu v hledišti a baletního sálu je realizováno pomocí hlasitého dorozumívacího systému NAXOS. Z oprávněných stanic lze hlásit i na jeviště, do šaten a do hlediště.
 
Videostřižna a videoprojekce

Videostřižna Je určena k výrobě studijních, archivních a "demo" videozáznamů a k odbavení provozu při použití videoprojekcí na scéně. Kromě lineárního stříhacího pultu obsahuje i nelineární střižnu v PC ve formátu DV. Výstupním médiem je obvykle DVD, lze však pracovat i s S-VHS, VHS a podobnými formáty v normě PAL a NTSC. Má zvukové i obrazové propojení jak na odbavovací, tak na záznamovou režii. Používáme poloprofesionální digitální kameru Canon XL2 a přenosný videoprojektor PANASONIC 5500 lumenů ANSI.