Nejoblíbenější výlety z Říma: Ostie a Tivoli aneb Kam za antikou, k moři, do přírody i příjemnou atmosférou
Ostie – top archeologický areál i osvěžení v moři
 
Antická Ostie se tak trochu schovává ve stínu velkého Říma, není to ale žádné drobátko. Naopak, jedná se o druhý největší archeologický areál v Itálii, hned po světoznámých Pompejích. Býval to nejdůležitější přístav antického Říma a jakási jeho „obilnice“, bez které by si staří Římané nemohli dopřávat „chléb a hry“. V klidu a příjemném chládku pod vzrostlými piniemi si tu můžete procházet zachovalé zbytky někdejších lázní, skladů, pekáren nebo obchodů. Cítit se majestátně v místním divadle nebo v blízkosti tisíce let starých velkých chrámů. A objevit zbytky krásných mozaik i tajemná zákoutí.
 
 
A jak spojit příjemné s užitečným? Z antické Ostie popojeďte do té současné k moři. Nejen Římané se na zdejší pobřeží mohou přijet osvěžit v horkých letních měsících. Projít se po nekonečně dlouhých plážích, dát si na promenádě zmrzlinu, zaposlouchat se do šumění moře… siesta v italském stylu stojí za zážitek.
 
 
Tivoli – útočiště zámožných Římanů a oblíbené výletní místo v malebné krajině
 
Kdysi vyhledávané letovisko zámožných Římanů, dnes oblíbené výletní místo. Pohoda, antické památky, úzké italské kamenné uličky i krásná příroda – vítejte v půvabném městečku Tivoli. Jednu z nejluxusnějších vil římského impéria si tady postavil císař Hadrián. Kromě sladkého života si ve svém honosném sídle užíval i okouzlující výhledy do okolní krajiny plné barevných Sabinských kopců a termálních pramenů.
 
 
Podle kardinála Ippolita d’Este je pojmenována další vila, kterou lze v Tivoli navštívit. Uchvátí vás hlavně její terasovitá zahrada plná zurčící vody, nádherných fontán a soch.
 
Věděli jste, že se Tivoli pyšní i monumentálním vodopádem? Obdivovat jej můžete především z areálu Villa Gregoriana.
Neopomeňte ani procházku městem, zejména jeho historickými uličkami. Načerpejte zdejší klidnou atmosféru a dejte si tu něco dobrého k jídlu.
 
Vydejte se na výlet do Tivoli a objevte, proč se světoznámý pojem stal synonymem bezstarostnosti, zábavy a odpočinku.
 
 
Autor: Barbora Šupíková, průvodkyně Radynacestu.cz
Foto: Shutterstock.com, Pavel Špurek foto
 
 
 
 
 
 
 

Audio-video ukázky