V divadelní sezóně 2017/2018 hrajeme tato představení pro děti:
![]() |
Jedna z nejznámějších pohádek vůbec inspirovala Sergeje Prokofjeva ke vzniku baletního díla plného krásných tanečních scén. Premiéra baletu se konala ve Velkém divadle v Moskvě 21. listopadu 1945.
Realizace rodinného baletu se ujal Paul Chalmer, kanadský tanečník a choreograf spolupracující s významnými evropskými baletními soubory.
Taneční technika Paula Chalmera založená na neoklasickém stylu působí naprosto lehce, je plná elegance a – co je nejdůležitější – dokonale ladí s hudbou Sergeje Prokofjeva. Scénografie a kostýmy Anny Kontek z Finské národní opery skvostně dotvářejí symboliku pohádky o tom, jak skromná a pracovitá Popelka ke štěstí přišla, navzdory všem nástrahám…
Choreografie Paul Chalmer
|
![]() |
Libreto Ivan Binar (1942)
Hodinová operka plná dětských říkanek, kterou napsali někdejší redaktor rádia Svobodná Evropa Ivan Binar a ostravský hudební skladatel Edvard Schiffauer za věznění (1972), do kterého byli socialismem uvrženi za uvedení parodického muzikálu ostravského studentského divadla. Dětský divák se seznámí s osudy obou autorů a během workshopů i vlastního představení projde kouzelnými foyery Divadla Antonína Dvořáka.
Pojď si s námi zpívat, hrát, hastrman je náš kamarád! Eniky beniky, slepou bábu za zlatou bránu, zahrajem si na vojáky! Osvoboď s námi vodníka z drápů ptáka Zobana!
|
![]() |
Nová hudební inscenace Operního studia Národního divadla moravskoslezského O pejskovi a kočičce zpracovává hravou formou hudebního divadla knihu Josefa Čapka a je určená dětem od čtyř do osmi let. Je jedinečná tím, že v ní hrají hlavní role děti.
V příbězích Jak si dělali k svátku dort, Jak si myli podlahu, Jak si pejsek roztrhl kaťata, Jak našli panenku, která tence plakala a O pyšné noční košilce uvidíte v rolích pejska a kočičky Matyáše Waldera a Johanu Habiballu.
Spolu s nimi si hraje a zpívá pan spisovatel Josef Čapek (činoherec Michal Sedláček), který se postupně převtěluje i do dalších postav (zlý hladový pes, dešťovka a švadlena). V podání členů dětského sboru uvidíte nejen další známé postavičky – zajíce, slepici, myši, opuštěnou panenku, noční košilky, andílky, – ale i zpívající kuchyňskou troubu nebo déšť a vítr. Právě svěží dětské hlasy jsou hlavním nositelem hudebního obsahu a dávají dílu radostný náboj a originální charakter.
|