Oni a my – Krzysztof Goluch a Michal Szalast
12. prosince 2019 – 27. ledna 2020
 
Vernisáž výstavy se uskutečnila 12. 12. 2019 v 17 hodin.
 
Výstava, kterou uvedl kurátor Vladimír Birgus, bude přístupná do 27. 1. 2020 vždy hodinu před představením.
  
Výstavní projekty jsou realizovány ve spolupráci s ITF FPF SU v Opavě.
 
Michał Szalast: Albíni
Světlo je život, tma je smrt. Tato jednoduchá tvrzení se zdají univerzální a nesporná. Ne pro ně. Žijí v Tanzánii na největším ostrově Viktoriina  jezera. Jejich předci hledali bezpečnější a klidnější život a ostrov Ukurewe se stal jejich domovem. Ale i tady je den pro ně jen v noci. Žijí skryti před paprsky slunce v chatrčích pokrytých zvlněnými listy. Světlo, které vstupuje dovnitř, je láká, ale snaží se před teplými doteky slunce chránit. Ovšem mnohdy prohrávají a za chvilky radosti na slunci platí strupy své kůže. Někdo je dokonce může nazývat vězni temnoty. Ten člověk však neviděl úsměv na tváři albínů. Pochází z nejjednodušších radostí, jimiž se můžeme těšit, bez ohledu na to, zda někdo žije v polorozpadlé chatrči v Tanzánii s břemenem prokletí černocha s bílou kůží, nebo jiný v evropském zámku s výsadou být bělochem. Je to příběh o několika albínech, o temnotě, s níž se snaží bojovat, a o světle, které chybí...
Tento soubor fotografii vznikl na ostrově Ukerewe na Viktoriině jezeře. Ukazuje o lidí postižené albinismem, vzácnou dědičnou chorobou, v jejímž důsledku se v kůži postižených tvoří velmi málo pigmentu nebo se žádný pigment netvoří. Výskyt albinismu u lidí je v průměru od 1: 5000 do 1: 15 000, u některých populací však může být výrazně vyšší. Například v Tanzánii je výskyt přibližně 1: 1400.

Michał Szalast
Narozený 1979 v Bytomi. Fotograf a filmový dokumentarista, student a současně externí pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Narodil se v Horním Slezsku, se kterým je neodlučně spojený. Vystudoval historii na Slezské univerzitě v Katovicích a pracuje jako fotoreportér, filmař, publicista, pedagog a kurátor (sestavil například výstavu Krzysztof Gołuch: V práci, uvedenou na Měsíci fotografie v Bratislavě 2018, a byl spolukurátorem výstavy Made in Opava. Polští studenti Institutu tvůrčí fotografie SU v Opavě, představené v roce 2019 v Muzeu historie Katovic a na mezinárodním festivalu Bialystok Interphoto). Získal několik ocenění z různých fotografických soutěží (BZ WBK Press Photo, Silesian Press Photo). Je členem Svazu polských uměleckých fotografů.
 
ČLÁNKY
(magazin.aktualne.cz, 8. 1. 2020)
 
    Foto Martin Kusyn