ZDENČINY A JINÉ VARIACE LEOŠE JANÁČKA
BALET / 13.6.2021
Mladý Janáček a sedm mladých choreografů, členů baletního souboru NDM, také ve věku do 33 let, se potkají s odstupem času více než 100 let v jeho rodišti. Společně s MHFLJ Vás zveme 19. 6. do hukvaldské obory!
 
Janáčkovy rané skladby (do roku 1890), které vesměs složil v období svých Kristových let, ať už za studií v Lipsku, či jinde, nás inspirovaly k vytvoření komponovaného baletního večera s názvem ZDENČINY A JINÉ VARIACE LEOŠE JANÁČKA.
Hlavním tématem těchto choreografií se stala jedna z klavírních prvotin, dochovaná a vydaná až po skladatelově smrti. Jsou to variace pro klavír v B dur, které Janáček zkomponoval během svých studií v Lipsku mezi 29. lednem a 22. únorem 1880 a věnoval je Zdeňce Schulzové. Vznikly totiž z lásky k jeho budoucí manželce. Toto půvabné dílko není vpravdě janáčkovské; vyznívá ještě v duchu klasicko-romantického slohu. Na klidné, zpěvné téma navazuje sedm variací, které místy připomínají kompoziční styl Schumannův, Brahmsův či Dvořákův.
 
 
Choreografie: Natalia Adamska (Polsko), Laura Moreno Gasulla (Španělsko), Simone Giroletti (Itálie), Yago Catalinas Heredia (Španělsko), Rei Masatomi (Japonsko), Koki Nishioka (Japonsko), Mario Sobrino (Španělsko)
 
Pořádá Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. Více informací ZDE, kompletní program POD TÍMTO ODKAZEM.