EXTRA AKCE - BALET
ZDENČINY A JINÉ VARIACE LEOŠE JANÁČKA
Premiéra 19.6.2021, 15:00 hodin
Amfiteátr Hukvaldy
arrow-left arrow-left
  • Detail
  • Realizační tým / Obsazení
  • Termíny představení
  • Články, video, audio
arrow-right arrow-right

ZDENČINY A JINÉ VARIACE LEOŠE JANÁČKA

Premiéra 19.6.2021, 15:00 - Amfiteátr Hukvaldy

Komponovaný baletní večer

logoInformace
Choreografie: Natalia Adamska (Polsko), Laura Moreno Gasulla (Španělsko), Simone Giroletti (Itálie), Yago Catalinas Heredia (Španělsko), Rei Masatomi (Japonsko), Koki Nishioka (Japonsko), Mario Sobrino (Španělsko)

Janáčkovy rané skladby (do roku 1890), které vesměs složil v období svých Kristových let, ať už za studií v Lipsku, či jinde, nás inspirovaly k vytvoření komponovaného baletního večera s názvem Zdenčiny a jiné variace Leoše Janáčka.
Hlavním tématem těchto choreografií se stala jedna z klavírních prvotin, dochovaná a vydaná až po skladatelově smrti. Jsou to variace pro klavír v B dur, které Janáček zkomponoval během svých studií v Lipsku mezi 29. lednem a 22. únorem 1880 a věnoval je Zdeňce Schulzové. Vznikly totiž z lásky k jeho budoucí manželce. Toto půvabné dílko není vpravdě janáčkovské; vyznívá ještě v duchu klasicko-romantického slohu. Na klidné, zpěvné téma navazuje sedm variací, které místy připomínají kompoziční styl Schumannův, Brahmsův či Dvořákův.
Mladý Janáček a sedm mladých choreografů, členů baletního souboru NDM, také ve věku do 33 let, se potkají s odstupem času více než 100 let v jeho rodišti. Někteří z nich se již úspěšně prezentovali svými choreografiemi v představeních Národního divadla moravskoslezského Tanec z celého srdce pro Vás (2020) a Myslím, tedy jsem (2018, 2019).
Pořádá Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským.


logoPředstavení
Datum Začátek Místo Typ Detail Vstupenky
19.6.202115:00Amfiteátr HukvaldyPremiérazobrazit detail