BALET
GALAVEČER SOUČASNÉHO TANCE
Premiéra 16.5.2012, 18:30 hodin
Divadlo Jiřího Myrona
arrow-left arrow-left
  • Detail
  • Realizační tým / Obsazení
  • Termíny představení
  • Fotografie
arrow-right arrow-right

GALAVEČER SOUČASNÉHO TANCE

Premiéra 16.5.2012, 18:30 - Divadlo Jiřího Myrona

logoInformace


 

Do Ostravy přijede naprostá světová špička současného tance - 420PEOPLE - u toho nesmíte chybět!


420PEOPLE

Tento název obrazně vyjadřuje, že jeho hlavním posláním je být zároveň tuzemský a zároveň světový: 420 je totiž mezinárodní telefonní předvolba, která jednoznačně identifikuje naší národní telefonní síť a kterou je nutno užít při volání z ciziny do České republiky. Tento fakt tedy rovněž naznačuje, že zmíněný soubor chce být trvale ve spojení se světovým tanečním uměním.

Založili jej na přelomu roku 2006/2007 tanečníci a choreografové Václav Kuneš (který zastává funkci uměleckého šéfa souboru) a ostravská rodačka Nataša Novotná (která je jeho výkonným šéfem). A právě tito dva čelní představitelé 420PEOPLE budou ve středu 16. května 2012 hostovat v Národním divadle moravskoslezském se dvěma vlastními tanečními čísly a s jedním v choreografii Jiřího Kyliána. Během večera se vám představí i další tanečníci uskupení 420PEOPLE (Zuzana Herényiová, Jussi Nousiainen, Milan Odstrčil, Alexandr Volný), máte se tedy na co těšit!Program večera:

WIND-UP (40min)
choreografie: Václav Kuneš

přestávka

SACREBLEU (18min)
choreografie: Nataša Novotná 

14´20´´ - duet z 27´52´´ (15min)
choreografie a scéna: Jiří Kylián

 


SACRABLEU - choreografie Nataša Novotná (420PEOPLE)


NATAŠA NOVOTNÁ
Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě získala v roce 1997 angažmá v Nederlands Dans Teater 2. Poté působila ve švédském Göteborgs Operan Ballet (2000-02) a stala se členkou Nederlands Dans Theater 1 pod vedením J. Kyliána (2002-06). Spolupracovala s předními světovými choreografy, např.: J. Kyliánem, W. Forsythem, O. Naharinem, M. Ekem, P. Lightfootem nebo C. Pite. Nizozemskými kritiky byla dvakrát nominována jako 'nejlepší tanečník' za interpretaci děl Duo (W. Forsythe) a Pneuma (J. Inger). V letech 2004-06 připravovala benefiční představení NDT Choreographic Workshop. Od roku 2006 pracuje nezávisle, jako tanečnice spolupracuje s předními světovými scénami a tvůrci (Tero Saarinen Company ve Finsku, Copenhagen International Ballet, Korzo Theater, Station Zuid a C-scope v Nizozemsku nebo sólistou italské La Scaly Robertem Bollem). Příležitostně působí jako choreograf, taneční mistr a pedagog, z poslední činnosti to je například série workshopů pro British Council a NDT. Nataša získala ocenění kritiků tanečního magazínu Dance Europe za nejlepší taneční výkon v choreografii Small Hour, v téže roli i prestižní Cenu Thálie 2008. V roce 2009 jí byl na závěrečném gala-večeru festivalu Tanec Praha udělen titul Tanečník roku 2009. V sezóně 2010/11 (ve spolupráci s holandským divadlem Korzo) vytvořila Nataša Novotná pro 420PEOPLE choreografii Sacrebleu. Je garantem a lektorem Studia Nové scény ND v Praze.REEN - choreografie Václav Kuneš (420PEOPLE)

VÁCLAV KUNEŠ
Po absolutoriu na Taneční konzervatoři v Praze (1993) získal angažmá v Nederlands Danse Theater 2 a v roce 1998 v Nederlands Danse Theater 1 pod vedením Jiřího Kyliána (do 2004). Spolupracoval s celou řadou předních světových choreografů (př. O. Naharin, H. van Manen, W. Forsythe, P. Lightfoot, M. Ek, J. Inger a další). Od roku 2004, kdy působí na "volné noze", spolupracoval například s japonským choreografem S. Teshigawarou, za jehož duet Scream and Whisper spolu s Rihoko Sato obdržel ocenění Tanečník roku 2005 v Cannes ve Francii. Z dalších jmenujme M. Schumachera a C. Bos-Kroese (celovečerní představení Trilogy a účast na Holland Dance Festival 2005, 2007 a 2009). Jako choreograf působil v Laterně magice v Praze (Graffiti), NDT 2 (Perspective), Copenhagen International Ballet (Sweat Tears, Neen-ya), divadle Korzo (Paedocypris Progenetica - small fish), Station Zuid (Wishes and Fears, Ghost Note) v Holandsku. Ve finském filmu My Madness is my love – Impressions of Vaslav Nijinsky ztvárnil postavu mladého Nižinského. Spolupracoval s J. Kyliánem (např. Last Touch First, 2008), nebo s R. Bolem v jeho Bole& Friends gala’s. V roce 2010 vytvořil pro soubor Ballet de l’Opera National de Bordeaux titul Temporary Condition a svou choreografii Small Hour uvedl v Dominic Walsh Dance Theater v Houstonu v Texasu a nyní i ve švédském Skanes Danstheater. Jeho choreografii Neen-ya zařadil na svůj repertoár také Balet Jihočeského divadla (2010).

Datum Začátek Místo Typ Detail Vstupenky
16.5.201218:30Divadlo Jiřího MyronaPremiérazobrazit detail

Inscenace není v této sezóně na repertoáru.

logoFotografie z představení
Václav Kuneš a Nataša Novotná

Foto: Pavel Hejný
Nataša Novotná

Foto: Pavel Hejný
Nataša Novotná

Foto: Ondřej Tylčer
Nataša Novotná a Václav Kuneš

Foto: Roman Sejkot
Nataša Novotná a Václav Kuneš

Foto: Roman Sejkot
Jiří Kylián

Foto: Serge Ligtenberg
logoSouvisející