ČERVNOVÝ ZPRAVODAJ NDM JIŽ NYNÍ ON-LINE!
16.5.2024
Právě vychází poslední zpravodaj této sezóny! Přinášíme vám přehledně repertoár Divadla Antonína Dvořáka, Divadla Jiřího Myrona i Divadla „12“ na jednom místě.
 
V červnu nás čekají hned tři premiéry!
Poslední premiéra výjimečné operní sezóny zasvěcené české hudbě navrací po 30 letech na naše jeviště jedno z nejmilovanějších Janáčkových děl, jež letos slaví již 100 let od své premiéry. Tři dekády od poslední ostravské inscenace Příhod lišky Bystroušky přinášejí rovněž 30. výročí vzniku Operního studia NDM založeného u příležitosti tehdejšího nastudování díla. Členové studia samozřejmě účinkují i v této nové inscenaci. Jelikož režii naší nové inscenace ve svém operním režijním debutu vytvoří světově proslulý choreograf izraelského původu Itzik Galili, zajisté nepřekvapí významná role, již v ní sehraje soubor baletu NDM.
Premiéry 6. a 8. června 2024 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.
 
Do Ostravy míří další broadwayský muzikálový hit – Kinky Boots! Jeho vznik inspiroval stejnojmenný film z roku 2005, natočený podle skutečného příběhu jedné obuvnické továrny na severu Anglie. Vypráví o mladém Charliem Priceovi, který po náhlé smrti svého otce zdědí krachující rodinnou továrnu na boty. Navzdory vlastním životním plánům a předsevzetím se do ní z Londýna vrací a pokusí se ji zachránit, aby
tak splnil otcovo přání. Jeho nečekaným spojencem se stane svérázná Lola, hvězda jednoho z londýnských drag queen klubů. Vnukne mu totiž nápad začít vyrábět vysoké dámské boty na jehlovém podpatku, které unesou i váhu urostlého muže – tedy obuv, jakou potřebuje nejen Lola, ale i stovky jejích „kolegyň“.
Česká premiéra 13. června 2024 v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona. Uvádíme v licenci Music Theatre International (Europe) Ltd.
 
Hornické vdovy budou poslední činoherní premiérou této sezóny. Diváky čeká několik silných životních příběhů, které jsou především příběhy plnými naděje. Odkazem hornických vdov totiž není smutek, ale síla. Zároveň je z každé jejich promluvy cítit snaha připomenout kus naší minulosti. Tvůrčí tým si jako předlohu pro novou inscenaci vybral výjimečnou knihu Kamily Hladké, která byla nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii Litera za publicistiku. Vyprávění vdov je cenným, pravdivým a v mnohém i krutým rozpomínáním na dobu, na kterou mnozí (ať už záměrně, nebo z lhostejnosti) zapomínají. Česká premiéra 18. června 2024 v 19 hodin v Divadle „12“.
 
Nenechte si ujít 7. bienále festivalu New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava. Díky úzké kooperaci obou pořadatelských institucí, Ostravského centra nové hudby a Národního divadla moravskoslezského, se pod vedením mezinárodních inscenačních týmů uskuteční sedm inscenací, které demonstrují tvůrčí zvídavost a sílu aktuálního uměleckého vyjádření.