KVĚTNOVÉ PREMIÉRY VÁŠNIVÉ CARMEN V DIVADLE JIŘÍHO MYRONA
BALET / 7.5.2022
Balet Národního divadla moravskoslezského uvede 12. a 14. května v Divadle Jiřího Myrona premiéry inscenace CARMEN v choreografii Jiřího Pokorného.
 
Hudbu k baletu CARMEN složil Rodion Ščedrin v roce 1967 pro svou ženu, legendární primabalerínu Maju Pliseckou. Využil hojně motivy hudby z opery Georgese Bizeta. Ve světě jeden z nejžádanějších mladých českých choreografů Jiří Pokorný hledal v původní Carmen Suite jen inspiraci a vytvořil pro soubor baletu NDM originální obraz dívky moderní, svobodomyslné, ale stejně vášnivé a bezvýhradně milující. Jiří Pokorný se ve svém baletním vyprávění soustředí na vztahy v milostném trojúhelníku Carmen – Don José – Lady M a příběh posunul do současnosti. Už na prvních loňských zkouškách vybral hlavní představitele ústřední trojice – v prvním obsazení vystoupí Natalia Adamska (Carmen), Francesco Fasano (Don José) a Shino Sakurado (Lady M). Nový balet má ambice oslovit co nejširší věkovou skupinu včetně mladých od cca 12 let. Scénu a světelný design vytvořila Loes Schakenbos, která s Jiřím Pokorným dlouhodobě spolupracuje. Kostýmy dokreslující atmosféru inscenace jsou dílem výtvarníka Marka Cpina.
 
Foto Serghei Gherciu
Naše CARMEN je sebevědomá dívka, miluje život, noční kluby (kde také pracuje a kde náš příběh začíná), má ráda svobodu a volnost a má velmi nekonvenční názory... Všechno, co dělá, dělá v přesvědčení, že tak je to správně. Miluje naplno! Don José je její absolutní protipól – nevěří si, nemá se rád, je nejistý, a tím pádem vlastně neumí milovat ani jiné lidi. Lady M je kamarádka Carmen – do Josého je zamilovaná, chce ho získat pro sebe a má pocit, že se k němu Carmen nehodí. Ale neuvědomuje si až tak jasně, že vlastně intrikaří a vede vztah Josého a Carmen k tragickému konci! Takže v našem baletu se nakonec musíme ptát, kdo, koho a čím zabíjí?“ přibližuje svůj přístup k vyprávění příběhu Jiří Pokorný.
 
Foto Serghei Gherciu
Zveme Vás na veřejnou generální zkoušku, která se uskuteční ve středu 11. května v 11 hodin v Divadle Jiřího Myrona. Slavnostní premiéry uvedeme 12. a 14. května od 18.30 hodin. Nenechte si ujít jedinečný zážitek s vášnivou CARMEN! Těšíme se na Vaši návštěvu!