Slovinský operní režisér, scénograf, dramaturg, performer, operní manažér a pedagog Rocc absolvoval studium operní režie na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a následně pokračoval postgraduálním studiem scénografie na Vysoké škole umění a designu v Curychu a na Vysoké škole designu v Offenbachu nad Mohanem u stuttgartské umělkyně působící pod uměleckou značkou rosalie. Získal stipendium Ministerstva kultury Slovinské republiky a podporovala ho také Slovinská akademie věd a umění. Pseudonym Rocc je poctou Marii Mrázkové, jeho profesorce herectví a učitelce života.

Rocc vytvořil více než 50 operních produkcí v národních divadlech v Praze, Brně, Ostravě, Lublani, Rize,
ve Vratislavské opeře, s Operou Bergen a jinde. Jeho projekty byly prezentovány na četných mezinárodních festivalech, jako jsou Festival Ljubljana, Janáček Brno, Moravský podzim, Festival OPERA v Praze, Pražské Quadriennale, Varšavský podzim, Mezinárodní festival sakrální hudby v Pordenone, ISCM Světové dny hudby, Bergenský mezinárodní festival, Audio Art Festival Krakow atd. Rocc má speciální afinitu k současné opeře
a v roce 2013 se stal iniciátorem a uměleckým vedoucím souboru Concept operapovera zaměřujícího se
na estetiku soudobého a experimentálního hudebního divadla.

V sezóně 2007/2008 zastával Rocc pozici dramaturga a asistenta režie ve Slovinském národním divadle
v Mariboru. Sezóna 2008/2009 mu přinesla místo zástupce uměleckého šéfa a dramaturga Janáčkovy opery Národního divadla Brno a v letech 2009–2011 byl uměleckým šéfem Janáčkovy opery a rovněž členem dramaturgické rady festivalu Janáček Brno. V letech 2011–2013 byl uměleckým šéfem Státní opery Praha, která se v roce 2012 propojila s Operou Národního divadla. V letech 2013–2019 působil jako umělecký šéf Opery Slovinského národního divadla ve své domovské Lublani.

V roce 2018 obdržel Uznání významných uměleckých děl, nejvyšší umělecký titul Lublaňské univerzity, jež je ekvivalentem k vědeckému titulu doktor věd. Pracuje jako docent operního herectví na Hudební akademii Lublaňské univerzity a je také členem profesionálních porot mezinárodních pěveckých soutěží.

Na jevišti opery NDM debutoval v roce 2013 režií, scénografií a kostýmní výpravou společné inscenace Janáčkovy Šárky a Martinů Ariadny. Vytvořil zde také režii, scénografii a kostýmní výpravu pro inscenací Wagnerova Lohengrina (2013).

Za pravdivost a věcnou správnost informací uvedených v životopise zodpovídá umělec.

Články z webu

Smetanovy Dvě vdovy v ostravském NDM: Po všech stránkách vydařená operní inscenace
(12. 6. 2022)

Smetanovy Dvě vdovy v Ostravě jsou moderní operou v klasickém stylu
(11. 6. 2022)

Inscenační tým - Sezóna:
CÍSAŘ ATLANTIDY ANEB ODEPŘENÍ SMRTI (Der Kaiser von Atlantis oder Die Tod-Verweigerung)Režie
Scéna
DVĚ VDOVYScéna
Režie
ROZBITÝ DŽBÁNRežie
Scéna
DVĚ VDOVYScéna
Režie
LOHENGRINKostýmy
Scéna
Režie
LOHENGRINKostýmy
Scéna
Režie
ARIADNARežie
Scéna
Kostýmy
ŠÁRKARežie
Scéna
Kostýmy