Richard Haan
baryton

Narodil se v roce 1949 v Košicích. Studoval zpěv soukromě u Reného Tučka a Jitky Švábové a absolvoval stáž v Mezinárodním vokálním studiu v Sofii u Ilji Josifova. První sólové angažmá získal v operním domě v Ústí nad Labem, kde debutoval rolí Escamilla (Bizetova Carmen). Následovalo angažmá v olomoucké opeře, odkud přešel do Janáčkovy opery v Brně; Národní divadlo Brno mu bylo domovskou scénou téměř dvacet let. Několik sezón byl také angažován ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Hostoval v mnoha evropských operních divadlech a koncertních domech (Vídeň, Salcburk, Berlín, Lipsko, Hamburk, Paříž, Madrid, Lucemburk, Gent, Amsterdam, Budapešť, Palermo, Edinburgh, Monte Carlo ad.) a také v Izraeli, Venezuele, Japonsku a USA. Jeho repertoár zahrnuje více než sto dvacet barytonových rolí. K těm nejoblíbenějším patří Porgy (Gershwin: Porgy a Bess), Scarpia (Pucciniho Tosca), Mozartův Don Giovanni, Verdiho Rigoletto, Macbeth, Nabucco, Falstaff, Simon Boccanegra a Jago (Otello), Wagnerův Holanďan (Bludný Holanďan) a Telramund (Lohengrin) či Jochanaan (Straussova Salome). Za ztvárnění role Sebastiana (d’Albertova Nížina) v Národním divadle Brno obdržel prestižní Cenu Thálie 2010.
 
V roce 2005 ve věku 55 let na čtvrtý pokus jakožto devátý Čech v celkovém pořadí přeplaval kanál La Manche, také dokázal přeplavat Gibraltarskou úžinu.

Více informací na oficiální webové stránce.
 

Obsazení - Sezóna:
ANDREA CHÉNIERCarlo Gérard
BOUŘEProspero, kouzelník, bývalý vévoda milánský
ANDREA CHÉNIERCarlo Gérard
NABUCCONabucco (Nabuchodonosor)
ANDREA CHÉNIERCarlo Gérard
NABUCCONabucco (Nabuchodonosor)
ARMIDAIsmen, vládce Sýrie a čaroděj
ARMIDAIsmen, vládce Sýrie a čaroděj
TOSCABaron Scarpia
BLUDNÝ HOLANĎANHolanďan
LA TRAVIATAJiří Germont, jeho otec
Fotografie - Sezóna:
BOUŘE
Milena Arsovska (Ariel, vzdušný duch), Richard Haan (Prospero, kouzelník, bývalý vévoda milánský), Barbora Řeřichová (Miranda, jeho dcera)
Foto: Martin Popelář
BOUŘE
Michal Onufer (Alonso, král neapolský), Richard Haan (Prospero, kouzelník, bývalý vévoda milánský), Jiří Halama (Antonio, bratr Prosperův, nepravý vévoda milánský)
Foto: Martin Popelář
BOUŘE
Richard Haan (Prospero, kouzelník, bývalý vévoda milánský), Milena Arsovska (Ariel, vzdušný duch)
Foto: Martin Popelář
BOUŘE
Luciano Mastro (Fernando, syn krále neapolského), Richard Haan (Prospero, kouzelník, bývalý vévoda milánský), Milena Arsovska (Ariel, vzdušný duch), Barbora Řeřichová (Miranda, jeho dcera)
Foto: Martin Popelář
ARMIDA
Martin Gurbaľ (Hydraot, král Damašku), Richard Haan (Ismen, vládce Sýrie a čaroděj)
Foto: Martin Popelář
ARMIDA


Richard Haan (Ismen, vládce Sýrie a čaroděj)
Foto: Martin Popelář
ARMIDA


Roman Vlkovič (Ubald, rytíř), Richard Haan (Ismen, vládce Sýrie a čaroděj)
Foto: Martin Popelář