Vážení a milí divadelní přátelé,
 
s ohledem na restriktivní opatření v souvislosti s koronavirem jsme nuceni zrušit/přesunout některé plánované AKCE ATELIÉRU PRO DIVADELNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Nařízení platí do odvolání. O náhradních termínech vás budeme informovat.
 
Děkujeme za pochopení a omlouváme se za komplikace!
 
POZOR! ZMĚNA:
• BESEDA O DRAMATICKÉM A LITERÁRNÍM DÍLE VÁCLAVA HAVLA s Milanem Uhdem a Annou Freimanovou, která měla proběhnout po představení ODCHÁZENÍ 22. března, je prozatím přesunuta na neurčito. Jakmile bude jasněji ohledně opětovného hraní v Divadle Antonína Dvořáka, stanovíme i termín besedy.
• Sobotní workshop ZAŽÍT DIVADLO: CHCE TO ŘEMESLO!, který měl proběhnout v sobotu 21. března, posouváme taktéž na neurčito.
• Fungování Činoherních studií, Seniorského studia, prohlídek zákulisí a workshopů pro školy či jiné organizované skupiny: jsme v kontaktu s účastníky a jakékoli další informace rádi poskytneme na e-mailu atelier@ndm.cz.
 
U jednotlivých nasazených akcí jsou vyznačené další změny ↓
 
LITERÁRNÍ SOUTĚŽ – LITERÁRNÍ SOUTĚŽ JE UKONČENA, VÝSLEDKY BRZY OZNÁMÍME

Milí mladí kreativci!
     Nouzový stav nám, bohužel, zatím nedovoluje setkávat se při společných tvořivých činnostech jako dřív, ale nezoufejme – i izolace může být tvořivě podnětná! Ostatně spisovatelé a básníci se do izolace běžně zavírají naprosto dobrovolně, aby měli klid a nic (a nikdo) jim nerušilo jejich inspiraci. Zkusme si z nich tedy vzít příklad a vžít se během karantény do kůže spisovatelů!
     Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM vyhlašuje karanténní literární soutěž pro děti a mládež! Inspirací a tématem nám budou ZAVŘENÁ DIVADLA – co se v nich asi může dít, když se nehrají představení? Jsou úplně opuštěná, nebo tam někdo či něco přebývá? To vše je jenom na vaší fantazii! Podstatné je však jedno – protože všichni chceme, aby uzavření divadel mělo rychlý a hlavně šťastný konec, je i v naší literární soutěži součástí zadání ŠŤASTNÝ KONEC celého příběhu.

TÉMA: ZAVŘENÁ DIVADLA
I. KATEGORIE (do 11 let)
napište POHÁDKU bez omezení rozsahu
II. KATEGORIE (12–18 let)
napište POVÍDKU v rozsahu 3–10 normostran (cca 250 slov / normostrana)

O co budete soutěžit?
I. KATEGORIE
    1. místo – dvě vstupenky na POHÁDKU O BÍDNÉM HAVÍŘI v Divadle „12“
    2. místo – poukázka na NOC S ANDERSENEM 2020
    3. místo – poukázka na vybraný jednodenní workshop ZAŽÍT DIVADLO
II. KATEGORIE
    1. místo – dvě vstupenky na představení NDM dle vlastního výběru
    2. místo – poukázka na cyklus workshopů ZAŽÍT DIVADLO: CHCE TO ŘEMESLO!
    3. místo – poukázka na vybraný jednodenní workshop ZAŽÍT DIVADLO

Nejlepší pohádky a povídky se navíc dočkají vlastních audioverzí, které vzniknou ve spolupráci s herci Národního divadla moravskoslezského. Všechny zaslané texty rovněž zveřejníme na webu Ateliéru NDM.

Své výtvory nám můžete posílat do 10. května na e-mailovou adresu atelier@ndm.cz!

Pro příznivce haiku přidáváme závěrečnou motivaci:
Zavření doma
teskníme po divadle...
tak o něm píšem!

 
UČÍME (SE) DIVADLEM – NÁHRADNÍ TERMÍNY BUDOU ŘEŠENY S ÚČASTNÍKY
 
Celoroční seminář pro pedagogy Moravskoslezského kraje je určen stávajícím i budoucím pedagogům s hlubším zájmem o divadlo. Pod vedením dramaturgyně Sylvie Vůjtkové se v semináři zaměříme na možnosti zapojení aktuální divadelní nabídky v kraji do výuky literatury. Zásadní součástí budou společné návštěvy vybraných představení v Národním divadle moravskoslezském, Divadle Petra Bezruče, Komorní scéně Aréna, Divadle loutek Ostrava, Divadle Mír, Slezském divadle Opava a Těšínském divadle, doplněné krátkou besedou s dramaturgy / uměleckými šéfy divadel. Týden po návštěvě představení se vždy setkáme v Ateliéru pro divadelní vzdělávání, kde proběhne rozborový seminář, na němž budeme o zhlédnutém představení diskutovat – od snahy naučit se pojmenovat, jak konkrétní interpretace (ne)fungovala a co bylo umocněno či potlačeno oproti literární předloze, k rozboru jednotlivých složek inscenace (režie, scénografie, kostýmy, herectví, hudba).

Pro více informací pište na e-mailovou adresu: atelier@ndm.cz.
LADĚNÍ NÁHRADNÍ TERMÍNY BUDOU ŘEŠENY S ÚČASTNÍKY
 
Rodinná dopoledne určená rodičům s dětmi ve věku 4–5 let. Přijďte si společně pod vedením zkušených divadelních lektorů (Terezy Gérykové a Jindry Andrýska z Divadla loutek Ostrava) hrát, objevovat a tvořit.

Cyklus obsahuje 5 setkání, která začínají každou středu od 14.00 hodin, a to v následujících termínech:
11. března – 8. dubna 2020
15. dubna  – 13. května 2020
20. května – 17. června 2020
 
Setkání probíhají v příjemném prostředí Ateliéru pro divadelní vzdělávání, Milíčova 1, Ostrava – Moravská Ostrava.
Cena za cyklus činí 1000 Kč (rodič + dítě).
 
Vzhledem k velmi omezené kapacitě je nutná rezervace míst – PŘIHLÁŠKU naleznete pod tímto odkazem. Žádáme o vyplnění termínu, o který máte zájem.
SENIORSKÉ DIVADELNÍ STUDIO NÁHRADNÍ TERMÍNY BUDOU ŘEŠENY S ÚČASTNÍKY
od 24. března 2020 v 10.30 hodin v Ateliéru
 
Jarní ateliérovou novinkou je otevření nové skupiny divadelního studia určené výhradně aktivním seniorům se zájmem o umění s důrazem na divadlo. Budeme si společně zpívat, hrát a rozvíjet dramatické dovednosti, ale také se setkáme se zajímavými hosty, navštívíme společně divadelní zákulisí a mnoho dalšího. Pravidelné schůzky (nebude-li určeno jinak) budou probíhat vždy v úterý od 10.30 do 12.00 hodin v Ateliéru.
 
Cena: 200 Kč za osobu (cena za cyklus 10 setkání)
 
Úvodní lekce proběhne v úterý 24. března v 10.30 hodin. Zájemci se mohou hlásit a více informací získat na e-mailu: vladimira.dvorakova@ndm.cz nebo na telefonním čísle 733 714 374. Kapacita studia je omezená, proto se hlaste co nejdříve!
NOC S ANDERSENEM – PŘESUNUTO NA 9. ŘÍJNA
pátek 27. března 2020 od 18.00 hodin v Ateliéru
 
Přijď společně s námi prožít tu nejzajímavější pohádkovou noc v roce již po šesté!
 
Hračkářská dílna doktora Coppélia se shání po nových pomocnících. Pokud chceš být jedním z nich a proniknout do tajů hračkářského umění, přihlášku společně s dalšími informacemi najdeš pod odkazem níže. Určeno pro děti od 6 do 10 let.

Cena: 300 Kč za dítě (účastníci održí poukázky na zvýhodněné vstupenky na balet Coppélia)

Vzhledem k velmi omezené kapacitě je nutná rezervace míst – PŘIHLÁŠKU naleznete pod tímto odkazem.
 

SEŇOR KLUBPŘESUNUTO (o termínu budeme informovat)
středa 15. dubna 2020 v 16.00 hodin v Divadle „12“
 
SEŇOR KLUB nabízí sérii setkání se stávajícími či emeritními umělci, zaměstnanci a bardy našeho divadla i jeho milovníky.
 
Během dunového setkání přivítá moderátorka Sandra Procházková hosty Veroniku Forejtovou a Miroslava Rataje.
 

Své místo si můžete rezervovat e-mailem na atelier@ndm.cz nebo zakoupit vstupenku on-line zde.
 
SPECIÁLNÍ AKCE
Při zakoupení vstupenky na dubnový SEŇOR KLUB, můžete získat vstupenku na činoherní představení ODCHÁZENÍ s Veronikou Forejtovou v ten samý večer za speciální cenu 100 Kč! Stačí vstupenku na Odcházení zakoupit společně se vstupenkou na SEŇOR KLUB, nebo při jejím nákupu vstupenku na SEŇOR KLUB předložit.
 
Upozorňujeme, že na představení v Ateliéru se vstupenky neprodávají předem, ale rezervace je nutná na telefonu 733 714 374 
nebo e-mailem: vladimira.dvorakova@ndm.cz či atelier@vasedivadlo.cz.
 

 
ARCHIV AKCÍ:
Sezóna 2019/2020
Sezóna 2018/2019