Aktuální akce Ateliéru v sezóně 2019/2020

SEN JAKO NEKONEČNÝ PROSTOR PRO FANTAZII
výtvarná soutěž pro středoškoláky
 
Zkoušeli jste někdy zachytit a namalovat sen? Zajímá vás a baví surrealismus? Pokud ano, pošlete nám svá snová výtvarná díla (kresby, malby, koláže, objekty) do 8. prosince 2019 na adresu Ateliéru: Čs. legií 148/14, 702 00 Ostrava. Nejlepší práce odměníme vstupenkami na operu Julietta aneb Snář a vystavíme v naší virtuální galerii. Pokud nechcete dílo poslat, stačí jej kvalitně vyfotografovat a v elektronické podobě poslat na e-mail: atelier@vasedivadlo.cz.
LADĚNÍ
středa 16. října 2019 v 10.30 hodin v Ateliéru
 
Hravé dopoledne pod vedením zkušených divadelních lektorů určené rodičům s dětmi ve věku od 4 do 5 let zahajujeme v říjnu 2019 v Ateliéru pro divadelní vzdělávání.
 
Cyklus obsahuje 10 lekcí. Budete potřebovat: pohodlné oblečení pro vás i dítě, 1 000 Kč na zaplacení kurzu (platba proběhne po první lekci, vydáme vám doklad o zaplacení; je možné platit i jednotlivé lekce samostatně – částka pak činí 150 Kč za lekci).
 
Přihlášky posílejte do 30. září 2019 na atelier@vasedivadlo.cz
MAGIE UMĚNÍ A MOCI
pondělí 21. října 2019 v 17.30 hodin v Centru Pant
 
Komponovaný podvečer, k jehož uspořádání nás inspirovaly letošní ostravské premiéry dvou inscenací. Jednak to byl RÁDCE (režie Janusz Klimsza, dramaturg Adam Gold – Národní divadlo moravskoslezské) a MISTR A MARKÉTKA (režie Alexandr Minajev, dramaturgie Kateřina Menclerová – Divadlo Petra Bezruče). Nejen o vztahu umělce a diktátora, kteří tvoří jakousi absurdní symbiózu, ale především o tom, jak silně může ovlivnit moc umělcovy hodnoty a naopak, o zneužití umění pro propagandu a podobných tématech budou diskutovat tvůrci obou inscenací a spisovatelka a scénáristka Tereza Brdečková. O hudební doprovod se postará písničkář, překladatel a básník Jiří Dědeček.
JOHANKA VYPRAVUJE
Pohádky, bajky a písničky
(VHODNÉ PRO DĚTI OD 5 LET)
neděle 27. října 2019 v 15.30 hodin v Ateliéru
sobota 16. listopadu 2019 v 18.00 hodin v Ateliéru / NOC DIVADEL
 
Jemně interaktivní představení čtrnáctileté členky Operního studia při NDM Johany Habiballa. Dívka vypráví, předvádí, zpívá a tančí ostatním příběhy, pohádky, bajky a balady. Na míru do našeho ateliérového prostoru ušil a režíroval hudební skladatel Pavel Helebrand. Účinkují Johana Habiballa, Rozálie Kubíková a další kamarádi.
 
Vstupné: dospělí 80 Kč / děti 40 Kč
 
Nutná rezervace míst na atelier@vasedivadlo.cz nebo telefonu 733 714 374

Foto Serghei Gherciu
ZAŽÍT BALET!!!
Zažít balet s choreografem Juanjem Arquésem    
sobota 2. listopadu 2019 od 9.30 do 13.00 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Dopolední program pro všechny taneční gurmány zahrnující návštěvu zkoušky na jevišti Divadla Jiřího Myrona, setkání a povídání s autorem choreografie Consequence / Následky Juanjem Arquésem a taneční workshop.
 
09.30–10.00 prohlídka divadla, seznámení s tématem
10.00–10.30 povídání s choreografem Juanjem Arquésem
10.30–11.00 ukázka z choreografie Následky na jevišti
11.15–12.30 workshop na baletním sále DJM
(Výuka hlavního duetu z choreografie, inspirovaného nářkem smyčců na hudbu oscaroveho skladatele J. Jóhannssona, pramenícím z pocitu prázdnoty a ztráty po ničivé události přírody.)
12.30–13:00 diskuze s lektory, ukončení
 
Přihlásit se mohou jednotlivci i kolektivy. Rezervace míst nutná na e-mailové adrese atelier@vasedivadlo.cz. Maximální kapacita 18 osob na každou akci.
Workshop je vhodný ty, kteří chtějí více porozumět obsahu a pohybovému stylu choreografie. Prostřednictvím výuky duetu, pramenícího z pocitu prázdnoty a ztráty, se naučíte lépe vnímat sebe i ostatní, naučíte se užít si vědomý kontakt s partnerem a zažít neobyčejnou pohybovou harmonii.

Taneční ochutnávky připravil Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM ve spolupráci se souborem baletu NDM v souvislosti s připravovanou českou premiérou baletní inscenace
Rossiniho karty, která se uskuteční 21. listopadu 2019 v Divadle Jiřího Myrona.

Foto Serghei Gherciu
ZAŽÍT BALET!!!
Baštíme balet aneb Baletní hostina pro celou rodinu i školu na jevišti Divadla Jiřího Myrona
úterý 5. listopadu – čtvrtek 7. listopadu 2019 od 16.30 do 18.00 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Interaktivní setkání pro rodiče a děti, seniory či školní kolektivy se souborem baletu NDM, při kterém nahlédnete do baletní kuchyně, kde se pro vás připravuje inscenace Rossiniho karty, vyzkoušíte si sami část choreografie přímo na jevišti Divadla Jiřího Myrona a seznámíte se s osobností Gioacchina Rossiniho, hudebního skladatele a velkého gurmána!
 
16.30–17.00 beseda s asistentkou choreografa (jeviště DJM)
17.00–17.20 ukázka fragmentu z choreografie u stolu (4 tanečníci)
17.30–18.00 workshop na baletním sále DJM
(Výuka části choreografie u stolu s jídelní soupravou za doprovodu hudby G. Rossiniho, který si mimo jiné potrpěl na skvělé jídlo a byl výtečným kuchařem.)
 
Přihlásit se mohou jednotlivci i kolektivy. Rezervace míst nutná na e-mailové adrese atelier@vasedivadlo.cz. Maximální kapacita 18 osob na každou akci.

Taneční ochutnávky připravil Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM ve spolupráci se souborem baletu NDM v souvislosti s připravovanou českou premiérou baletní inscenace
Rossiniho karty, která se uskuteční 21. listopadu 2019 v Divadle Jiřího Myrona.

 

DOPISY ZA MŘÍŽEMI
pondělí 18. listopadu 2019 v 10.00 hodin v šapitó na Masarykově náměstí / SametOVA!!!
 
Scénické čtení dramatizace textů Václava Havla. Jedenáct postav se snaží najít svůj vztah ke společnosti, k umění, k víře, k sobě samým. To vše prostřednictvím jevištní úpravy ranných rozhovorů, esejů a divadelních her Václava Havla.
 
Koncept a režie Lenka Lagronová a Vít Roleček
Hrají členové Činoherního studia při NDM (starší skupina – studenti 15–19 let)
ČAPEK DĚTEM
Čapkovská knižní dílna
sobota 21. prosince 2019 od 15.00 hodin do 18.00 hodin v Ateliéru / VÁNOČNÍ SPECIÁL

Děti se v průběhu těchto tvořivých dílen seznámí s různými formami výtvarného umění v divadle, ať už půjde o návrhy či výrobu kostýmů, masek a loutek, či přímo práce s jevištním prostorem. Cílem projektu ČAPEK DĚTEM je představit nejmladším divákům Josefa Čapka a Karla Čapka jednak jako inspirátory pro další umělce, uvědomit si jejich zásah do našeho kulturního dědictví s důrazem na tvorbu pro děti a seznamovat se s jejich rozmanitým dílem v souvislostech, a to právě prostřednictvím divadla a jeho nejrůznějších forem. ČAPEK  DĚTEM představuje oba bratry jako multioborové umělce (literatura, výtvarné umění, divadlo). Přijďte si vyrobit originální knížku, obal na ni či záložku se známými postavičkami z pohádek Josefa a Karla Čapků. Dílna je určena pro rodiče i děti od 5 let. Na dílnu navazuje divadelní představení v Ateliéru Johanka vypravuje.
 
Upozorňujeme, že na představení v Ateliéru se vstupenky neprodávají předem, ale rezervace je nutná na telefonu 733 714 374 
nebo e-mailem: vladimira.dvorakova@ndm.cz či atelier@vasedivadlo.cz.
 

 
ARCHIV AKCÍ:
Sezóna 2018/2019