Ateliér v sezóně 2019/2020

DOPISY ZA MŘÍŽEMI
pondělí 18. listopadu 2019 v 10.00 hodin v šapitó na Masarykově náměstí / SametOVA!!!
 
Scénické čtení dramatizace textů Václava Havla. Jedenáct postav se snaží najít svůj vztah ke společnosti, k umění, k víře, k sobě samým. To vše prostřednictvím jevištní úpravy ranných rozhovorů, esejů a divadelních her Václava Havla.
 
Koncept a režie Lenka Lagronová a Vít Roleček
Hrají členové Činoherního studia při NDM (starší skupina – studenti 15–19 let)
JOHANKA VYPRAVUJE
Pohádky, bajky a písničky
(VHODNÉ PRO DĚTI OD 5 LET)
sobota 16. listopadu 2019 v 18.00 hodin v Ateliéru / NOC DIVADEL
 
Jemně interaktivní představení čtrnáctileté členky Operního studia při NDM Johany Habiballa. Dívka vypráví, předvádí, zpívá a tančí ostatním příběhy, pohádky, bajky a balady. Na míru do našeho ateliérového prostoru ušil a režíroval hudební skladatel Pavel Helebrand. Účinkují Johana Habiballa, Rozálie Kubíková a další kamarádi.
 
Vstupné: dospělí 80 Kč / děti 40 Kč
 
Nutná rezervace míst na atelier@vasedivadlo.cz nebo telefonu 733 714 374

Foto Serghei Gherciu
ZAŽÍT BALET!!!
Baštíme balet aneb Baletní hostina pro celou rodinu i školu na jevišti Divadla Jiřího Myrona
úterý 5. listopadu – čtvrtek 7. listopadu 2019 od 16.30 do 18.00 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Interaktivní setkání pro rodiče a děti, seniory či školní kolektivy se souborem baletu NDM, při kterém nahlédnete do baletní kuchyně, kde se pro vás připravuje inscenace Rossiniho karty, vyzkoušíte si sami část choreografie přímo na jevišti Divadla Jiřího Myrona a seznámíte se s osobností Gioacchina Rossiniho, hudebního skladatele a velkého gurmána!
 
16.30–17.00 beseda s asistentkou choreografa (jeviště DJM)
17.00–17.20 ukázka fragmentu z choreografie u stolu (4 tanečníci)
17.30–18.00 workshop na baletním sále DJM
(Výuka části choreografie u stolu s jídelní soupravou za doprovodu hudby G. Rossiniho, který si mimo jiné potrpěl na skvělé jídlo a byl výtečným kuchařem.)
 
Přihlásit se mohou jednotlivci i kolektivy. Rezervace míst nutná na e-mailové adrese atelier@vasedivadlo.cz. Maximální kapacita 18 osob na každou akci.

Taneční ochutnávky připravil Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM ve spolupráci se souborem baletu NDM v souvislosti s připravovanou českou premiérou baletní inscenace
Rossiniho karty, která se uskuteční 21. listopadu 2019 v Divadle Jiřího Myrona.

Foto Serghei Gherciu
ZAŽÍT BALET!!!
Zažít balet s choreografem Juanjem Arquésem    
sobota 2. listopadu 2019 od 9.30 do 13.00 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Dopolední program pro všechny taneční gurmány zahrnující návštěvu zkoušky na jevišti Divadla Jiřího Myrona, setkání a povídání s autorem choreografie Consequence / Následky Juanjem Arquésem a taneční workshop.
 
09.30–10.00 prohlídka divadla, seznámení s tématem
10.00–10.30 povídání s choreografem Juanjem Arquésem
10.30–11.00 ukázka z choreografie Následky na jevišti
11.15–12.30 workshop na baletním sále DJM
(Výuka hlavního duetu z choreografie, inspirovaného nářkem smyčců na hudbu oscaroveho skladatele J. Jóhannssona, pramenícím z pocitu prázdnoty a ztráty po ničivé události přírody.)
12.30–13:00 diskuze s lektory, ukončení
 
Přihlásit se mohou jednotlivci i kolektivy. Rezervace míst nutná na e-mailové adrese atelier@vasedivadlo.cz. Maximální kapacita 18 osob na každou akci.
Workshop je vhodný ty, kteří chtějí více porozumět obsahu a pohybovému stylu choreografie. Prostřednictvím výuky duetu, pramenícího z pocitu prázdnoty a ztráty, se naučíte lépe vnímat sebe i ostatní, naučíte se užít si vědomý kontakt s partnerem a zažít neobyčejnou pohybovou harmonii.

Taneční ochutnávky připravil Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM ve spolupráci se souborem baletu NDM v souvislosti s připravovanou českou premiérou baletní inscenace
Rossiniho karty, která se uskuteční 21. listopadu 2019 v Divadle Jiřího Myrona.
čtvrtek 31. října 2019 v 19.00 hodin v Divadle „12“
 
SEŇOR KLUB nabízí sérii setkání se stávajícími či emeritními umělci, zaměstnanci a bardy našeho divadla i jeho milovníky.
 
Během říjnového setkání přivítá moderátorka Sandra Procházková hosty Marii Logojdovou a Karla Čepka.
 
Doporučujeme si včas rezervovat místo na e-mailu atelier@vasedivadlo.cz.
MAGIE UMĚNÍ A MOCI
pondělí 21. října 2019 v 17.30 hodin v Centru Pant
 
Komponovaný podvečer, k jehož uspořádání nás inspirovaly letošní ostravské premiéry dvou inscenací. Jednak to byl RÁDCE (režie Janusz Klimsza, dramaturg Adam Gold – Národní divadlo moravskoslezské) a MISTR A MARKÉTKA (režie Alexandr Minajev, dramaturgie Kateřina Menclerová – Divadlo Petra Bezruče). Nejen o vztahu umělce a diktátora, kteří tvoří jakousi absurdní symbiózu, ale především o tom, jak silně může ovlivnit moc umělcovy hodnoty a naopak, o zneužití umění pro propagandu a podobných tématech budou diskutovat tvůrci obou inscenací a spisovatelka a scénáristka Tereza Brdečková. O hudební doprovod se postará písničkář, překladatel a básník Jiří Dědeček.
LADĚNÍ
středa 16. října 2019 v 10.30 hodin v Ateliéru
 
Hravé dopoledne pod vedením zkušených divadelních lektorů určené rodičům s dětmi ve věku od 4 do 5 let zahajujeme v říjnu 2019 v Ateliéru pro divadelní vzdělávání.
 
Cyklus obsahuje 10 lekcí. Budete potřebovat: pohodlné oblečení pro vás i dítě, 1 000 Kč na zaplacení kurzu (platba proběhne po první lekci, vydáme vám doklad o zaplacení; je možné platit i jednotlivé lekce samostatně – částka pak činí 150 Kč za lekci).
 
Přihlášky posílejte do 30. září 2019 na atelier@vasedivadlo.cz
SVOBODNÉ DISKUZE – EVROPSKÁ UNIE S NÁMI
10. října v 10 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Co pro Českou republiku znamená členství v Evropské unii? Je pro nás přítěží, nebo přínosem? Kde můžeme získat o EU nezkreslené informace? Přijďte se ptát, zjišťovat a diskutovat.
 
Moderuje: Petr Kopecký
Hosté: Jaroslav Miller, Radek Špicar
 
Více informací o hostech naleznete zde.
 
Projekt se bude skládat ze tří moderovaných debat pro školy i veřejnost se zajímavými hosty. Hosté, kteří přijedou do Ostravy, vystoupí dopoledne v moderované debatě v Divadle Jiřího Myrona. Ta bude určena pro středoškoláky. Večer se bude stejná debata opakovat pro veřejnost v komornějším prostředí v Divadle „12“.
18. září v 10 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Mladí lidé (středoškoláci) se do svobody narodili a vůbec je nenapadne, že by to mohlo být nějak jinak. Snahou debaty bude představit životy lidí, jejich práva a povinnosti v zemích, kde svoboda i ve 21. století není.
 
Moderuje: Vladimír Baar
Hosté: Nina ŠpitálníkováKateřina ProcházkováLibor Dvořák
 
Více informací o hostech naleznete zde.
 
Projekt se bude skládat ze tří moderovaných debat pro školy i veřejnost se zajímavými hosty. Hosté, kteří přijedou do Ostravy, vystoupí dopoledne v moderované debatě v Divadle Jiřího Myrona. Ta bude určena pro středoškoláky. Večer se bude stejná debata opakovat pro veřejnost v komornějším prostředí v Divadle „12“.
 
Zveme mladé zájemce o divadlo ve věku 12–17 let, aby se hlásili do 6. září 2019 na e-mail: atelier@vasedivadlo.cz.
 
Přihlásit se je také možné zde.
 
Podmínky a termín konkurzu následně sdělíme.