V den oslav 28. října 2018 jsme při příležitosti 100 let založení Československa otevřeli zrekonstruovaný slavnostní sál. Stylové historické prostory v prvním patře Divadla Jiřího Myrona s výhledem na katedrálu Božského Spasitele slouží koncertům, výstavám a společenským setkáním. Každou sezónu ponese sál jiné jméno, vždy jméno významného představitele ostravského kulturního a společenského života spojeného s historii našeho divadla. Této osobnosti bude také po celou sezónu věnována část výstavních prostor.
 
Pro jubilejní stou sezónu byl vybrán Edmund Palkovský (NÁHLED VÝSTAVY), který byl jedním ze zakladatelů spolku Národní dům v roce 1894 (dnes Divadlo Jiřího Myrona) a také prvního českého gymnázia v Matiční ulici v Ostravě. Ve 101. sezóně nesl jméno Karla Küglera (NÁHLED VÝSTAVY) – operního pěvce, režiséra, překladatele operních i operetních libret a scénografa. V sezóně 2020/2021 byl slavnostní sál pojmenován po Josefu Kobrovi (NÁHLED VÝSTAVY), jemuž byla věnována výstava s názvem V dokonalé úctě Josef Kobr vytvořená divadelními archivářkami Terezou Osmančíkovou a Karolínou Pečenkovou. K nahlédnutí byla před každým představením v Divadle Jiřího Myrona a během přestávek i v sezóně 2021/2022. V sezóně 2022/2023 nesl slavnostní sál jméno ostravské činoherní herečky Táni Hodanové (VIRTUÁLNÍ VÝSTAVA). Byla z těch umělců, v jejichž osobnosti, životě a práci se koncentrují vlastnosti a okolnosti tak, že průběžně formují fenomén, který, i kdyby nechtěl, je nucen zanechat výraznou stopu v historii svého oboru. Slavnostní sál v sezóně 2023/2024 nesl příznačně pro jubilejní rok Bedřicha Smetany jméno jednoho z nejvýznamnějších smetanovských operních dirigentů Emanuela Bastla. V sezóně 2024/2025 byl sál pojmenován po Vladimíru  Kristinovi – pro jeho nezpochybnitelný přínos ostravskému kulturnímu životu a pro zásluhy o rozvoj ostravské scénografie.

Pro novou sezónu 2025/2026 bylo vybráno jméno režiséra, šéfa činohry a ředitele Jana Škody (1896–1981), který nejen zásadně ovlivnil zdejší kulturní a divadelní život, ale zasadil se i o zařazení ostravského divadla do respektované pozice v celostátním měřítku. Jako první oficiální šéf ostravské činohry (1930–1937), dramaturg a pozdější ředitel (1940–1942) formoval tvář divadla a vtiskl mu svou uměleckou vizi. Provedl řadu progresivních provozních a ekonomických změn, přivedl k divadelní práci malíře a grafika Jana Sládka, který se posléze zařadil mezi přední osobnosti české divadelní scénografie, angažoval také řadu mladých, později úspěšných herců: Gustava Nezvala, Rudolfa Deyla ml., Marii Vášovou, Blanku Waleskou či Karla Palouše. Pod jeho vlivem se zformovala tradice skvělého ostravského herectví a jen díky němu se o ostravské činohře mluvilo v celorepublikovém kontextu jako o moderní a inspirativní scéně. Dnes už legendární období tzv. „Škodovy činohry“ je i dnes považováno za jedno z nejvýraznějších v dějinách ostravského divadla. Díky jeho režijnímu mistrovství, organizačním schopnostem a hlubokému zaujetí pro divadelní umění se meziválečné i válečné období ostravského divadla stalo nepřehlédnutelnou součástí dějin českého divadla. Pojmenování slavnostního sálu po Janu Škodovi je tak nejen poctou jeho odkazu, ale také připomenutím 130 let od jeho narození a uznáním jeho nezpochybnitelného přínosu českému divadelnímu umění.

(to)
 
Kontakt v případě zájmu o pronájem:
Kateřina Svobodová
Šéfka mimořádných projektů
Tel: +420 596 276 144, +420 605 008 607
E-mail: katerina.svobodova@ndm.cz
 
Z archivu:
Slavnostní sál již nesl jména těchto osobností: