V den oslav 28. října 2018 jsme při příležitosti 100 let založení Československa otevřeli zrekonstruovaný slavnostní sál. Stylové historické prostory v prvním patře Divadla Jiřího Myrona s výhledem na katedrálu Božského Spasitele slouží koncertům, výstavám a společenským setkáním. Každou sezónu ponese sál jiné jméno, vždy jméno významného představitele ostravského kulturního a společenského života spojeného s historii našeho divadla. Této osobnosti bude také po celou sezónu věnována část výstavních prostor.
 
Pro jubilejní stou sezónu byl vybrán Edmund Palkovský (NÁHLED VÝSTAVY), který byl jedním ze zakladatelů spolku Národní dům v roce 1894 (dnes Divadlo Jiřího Myrona) a také prvního českého gymnázia v Matiční ulici v Ostravě. Ve 101. sezóně nesl jméno Karla Küglera (NÁHLED VÝSTAVY) – operního pěvce, režiséra, překladatele operních i operetních libret a scénografa. V sezóně 2020/2021 byl slavnostní sál pojmenován po Josefu Kobrovi (NÁHLED VÝSTAVY), jemuž byla věnována výstava s názvem V dokonalé úctě Josef Kobr vytvořená divadelními archivářkami Terezou Osmančíkovou a Karolínou Pečenkovou. K nahlédnutí byla před každým představením v Divadle Jiřího Myrona a během přestávek i v sezóně 2021/2022. V sezóně 2022/2023 nesl slavnostní sál jméno ostravské činoherní herečky Táni Hodanové (VIRTUÁLNÍ VÝSTAVA). Byla z těch umělců, v jejichž osobnosti, životě a práci se koncentrují vlastnosti a okolnosti tak, že průběžně formují fenomén, který, i kdyby nechtěl, je nucen zanechat výraznou stopu v historii svého oboru.

Slavnostní sál v sezóně 2023/2024 nese příznačně pro jubilejní rok Bedřicha Smetany jméno jednoho z nejvýznamnějších smetanovských operních dirigentů Emanuela Bastla (19. 5. 1874 Praha – 1. 1. 1950 Plzeň). Absolvoval na pražské konzervatoři u významného houslisty Antonína Bennewitze. Nejdříve působil v Plzni jako koncertní mistr, v letech 1905–1912 mu byla svěřena pozice kapelníka opery a na konci sezóny 1915/1916 už byl jako jeden z nejlepších operních dirigentů své doby angažován do Ostravy. Začínal zde jako kapelník tehdejší české operní scény v Národním domě a o tři roky později, v květnu roku 1919, byl pověřen vedením opery nově založeného Národního divadla moravskoslezského. Zasloužil se nejen o vybudování profesionálního českého operního souboru, ale i o vysokou dramaturgickou úroveň repertoáru. Významně se podílel také na pořádání prvních symfonických koncertů v Moravské Ostravě. Šéfem opery se stal i po odchodu do nového působiště v Olomouci (1928–1932) a svou dirigentskou éru zakončil v Plzeňské filharmonii (1934–1937).
Emanuel Bastl utvářel ostravský hudební život již od roku 1916, kdy řídil operu u divadelní společnosti Antoše Frýdy (později Antonína Drašara), sídlící v Národním domě, a připravil tak dobré základy pro ostravský operní život. Jeho dvanáctiletým ostravským působením se jako notová linka linula Smetanova hudba. Malou předzvěstí slavného Smetanovského cyklu, který roku 1924 v Ostravě nastudoval, byla ještě před založením Národního divadla moravskoslezského významná operní událost v podobě uvedení šesti Smetanových oper v závěru první poválečné sezóny 1918/1919 v Národním domě. V májových dnech tehdy Bastl uvedl Prodanou nevěstu, Dvě vdovy, Hubičku, Dalibora, Tajemství a Libuši. Právě v Bastlově nastudování slavnostní opery Libuše, uvedené poprvé při otevření pražského Národního divadla, zazněl 8. května 1918 na jevišti Městského divadla poprvé český jazyk. Za dirigentským pultem stál i o pár měsíců později 12. srpna 1919, kdy se uvedením Smetanovy Prodané nevěsty v Městském divadle oficiálně započala nová éra českého divadla v Ostravě. První ostravskou Mařenku Lídu Šmídovou dokonce o dva roky později pojal za manželku. Během následujících pěti let postupně hudebně nastudoval všech 8 Smetanových oper a pomyslným vrcholem jeho cílevědomé práce se stal zmíněný Smetanovský cyklus v jubilejním roce 1924, kdy mu byla za provedení všech Smetanových oper a cyklu Má vlast udělena zlatá Smetanova medaile.
 
Kontakt v případě zájmu o pronájem:
Kateřina Svobodová
Šéfka mimořádných projektů
Tel: +420 596 276 144, +420 605 008 607
E-mail: katerina.svobodova@ndm.cz
 
Z archivu:
Slavnostní sál již nesl jména těchto osobností: