Ateliér v sezóně 2019/2020

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

Milí mladí kreativci!
     Nouzový stav nám, bohužel, zatím nedovoluje setkávat se při společných tvořivých činnostech jako dřív, ale nezoufejme – i izolace může být tvořivě podnětná! Ostatně spisovatelé a básníci se do izolace běžně zavírají naprosto dobrovolně, aby měli klid a nic (a nikdo) jim nerušilo jejich inspiraci. Zkusme si z nich tedy vzít příklad a vžít se během karantény do kůže spisovatelů!
     Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM vyhlašuje karanténní literární soutěž pro děti a mládež! Inspirací a tématem nám budou ZAVŘENÁ DIVADLA – co se v nich asi může dít, když se nehrají představení? Jsou úplně opuštěná, nebo tam někdo či něco přebývá? To vše je jenom na vaší fantazii! Podstatné je však jedno – protože všichni chceme, aby uzavření divadel mělo rychlý a hlavně šťastný konec, je i v naší literární soutěži součástí zadání ŠŤASTNÝ KONEC celého příběhu.

TÉMA: ZAVŘENÁ DIVADLA
I. KATEGORIE (do 11 let)
napište POHÁDKU bez omezení rozsahu
II. KATEGORIE (12–18 let)
napište POVÍDKU v rozsahu 3–10 normostran (cca 250 slov / normostrana)

O co budete soutěžit?
I. KATEGORIE
    1. místo – dvě vstupenky na POHÁDKU O BÍDNÉM HAVÍŘI v Divadle „12“
    2. místo – poukázka na NOC S ANDERSENEM 2020
    3. místo – poukázka na vybraný jednodenní workshop ZAŽÍT DIVADLO
II. KATEGORIE
    1. místo – dvě vstupenky na představení NDM dle vlastního výběru
    2. místo – poukázka na cyklus workshopů ZAŽÍT DIVADLO: CHCE TO ŘEMESLO!
    3. místo – poukázka na vybraný jednodenní workshop ZAŽÍT DIVADLO

Nejlepší pohádky a povídky se navíc dočkají vlastních audioverzí, které vzniknou ve spolupráci s herci Národního divadla moravskoslezského. Všechny zaslané texty rovněž zveřejníme na webu Ateliéru NDM.

Své výtvory nám můžete posílat do 10. května na e-mailovou adresu atelier@ndm.cz!

Pro příznivce haiku přidáváme závěrečnou motivaci:
Zavření doma
teskníme po divadle...
tak o něm píšem!

ZAŽÍT MUZIKÁL aneb stepujeme, ať se děje, co se děje! – ZRUŠENO
neděle 22. března 2020 od 12.30 do 14.00 hodin v Divadle Jiřího Myrona a v Ateliéru
 
Intenzivní muzikálový workshop zaměřený na techniku stepování s lektorkou Anežkou Knotkovou, která vystupuje v muzikálu Colea Portera Děj se co děj (Anything Goes).

Mimo praktické základy stepování se dozvíte i něco o historii stepu. Součástí muzikálového workshopu jsou 2 zvýhodněné vstupenky na odpolední představení muzikálu DĚJ SE CO DĚJ (Anything Goes) v Divadle Jiřího Myrona, které začíná v 16.00 hodin.
 
Vzhledem k omezené kapacitě míst prosíme o včasnou rezervaci na e-mailu: atelier@ndm.cz
 
• vhodné i pro začátečníky!
• vlastní stepařské boty výhodou, případně boty s rovnou podrážkou
• cena stepařského workshopu činí 150 Kč pro jednu osobu, současně obdržíte poukázku pro 2 osoby na odpolední představení muzikálu Děj se co děj
SEŇOR KLUB
čtvrtek 27. února 2019 v 17.00 hodin v Divadle „12“
 
SEŇOR KLUB nabízí sérii setkání se stávajícími či emeritními umělci, zaměstnanci a bardy našeho divadla i jeho milovníky.
 
Během únorového setkání přivítá moderátorka Sandra Procházková hosty Halinu Kubeczkovou a Petra Millera.
 
Doporučujeme si včas rezervovat místo na e-mailu atelier@vasedivadlo.cz.
ZA TAJEMSTVÍM DIVADLA
pondělí 10. února 2020 od 8.00 do 14.30 hodin v Ateliéru
 
Prožijte první den jarních prázdnin v Národním divadle moravskoslezském!
 
Zážitkový program pro děti od 6 do 10 let zahrnuje společné putování divadelním zákulisím a výtvarně-dramatický divadelní workshop s lektory Ateliéru.
Cena: 400 Kč za osobu (v ceně je zahrnuta svačina a oběd v divadelní jídelně)

Přihlášku, kterou naleznete ZDE, odešlete na email: atelier@vasedivadlo.cz.
ZAŽÍT MUZIKÁL aneb STEPUJEME, AŤ SE DĚJE, CO SE DĚJE!
soboty 18. a 25. ledna 2020 v Divadle Jiřího Myrona a v Ateliéru pro divadelní vzdělávání
 
Intenzivní muzikálový workshop zaměřený na techniku stepování s lektorkou Anežkou Knotkovou, která vystupuje v lednových představeních skvělého muzikálu Colea Portera DĚJ SE CO DĚJ (Anything Goes). Mimo praktické základy stepování se dozvíte i něco o historii stepu a budete si moct vyzkoušet i další muzikálové disciplíny (zpěv, nebo překlad dle vybraného termínu).
Součástí muzikálové soboty jsou 2 zvýhodněné vstupenky na večerní představení muzikálu Děj se co děj (Anything Goes) v Divadle Jiřího Myrona a sklenka vína či káva v kavárně Národní dům. Vzhledem k omezené kapacitě míst prosíme o včasnou rezervaci nejpozději do 15. ledna 2020 na e-mailu: atelier@vasedivadlo.cz

18. ledna 2020
15.00 – 15.30        zahájení, úvod do historie stepu
15.30 – 16.30        intenzivní hodina stepu
17.00 – 18.00        v kůži muzikálového herce s Veronikou Prášil Gidovou
18.00 – 18.30        občerstvení v kavárně Národní dům
18.30 – 21.00        představení muzikálu Děj se co děj (Anything Goes)

25. ledna 2020
15.00 – 15.30        zahájení, úvod do historie stepu
15.30 – 16.30        intenzivní hodina stepu
17.00 – 18.00        v kůži muzikálového překladatele s Hanou NovákovouThrill me (Vzruš mě!)
18.00 – 18.30        občerstvení v kavárně Národní dům
18.30 – 21.00        představení muzikálu Děj se co děj (Anything Goes)

•    vhodné i pro začátečníky!
•    vlastní stepařské boty výhodou, případně boty s rovnou podrážkou
•    cena jednodenního balíčku činí 250 Kč pro jednu osobu, současně obdržíte poukázku pro 2 osoby na večerní představení muzikálu Děj se co děj.

Dárkové poukazy zakoupíte v předprodeji Divadla Jiřího Myrona od 17. prosince 2019 nebo v Ateliéru pro divadelní vzdělávání. Poukazy je možné objednat i elektronicky na e-mailu: atelier@vasedivadlo.cz
ČAPEK DĚTEM
Čapkovská knižní dílna
sobota 21. prosince 2019 od 15.00 hodin do 18.00 hodin v Ateliéru / VÁNOČNÍ SPECIÁL

Děti se v průběhu těchto tvořivých dílen seznámí s různými formami výtvarného umění v divadle, ať už půjde o návrhy či výrobu kostýmů, masek a loutek, či přímo práce s jevištním prostorem. Cílem projektu ČAPEK DĚTEM je představit nejmladším divákům Josefa Čapka a Karla Čapka jednak jako inspirátory pro další umělce, uvědomit si jejich zásah do našeho kulturního dědictví s důrazem na tvorbu pro děti a seznamovat se s jejich rozmanitým dílem v souvislostech, a to právě prostřednictvím divadla a jeho nejrůznějších forem. ČAPEK  DĚTEM představuje oba bratry jako multioborové umělce (literatura, výtvarné umění, divadlo). Přijďte si vyrobit originální knížku, obal na ni či záložku se známými postavičkami z pohádek Josefa a Karla Čapků. Dílna je určena pro rodiče i děti od 5 let.
úterý 17. prosince 2019 v 10.00 a 19.00 hodin v Divadle „12“
 
Jevištní zpracování dramatizace textů Václava Havla. Jedenáct postav se snaží najít svůj vztah ke společnosti, k umění, k víře, k sobě samým. To vše prostřednictvím jevištní úpravy ranných rozhovorů, esejů a divadelních her Václava Havla.
Koncept a režie: Lenka Lagronová a herec činohry NDM Vít Roleček
 
„…všichni jsme tak trochu to, co jsme byli včera, a trochu to, co jsme dnes; trochu to i nejsme; všichni vůbec pořád tak trochu jsme a pořád tak trochu nejsme; někdo víc jsme a někdo víc nejsme; někdo jenom jsme, někdo jsme jenom a někdo jenom nejsme…“ (Zahradní slavnost, V.Havel)
 
„...ale já chci být pořád, a proto musím pořád tak trochu nebýt – člověka totiž, když občas tak trochu není, vůbec neubude! A jestli v tomto okamžiku poměrně dost nejsem, ujišťuji vás, že brzy budu možná daleko víc, než jsem kdykoli dosud byl.“ (Zahradní slavnost, V.Havel)
 
Hrají členové Činoherního studia při NDM (starší skupina – studenti 15–19 let)

Premiéra 18. listopadu 2019 v rámci projektu SametOVA!!! v šapitó na Masarykově náměstí
Mimořádné reprízy: úterý 17. prosince v 10.00 a 19.00 v Divadle „12“
SEN JAKO NEKONEČNÝ PROSTOR PRO FANTAZII
výtvarná soutěž pro středoškoláky
 
Zkoušeli jste někdy zachytit a namalovat sen? Zajímá vás a baví surrealismus? Pokud ano, pošlete nám svá snová výtvarná díla (kresby, malby, koláže, objekty) do 8. prosince 2019 na adresu Ateliéru: Čs. legií 148/14, 702 00 Ostrava. Nejlepší práce odměníme vstupenkami na operu Julietta aneb Snář a vystavíme v naší virtuální galerii. Pokud nechcete dílo poslat, stačí jej kvalitně vyfotografovat a v elektronické podobě poslat na e-mail: atelier@vasedivadlo.cz.
ZAŽÍT BALET!!!
Zažít balet s choreografem Jiřím Pokorným
úterý 3. prosince 2019 od 16.30 do 18.00 hodin na baletním sále Divadla Jiřího Myrona
 
Zveme na pohybový workshop s jedním z nejúspěšnějších českých tanečníků a v posledních letech i choreografů Jiřím Pokorným, který vzešel z „Kyliánovy líhně“. Prošel dlouholetým angažmá v Nederlands Dans Theater, několik let tančil v souboru Kidd Pivot kanadské choreografky Crystal Pite a v posledních letech se stále intenzivněji věnuje vlastní tvorbě. Pokorný je autorem choreografie Útěk obra (součást incenace VZLETY A PÁDY), která je na našem repertoáru. Přijďte Zažít balet!!! na vlastní tělo a ochutnat pohyb z choreografie Útěk obra.

Cena workshopu je 150 Kč (dospělý), 120 Kč (student) – není vhodné pro lidi bez jakékoliv pohybové zkušenosti, doporučený věk +14.
 
Rezervace míst na e-mailu: atelier@vasedivadlo.cz
22. listopadu 2019 v 10 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Žijeme v naprosto svobodném světě, kde se informace zveřejňují bez omezení, ale umíme se v tomto svobodném světě pohybovat? Dokážeme rozpoznat, které zprávy jsou bulvární, které jsou zaujaté a které jsou přímo falešné a manipulativní? 
 
Moderuje: Petr Hruška
Hosté: Ondřej Neumann, Jindřich Šídlo, Jan Tvrdoň
 
Více informací o akci i hostech a vstupenky naleznete zde.
 
Projekt se skládá ze tří moderovaných debat pro školy i veřejnost se zajímavými hosty. Hosté, kteří přijedou do Ostravy, vystoupí dopoledne v moderované debatě v Divadle Jiřího Myrona. Ta bude určena pro středoškoláky. Večer se bude stejná debata opakovat pro veřejnost v komornějším prostředí v Divadle „12“.

DOPISY ZA MŘÍŽEMI
pondělí 18. listopadu 2019 v 10.00 hodin v šapitó na Masarykově náměstí / SametOVA!!!
 
Scénické čtení dramatizace textů Václava Havla. Jedenáct postav se snaží najít svůj vztah ke společnosti, k umění, k víře, k sobě samým. To vše prostřednictvím jevištní úpravy ranných rozhovorů, esejů a divadelních her Václava Havla.
 
Koncept a režie Lenka Lagronová a Vít Roleček
Hrají členové Činoherního studia při NDM (starší skupina – studenti 15–19 let)
JOHANKA VYPRAVUJE
Pohádky, bajky a písničky
(VHODNÉ PRO DĚTI OD 5 LET)
sobota 16. listopadu 2019 v 18.00 hodin v Ateliéru / NOC DIVADEL
 
Jemně interaktivní představení čtrnáctileté členky Operního studia při NDM Johany Habiballa. Dívka vypráví, předvádí, zpívá a tančí ostatním příběhy, pohádky, bajky a balady. Na míru do našeho ateliérového prostoru ušil a režíroval hudební skladatel Pavel Helebrand. Účinkují Johana Habiballa, Rozálie Kubíková a další kamarádi.
 
Vstupné: dospělí 80 Kč / děti 40 Kč
 
Nutná rezervace míst na atelier@vasedivadlo.cz nebo telefonu 733 714 374

Foto Serghei Gherciu
ZAŽÍT BALET!!!
Baštíme balet aneb Baletní hostina pro celou rodinu i školu na jevišti Divadla Jiřího Myrona
úterý 5. listopadu – čtvrtek 7. listopadu 2019 od 16.30 do 18.00 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Interaktivní setkání pro rodiče a děti, seniory či školní kolektivy se souborem baletu NDM, při kterém nahlédnete do baletní kuchyně, kde se pro vás připravuje inscenace Rossiniho karty, vyzkoušíte si sami část choreografie přímo na jevišti Divadla Jiřího Myrona a seznámíte se s osobností Gioacchina Rossiniho, hudebního skladatele a velkého gurmána!
 
16.30–17.00 beseda s asistentkou choreografa (jeviště DJM)
17.00–17.20 ukázka fragmentu z choreografie u stolu (4 tanečníci)
17.30–18.00 workshop na baletním sále DJM
(Výuka části choreografie u stolu s jídelní soupravou za doprovodu hudby G. Rossiniho, který si mimo jiné potrpěl na skvělé jídlo a byl výtečným kuchařem.)
 
Přihlásit se mohou jednotlivci i kolektivy. Rezervace míst nutná na e-mailové adrese atelier@vasedivadlo.cz. Maximální kapacita 18 osob na každou akci.

Taneční ochutnávky připravil Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM ve spolupráci se souborem baletu NDM v souvislosti s připravovanou českou premiérou baletní inscenace
Rossiniho karty, která se uskuteční 21. listopadu 2019 v Divadle Jiřího Myrona.

Foto Serghei Gherciu
ZAŽÍT BALET!!!
Zažít balet s choreografem Juanjem Arquésem    
sobota 2. listopadu 2019 od 9.30 do 13.00 hodin v Divadle Jiřího Myrona

Dopolední program pro všechny taneční gurmány zahrnující návštěvu zkoušky na jevišti Divadla Jiřího Myrona, setkání a povídání s autorem choreografie Consequence / Následky Juanjem Arquésem a taneční workshop.
 
09.30–10.00 prohlídka divadla, seznámení s tématem
10.00–10.30 povídání s choreografem Juanjem Arquésem
10.30–11.00 ukázka z choreografie Následky na jevišti
11.15–12.30 workshop na baletním sále DJM
(Výuka hlavního duetu z choreografie, inspirovaného nářkem smyčců na hudbu oscaroveho skladatele J. Jóhannssona, pramenícím z pocitu prázdnoty a ztráty po ničivé události přírody.)
12.30–13:00 diskuze s lektory, ukončení
 
Přihlásit se mohou jednotlivci i kolektivy. Rezervace míst nutná na e-mailové adrese atelier@vasedivadlo.cz. Maximální kapacita 18 osob na každou akci.
Workshop je vhodný ty, kteří chtějí více porozumět obsahu a pohybovému stylu choreografie. Prostřednictvím výuky duetu, pramenícího z pocitu prázdnoty a ztráty, se naučíte lépe vnímat sebe i ostatní, naučíte se užít si vědomý kontakt s partnerem a zažít neobyčejnou pohybovou harmonii.

Taneční ochutnávky připravil Ateliér pro divadelní vzdělávání při NDM ve spolupráci se souborem baletu NDM v souvislosti s připravovanou českou premiérou baletní inscenace
Rossiniho karty, která se uskuteční 21. listopadu 2019 v Divadle Jiřího Myrona.
čtvrtek 31. října 2019 v 19.00 hodin v Divadle „12“
 
SEŇOR KLUB nabízí sérii setkání se stávajícími či emeritními umělci, zaměstnanci a bardy našeho divadla i jeho milovníky.
 
Během říjnového setkání přivítá moderátorka Sandra Procházková hosty Marii Logojdovou a Karla Čepka.
 
Doporučujeme si včas rezervovat místo na e-mailu atelier@vasedivadlo.cz.
MAGIE UMĚNÍ A MOCI
pondělí 21. října 2019 v 17.30 hodin v Centru Pant
 
Komponovaný podvečer, k jehož uspořádání nás inspirovaly letošní ostravské premiéry dvou inscenací. Jednak to byl RÁDCE (režie Janusz Klimsza, dramaturg Adam Gold – Národní divadlo moravskoslezské) a MISTR A MARKÉTKA (režie Alexandr Minajev, dramaturgie Kateřina Menclerová – Divadlo Petra Bezruče). Nejen o vztahu umělce a diktátora, kteří tvoří jakousi absurdní symbiózu, ale především o tom, jak silně může ovlivnit moc umělcovy hodnoty a naopak, o zneužití umění pro propagandu a podobných tématech budou diskutovat tvůrci obou inscenací a spisovatelka a scénáristka Tereza Brdečková. O hudební doprovod se postará písničkář, překladatel a básník Jiří Dědeček.
LADĚNÍ
středa 16. října 2019 v 10.30 hodin v Ateliéru
 
Hravé dopoledne pod vedením zkušených divadelních lektorů určené rodičům s dětmi ve věku od 4 do 5 let zahajujeme v říjnu 2019 v Ateliéru pro divadelní vzdělávání.
 
Cyklus obsahuje 10 lekcí. Budete potřebovat: pohodlné oblečení pro vás i dítě, 1 000 Kč na zaplacení kurzu (platba proběhne po první lekci, vydáme vám doklad o zaplacení; je možné platit i jednotlivé lekce samostatně – částka pak činí 150 Kč za lekci).
 
Přihlášky posílejte do 30. září 2019 na atelier@vasedivadlo.cz
SVOBODNÉ DISKUZE – EVROPSKÁ UNIE S NÁMI
10. října v 10 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Co pro Českou republiku znamená členství v Evropské unii? Je pro nás přítěží, nebo přínosem? Kde můžeme získat o EU nezkreslené informace? Přijďte se ptát, zjišťovat a diskutovat.
 
Moderuje: Petr Kopecký
Hosté: Jaroslav Miller, Radek Špicar
 
Více informací o hostech naleznete zde.
 
Projekt se bude skládat ze tří moderovaných debat pro školy i veřejnost se zajímavými hosty. Hosté, kteří přijedou do Ostravy, vystoupí dopoledne v moderované debatě v Divadle Jiřího Myrona. Ta bude určena pro středoškoláky. Večer se bude stejná debata opakovat pro veřejnost v komornějším prostředí v Divadle „12“.
18. září v 10 hodin v Divadle Jiřího Myrona
 
Mladí lidé (středoškoláci) se do svobody narodili a vůbec je nenapadne, že by to mohlo být nějak jinak. Snahou debaty bude představit životy lidí, jejich práva a povinnosti v zemích, kde svoboda i ve 21. století není.
 
Moderuje: Vladimír Baar
Hosté: Nina ŠpitálníkováKateřina ProcházkováLibor Dvořák
 
Více informací o hostech naleznete zde.
 
Projekt se bude skládat ze tří moderovaných debat pro školy i veřejnost se zajímavými hosty. Hosté, kteří přijedou do Ostravy, vystoupí dopoledne v moderované debatě v Divadle Jiřího Myrona. Ta bude určena pro středoškoláky. Večer se bude stejná debata opakovat pro veřejnost v komornějším prostředí v Divadle „12“.
 
Zveme mladé zájemce o divadlo ve věku 12–17 let, aby se hlásili do 6. září 2019 na e-mail: atelier@vasedivadlo.cz.
 
Přihlásit se je také možné zde.
 
Podmínky a termín konkurzu následně sdělíme.