HORNICKÉ VDOVY BUDOU POSLEDNÍ PREMIÉROU NDM V TÉTO SEZÓNĚ!
ČINOHRA / 15.6.2024
Poslední premiérou 105. sezóny Národního divadla moravskoslezského je adaptace knižního bestselleru Kamily Hladké HORNICKÉ VDOVY. Režisér Václav Klemens osudy vdov zdramatizoval pro jeviště komorního Divadla „12“. Českou premiéru uvedeme 18. června 2024.
 
Divák se seznámí s osudy pěti z osmi vdov z knihy Kamily Hladké. O své muže první z nich přišly už při velkém neštěstí na Dole Dukla v roce 1961. Václav Klemens děj soustředil kolem nejmladší Táni – nedávno ovdovělé a těhotné manželky, která přichází na šachtu pro manželův zapalovač, protože ten jako jediný mezi vrácenými věcmi nebyl. „Když Táňa zůstane na chvíli v řetízkových šatnách sama, vstupují do děje ostatní čtyři vdovy jako chór. Vdovy z chóru postupně odhalují své osudy v konfrontaci s čerstvým a dosud nezpracovaným vdovským údělem té nejmladší. Naše inscenace propojuje všech pět osudů v jeden logický chronologický celek, není to lineární vyprávění každé jedné z nich jako v knize,“ přibližuje Václav Klemens. Vdovy si tu vzájemně vyprávějí, jak se s manžely seznámily, jak jejich rodiny žily, jak ztrátu nesly, i to, jak se dokázaly vrátit do života. Jako by dodávaly té nejmladší sílu jít dál…
 
Foto Martin Kusyn
Účinkují Viktória Pejková (nejmladší vdova Táňa), Marie Logojdová (Květa), Alena Sasínová-Polarczyk (Olga), Lenka Kucharská Sedláčková (Marta), Sabina Muchová (Marcela) a Petr Houska (Lumír). Scénu a kostýmy navrhla Marta Roszkopfová, hudební aranžmá Tomáš Rossi.